İzmir ruzname haberleri | İzmir’de Deniz Poyraz’ın öldürülmesine ilişkin murafaa cezaevinde görülecek

HDP İzmir İl Başkanlığına girerek parti binasındaki Deniz Poyraz’ı öldüren Öz Saygı Gencer’in yargılanmasına, Aliağa Ukubet İnfaz Kurumları Kampüsündeki salonda devam edilecek.

İzmir 6. Vahim Ceza Mahkemesindeki duruşmaya vakfedilmiş sanık Değer Gencer, öldürülen Bahir Poyraz’ın ailesi ile İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel ve avukatlar katıldı.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP’li gâh milletvekilleri duruşmayı izleyici bölümünden izleme etti.

Mahkeme başkanı, aristokrat vükela dışındaki birlik avukatların defans için ayrılan bölümden ayrılmaları üzere ara karar verdiklerini açıkladı.

Karara itiraz eden avukatlar ile düzenlilik görevlileri ortada salonda ağız dalaşı yaşandı.

Baro Başkanı Yücel uzaklık karara uymayacaklarını tabir etti.

Deniz Poyraz’ın eksantrik bir suçtan mevkuf kardeşinin cingöz eliyle salona getirildiği esnada sanığa dönüp bir şeyler söylemesi üzerine ağız dalaşı yaşandı. Bu tam avukatlar ve salondakiler de tartışmaya katıldı. Maznun Gencer, salondan çıkarıldı.

Mahkeme başkanı duruşmaya küşayiş verdi.

Yaklaşık az saatlik aranın arkası sıra yeniden salona gelen yıldız bilimi, yaşanan olayların tutanağa geçirileceğini, olaylara karışanların da belirlenip haklarında muamelat yapılacağını söyledi.

Cumhuriyet savcısı, sanığın tutukluluğun devamına değişmeyen verilmesini, duruşmanın birlikte ertelenmesi yönünde düşünce verdi.

Maznun Saygınlık Gencer, cumhuriyet altını savcısının mütalaasına diyeceğinin olmadığını tabir ederek, HDP’ye müteveccih yama davasındaki iddianamenin dosyaya eklenmesini istedi.

Mahkeme başkanı, davanın bu şekilde devam etmesinin gibi olmadığını belirterek, duruşmanın uyum ve sıkı düzen içinde sürmesi üzere İzmir Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsündeki salonda yapılmasına değişmeyen verdi.

Duruşma, 14 Teşrinievvel cuma günü görülecek.

Davanın geçmişi

İzmir’dahi aynı hisse senedi merkezinin ikinci katındaki HDP İzmir İl Başkanlığına 17 Haziran’birlikte mevrut Değer Gencer, burada çalışan Bahir Poyraz’ı tabancayla öldürmüştü.

Olayın arkası sıra gözaltına alınan ve tutuklanan Gencer’in, “tasarlayarak düşünülerek kanlı” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması, “aksiyon yeri dokunulmazlığını ihlal etme”, “siyasal partiler yahut çığır kuruluşlarının kullanımında olan bina, üretim veya eşyaya kötülük ita” suçlarından bile 7 yıla kadar hapsi istenmişti.

Share: