İzmir domestik haberi: Balçova’da eş-koca eşitliği için majör girişim

Balçova Şehremaneti Meclisinde alınan kararla, Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR) marifetiyle hazırlanan Avrupa Domestik Yaşamda Karı-Eş Eşitliği Şartının imzalanması kararı makbuz. Balçova Belediyesi alınan bu kararla, yerli ölçekte yaptığı faaliyetlerde kadın-koca eşitliğini mizan taahhüdünde kâin belediyeler arasına girdi.

Balçova Belediyesi, eş-erkek eşitliğinin hayatın gelişigüzel alanında sağlanması hesabına büyük tıpkısı kadem daha attı. Balçova Kadın Enformasyon Merkezi eliyle yürütülen icraat sonucunda, Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR) eliyle hazırlanan Avrupa Yerel Yaşamda Eş-Eş Eşitliği Şartının imzalanması kararı, meclis toplantısında parçalanmamış partilerin düşünce birliği ile onaylandı. Yerel Eşitlik Eylem Planıyla, Balçova’da hayat geçirilecek kül faaliyetlerde kadın koca eşitliği ilkesi göz uğrunda bulundurulacak. Sözleşmeye göre, kamusal alanların akreditasyon ilkesi doğrultusunda düzenlenmesi, kadınların eğitim, keyif, siyasal sahne gibi asıl insan haklarından değer biçimde yararlanması amaçlanıyor.

Gündem maddesinin onaylanmasından duyduğu memnuniyete dile getiren Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya “İlçemiz kadınların hayatın temas alanında söz sahibi olduğu benzeri kaza; fakat yerel düzeyde eşitliği kül anlamıyla akdetmek ve eşitlikçi politikaları sürdürülebilir kılmak çokça eke. Bunu nail olmak bire bir zamanda imzalayacağımız sözleşmenin genişlik koskocaman şartlarından biri olan Yerli Muadele Eylem Planı amacıyla arkadaşlarım teferruatlı bir süredir çalışıyor. Bu konuda çokça yol aldık. Şimdi cemi bu gösteri planını hayata geçirerek eş koca eşitliğini ilçemizde mecmu anlamıyla sağlamış olacağız” diye niteleyerek konuştu. – İZMİR

Share: