Balıkesir selen! Reisicumhur Erdoğan, Balıkesir’de toplu küşat töreninde konuştu: (2)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Tığ göreve geldiğimizde 30 milyar dolarlık ayrımsız ihracatımız varken, zaman daha çok 250 bilyon dolara yaslandık. Türkiye ya. Burası mekân devleti değil. Türkiye, Türkiye. Altılı Ganyan masa bundan anlamaz. Onlar elan adaylarını tespit edemediler.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Kuva-yı Milliye Meydanı’nda planlı Balıkesir OSB, Çamlık Kavim Bahçesi, Ardıçtepe Barajı ile Yapımı Tamamlanan Sair Projelerin Dolgun Açım Töreni”nde yaptığı konuşmada, afiyet alanında İvrindi, Marmara ve Gömeç kaymakamlık hastaneleri, ilçelerdeki ocak sağlığı merkezleri, Bandırma Munsap Diş Sağlığı Merkezi ile çeşitli hastanelere yapılan ek binaların resmi açılışlarını de yaptıklarını söyledi.

Karesi Nemli Hizmet Evi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin, mütenevvi kurumların bakım binalarının, erke yatırımlarının, İller Bankasınca finanse edilen altyapı ve Eti Beyaz Zehir yatırımlarının açılışlarını gerçekleştirdiklerini kaydeden Erdoğan, “Durmak bulunmayan, yola devam. Çalışacağız, üreteceğiz, istihdam sağlayacağız ve evelallah ihracatımızı da bununla patlatacağız. Biz göreve geldiğimizde 30 milyar dolarlık tıpkısı ihracatımız varken, zaman çıktı 250 bilyon dolara yaslandık. Türkiye evet. Burası kasaba devleti değil. Türkiye, Türkiye. Altılı Ganyan masa bundan anlamaz. Onlar daha adaylarını belirleme edemediler.” diyerek konuştu.

Erdoğan, ulaştırmada, Nem Manyas yolunun, Kalıp Hava Meydanı terminal binasının, sulamada Ardıçtepe Barajı ve sulamaları ile türlü dere ıslahlarının açılışlarını yaptıklarını dile getirdi.

Belediyelerin tamamladığı çok cesim yatırımlar olduğunu tamlayan Erdoğan, Büyükşehir Belediyesinin sefer yapımı ve düzenlemesi, kamp alanı yapımı, restorasyonlar, spor tesisleri, periferi düzenlemeleri, peyzaj çalışmaları, enfrastrüktür projeleri kadar çok sayıda işaret ve hizmeti gerçekleştirdiğini anlattı.

Erdoğan, Altıeylül, Karesi, Bigadiç, Havran, Kepsut, Dursunbey, Burhaniye, Edremit kaymakamlık belediyelerinin birlikte çok sayıda iz ve hizmeti şehre kazandırdığını belirterek, “Balıkesir ve ilçelerindeki organize uran bölgelerimizde yatırım bedeli 7,6 şeş milyarı güzeşte, edimsel değerlemeyle da 28 milyara yaklaşan 42 üretim hür teşebbüs kuruluşlarımız vasıtasıyla yapılarak üretime geçirildi.” şeklinde konuştu.

Tüm bu kamu ve hür teşebbüs yatırımlarının şehre doğru ve fazlalaşan olmasını dileyen Erdoğan, bu yatırımları şehre kazandıran, bakanlıkları, kurumları, belediyeleri hür teşebbüs firmalarını tebrik kartı etti.

“Balıkesir’birlikte toplam 3 bin 900 ev mensur edeceğiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balıkesir’in nereden nereye geldiğini ifade edebilmek için serencam 20 yılda şehre kazandırdıkları eserleri anımsatmak istediğini belirterek, şöyle konuştu:

“Serencam 20 yılda Balıkesir’e toplanmış 50 milyar liralık tutarında envestisman yaptık. Eğitimde 4 bin 448 skor yeni dershane kazandırdık. Şehrimize ikinci azamet üniversitesi adına Bandırma Onyedi Ilkgüz Üniversitesi’ni kurduk. Toyluk ve sporda 8 bin 279 kişi kapasiteli yüksek tahsil sıkı binaları açtık. 37 nüsha spor tesisi inşa ettik. Sağlıkta Balıkesir’e toplamda 2 bin 334 yataklı 32 hastaneyle birlikte 78 esenlik tesisi yaptık. Içtimai yardımlarda, Balıkesirli gerekseme sahibi vatandaşlarımıza mecmu 4 milyar teklik gerçeklik tahsis ettik. Altın kardeşlerim, tığ vatandaşımızı sokakta bırakmadık. Seçme zaman beraberinde olduk. artık bile yanı sıra olacağız. Kasaba ve şehircilikte TOKİ tarafından Balıkesir’üstelik bütün 11 bin 814 hane projesini hayata geçirdik. Cumhuriyet Altını tarihinin arz büyük bölük hamlesinin ilk etabı olan 250 bin sosyal basamak projesi çerçevesinde Balıkesir’dahi toplam 3 bin 900 ev mensur edeceğiz. ‘İlk evim, önce iş yerim’ adını verdiğimiz projemize şu anne kadar Balıkesirli vatandaşlarımız eliyle ne büyüklüğünde müracaat var biliyor musunuz? 42 bin müracaat yapıldı.”

Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında Balıkesir’de 2 milyon metrekare alanda çalışmaların sürdüğünü anlatan Erdoğan, şehre kazandıracakları budun bahçelerinden Kızpınarı ve İvrindi’yi tamamladıklarını, Savaştepe, Sındırgı, Kepsut ve Havran’daki projelerin yapımına birlikte devam ettiklerini söyledi.

Erdoğan, ulaştırmada 2002 yılına kadar Balıkesir’e yapılanın 76 kilometre mukassem el olduğunu belirterek, “Evet biz ne yaptık? Bu 76 kilometreyi tığ 690 kilometreye çıkardık. Farkımız bu. İstanbul- İzmir otoyolunun 106 kilometrelik kesimi da nereden geçiyor? Balıkesir’den geçiyor. Eskişehir, Kütahya, Balıkesir ve Bandırma, Balıkesir- Manisa arasındaki çipo yollarını modernize ederek elektrikli ve sinyalli arkaç getirdik. Gökköy Lojistik Merkezini kazandırdık. Balıkesir’i çabuk katar ağlarına bağlayacak olan Osmaneli, Bursa, Bandırma, Balıkesir hattının şu anda inşaatı sürüyor.” şeklinde konuştu.

Balıkesir’da 2 parça havaalanı bulunduğunu belirten Erdoğan, Eş Seyit Havalimanı’na yıllık 3 milyon kapasiteli, Balıkesir Hava Meydanı’na ise almanak tıpkı milyon bulaşıcı kapasiteli terminal binası yaptıklarını aktardı.

“Balıkesirli çiftçilere toplamda 4,6 milyar teklik tarımsal bindi verdik”

Ekincilik ve ormanda Balıkesir’e 8 baraj ile 7 gölet yaptıklarını, 9 baraj ve iki göleti üstelik düz yazı ettiklerini kaydeden Erdoğan, serencam 20 yılda nesir ettikleri projelerle 702 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtıklarını, 178 bin dekar zirai araziyi elan sulamaya açacaklarını anlatım etti.

Reisicumhur Erdoğan, Balıkesir ve ilçelerinde mensur ettikleri 58 dere ıslahı ile 43 yerleşim yeri ve 429 bin dekar araziyi lüks zararlarından koruduklarını vurgulayarak, “Balıkesirli çiftçilerimize toplamda ne büyüklüğünde destek verdik biliyor musunuz? 4,6 bilyon teklik zirai bindi verdik. Mösyö Eksiksizlik diyor ki; ‘Çiftçiler açgözlü. Çiftçilere benzeri şey verilmedi’. İşte buyur. Ben resmi ölçü veriyorum. Masada, dubara değil bu. Endüstri ve teknolojide 4 bakir birleştirme uran bölgesi, tıpkısı teknopark ve 10 araştırı ihya merkezi kurduk.” ifadelerini kullandı.

Enerjide ise 244 bin doğal gaz abonesi mevcut Balıkesir ve 44 ilçesine gaz arzı sağladıklarını kaydeden Erdoğan, ileriki süreçte Ayvalık, Denk, Gömeç, Manyas ve Sındırgı’ya doğalgaz arzı sağlamayı hedeflediklerini aktardı.

(Sürecek)

Share: