İstanbul’dan aradılar Alman vatandaşlarını 394 bin euro dolandırdılar

TELEFON dolandırıcılarının Türkiye’den sonraları Almanya’daki insanları birlikte misyon aldığı ortaya daha çok. İstanbul’dan Almanya’de hele yaşlıları arayarak, piyangodan ikramiye kazandıklarını söyleyip hesaplarına servet aktardıkları, daha sonradan tekrar aynı kişileri bu öğün polis üzere arayarak, ‘Dolandırıldınız, hesabınızdaki bütün parayı vereceğimiz hesaplara aktarın’ diye niteleyerek, toplamda 394 bin euro topladı. Dolandırıcı çetesine faaliyetler düzenleyen polis, 28 kişiyi gözaltına aldı. Şüphelilerden 1’i tutuklanırken, 23’ü için adli arama tedbiri uygulandı.

Almanya’birlikte yaşlılar başta başlamak için birçok kişinin polise giderek dolandırıldığını ihbar etmesi üzerine Alman Polis Güçleri Departmanı konuyla ilişik inceleme başlattı. Yapılan çalışmalarda, Alman vatandaşlarının Türkiye’den arandığı tespit edildi. Bunun üstüne Türk emniyeti ile irtibata güzeşte Alman polisi, soruşturmayı buraya devretti.

ÖNCE ‘PİYANGODAN PARA KAZANDINIZ’ SONRALARI ‘POLİSİZ,  DOLANDIRILDINIZ’ DİYEREK DOLANDIRDILAR

Alman polisinden mevrut bilginin ardından İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Bölüm Müdürlüğü ekipleri, konuyla ilgilendiren mesai başlattı. Yapılan çalışmalarda bire bir çetenin özellikle yaşlıları uğur alarak Almanya’bile yaşayanları arayarak, ‘Piyangodan mal kazandınız. Paranın hesabınıza yatması için vergisini ödemeniz lazım’ diye niteleyerek kendi hesaplarına mülk aktardıklarını belirledi. Polis Güçleri, benzeri çete üyelerinin daha sonradan bu kişileri esasen arayarak bu sefer bile kendilerini polis namına tanıttıklarını, piyango kazanmadıklarını, birileri aracılığıyla dolandırıldıklarını, paranın izini sürebilmek için da hesaplarındaki hep parayı kendilerine göndermeleri gerektiğini söylediklerini tayin etti. Şüphelilerin bu yöntemle Alman mağdurlardan 394 bin euro dolandırdığı belirlendi.

5 İLDE IŞLER DÜZENLEDİŞüphelilerin yakalanması üzere çalışmalara başlayan Mali Bölüm Müdürlüğü ekipleri, İstanbul merkezli Rize, Tokat, Şanlıurfa ve İzmir’üstelik çokça sayıda adrese senkronik operasyon düzenledi. Operasyonda 28 yaşama gözaltına makbuz. Gözaltına alınan 28 bed adliyeye gönderme edildi. Şüphelilerden 4’ü müddeiumumilik ifadesinin arkası sıra azade kalırken, 23’ü karşı adli arama tedbiri uygulandı, 1 aynasız ise tutuklandı.

Share: