Sakırga popülasyonundaki çoğalma “KKKA vakaları”nı birlikte artırdı

Sivas Cumhuriyet Altını Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anne Malumat Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Bakır, Katliam Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı vakalarında son yıllarda baştan artma yaşandığını bildirdi.

Bakır, AA muhabirine, herhangi bir yıl KKKA hastalığı sorunuyla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Kene popülasyonunda serencam yıllarda artma yaşandığına, bunun bile KKKA riskini artırdığına değinen Bakır, “Eski yıllarda vakalarla genişlik yoğun karşılaştığımız Amasya, Tokat, Erzincan, Sivas ve Giresun’u içerisine düzlük Kelkit Vadisi dediğimiz alandı. Hadise sayılarında az buçuk daha güneye akilane çoğalma var.” dedi.

Bakır, KKKA hastalığında 2002-2003’ten bilahare iniş çıkışlar olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“KKKA hastalığı en haddinden fazla 2007-2008 ve 2009 yıllarında görüldü. Bu yıllarda benzer 1300’lere yakındı, sonraları her an azaldı ve 1000’li rakamların altına düştü. Serencam 2-3 yıldır gene sayıda artış görüyoruz. 1300-1400’lere andıran bir miktar görüyoruz. Bu birçok sebeple açıklama edilebilir, pandemi süreci nedeniyle insanların nazik kentlerden bu alanlara barhana etmesi, kene popülasyonunun artması ve mikrobu haiz kene sayısının birlikte artması… Virüs haiz sakırga sayısı arttığı zaman tabii ki hastalık riski dahi artıyor.”

Sivas’ta daha evvel Zara, Yıldızeli, Hafik ilçelerinde ve merkeze tutkun köylerde elan beş altı vaka görüldüğünü hatırlatan Bakır, sonuç yıllarda ise vakalarda artma olduğunu dile getirdi.

Kelkit Vadisi’nin bitişiğindeki bu ilçelerde enfekte sakırga popülasyonunda üstelik çoğalma yaşandığını anlatan Bakır, yabanıl ve domestik hayvanların keneleri taşıdığını aktardı.

Bakır, KKKA hastalığına genellikle baharat ve yaz aylarında rastlanıldığını, eylül ve ekimden bilahare vakalarda düşüş yaşandığını rapor etti.

KKKA hastalığında çocuklarda ölüm oranının daha birkaç olduğuna dikkati çeken Bakır, genellikle kâhil ve doğacak gözyaşı ile melfuf hastalığı olanlarda hastalığın tehlikeli seyrettiğini vurguladı.

“Aşılama çalışmaları var”

Bakır, KKKA aşısı çalışmalarının devam ettiğini da aktararak, şöyle bitmeme etti:

“Safha 1 dediğimiz aşamada olan aşılar var. Temennimiz pandemi süreciyle aşı deneyiminin KKKA aşısına de kaydırılarak bu aşının biran ilk safha çalışmaları tamamlanarak uygulamaya girmesi. Bu sürecin hızlanacağını düşünüyorum. Lüzumlu ülkemizde gerekse ev dışı bazlı faz düzeyinde olan icraat var.”

Rastgele kenenin KKKA hastalığı virüsü taşımadığına da meni eden Bakır, vücuda tutunan kenenin patlatılmadan usulüne akla yatkın şekilde biran geçmiş çıkartılması gerektiğini sözlerine ekledi.Share: