İngiltere’de bölük piyasası çöküyor mu?

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

İngiltere’birlikte 2008 yılında hane fiyatları doruk noktasındayken, MEMLUK’deki erdemli faizli mortgage krizi arsıulusal boyutta benzeri itimat sıkışıklığına kez açmıştı. İngiltere’bile mortgage kredileri simultane durduruldu. Bu bile konut satışlarının bıçak kabilinden kesilmesine kat açtı ve karı fiyatları vehleten ve koyu benzeri düşüş yaşadı. Mortgage krizinin hatırası ve geniş bir alana yayılan sonuçları hala birçok insanın zihninde sıcaklığını koruyor.

Fidelity International’dan Becks Nunn’ın haberine bakarak, İngiltere merkezli finans kurumu Nationwide’ın sonuç yayınladığı bölük fiyat endeksi, averaj konut fiyatlarının İngiltere’bile peş peşe 11’inci ayda da arttığını ve 271.613 sterlinlik rekor seviyeye ulaştığını gösteriyor. Bu süreçte nema oranları yükselmeye bitmeme ediyor ve bire bir nekahet ihtimali artık bire bir dedikodudan fazlasıymış üzere gözüküyor. Bu şartlar, İngiltere’birlikte konut balonunun anbean patlayabileceğini kanıtlıyor.

Familya fiyatları sebep bu büyüklüğünde faziletkâr?

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, pandemi süreci başladığında herkes evine sabit kaldı ve bölük piyasası donma noktasına geldi. Bölük piyasasında yeniden ayrımsız faaliyet yaratabilmek için ise hükümet bazen önlemler almak durumunda kaldı.

2020 yılı Temmuz ayında, ilk namına, önceki 500 bin sterlinlik mal satışını damga vergisinden muaf tutan bir cazibe ile yola çıkıldı. Alıcılar bu rüşvet indiriminden yararlanmak üzere adeta sıraya girdi fakat nitelikli ev arzının sınırlı ve sıkı olması dolayısıyla fiyatlar tırmanmayı başladı.

Arkası Sıra, 2021 yılı April ayında başlatılan ve yalnızca yüzdelik 5’lik tıpkı depozito ile ipoteklerin garanti altına alınmasını sağlayıcı hükümet destekli yüzdelik 95 tutu planı devreye sokuldu. Bu ebat ancak bedel araştırması yapabilecek alıcıların bazılarını yıpranmamış evlerinin merdivenlerine kadar götürünce, artan rica karşısında sülale fiyatları yeniden alevlendi.

Pandemi süreci pahalı kentsel alanlardan henüz mütevazı bölgelere muhaceret talebini artırdı ve bu uzanım bölük fiyatlarının yükselmesine neden oldu.

Bütün bunlara açıktan çalışmanın hane piyasası üzerindeki etkisi üstelik eklendi. Pandemi süreci evden çalışmayı bire bir seçenekten ayrımsız zorunluluğa dönüştürdü. Bu dahi bir nice âdem amacıyla işe gidip gelmeyi bodur yürüyüşlere indirgemesine illet oldu. Sonuç olarak fiyatlı kentsel alanlardan elan alçak gönüllü bölgelere taşınma talebi arttı ve bu genişlik bölük fiyatlarının ayrımsız kere elan ve bu kat önlenemez şekilde yükselmesine bozukluk oldu.

Mütezayit repo oranlarının etkisi

İngiltere Gestalt Bankası, 2021 yılından beri enflasyonu taharri altına alabilmek üzere Faiz oranlarını stabil şekilde artırıyor. Şu an bu oran yüzdelik 9,1 ile akıbet 40 yılın bildirme faziletkâr seviyesinde seyrediyor.

Nationwide Çıban Ekonomisti Robert Gardner, bölük balonunun patlamaya hazır olup olmadığıyla ait yerine, konut satın alımları üzere onaylanan ipotek sayısının Nisan ayında pandemi öncesi seviyelere düşmesiyle alay malay, göz piyasasında bire bir yavaşlamanın hafif işaretlerinin de gelmeye başladığını söylüyor. Gardner, “Amma Velakin, yüksek enflasyonun hanehalkı bütçeleri üzerinde kalan pahal baskısı hücre alındığında hane piyasasının tansık bir ivme yakaladığını da ahzetmek gerekiyor” diyor. Gardner, piyasadaki hane stokunun düşük olmasının birlikte bölük fiyatları üzerinde üst cepheli bire bir baskının devam etmesine apotr olduğunu sözlerine ekliyor.

Nitelikli basamak sıkıntısı

Ufukta ekonomiye dayalı mütehammil haddinden fazla adsız bulunuyor. Yükselen sülale fiyatlarının insana ferah hissettiren tarafı, kalan yaşam maliyeti ve getiri oranlarının yukarı cepheli ivmesi arasında belki dahi buharlaşacak ve bu de piyasaya ayrımsız düzelti gelmesini sağlayacak. Fakat birinci sınıf ev talebi hala arzın çok üzerindeyken, ev piyasasında balaban tıpkısı çöküş evet de yeniden benzeri emniyet sıkışıklığı yaşanma olasılığı oldukça düşük görünüyor.

KUL’bile bekleyen konut satışlarında şaşırtı

 

Faziletkâr pahalılık genişlik çok İngiltere’yi vuracak

 

Share: