Ilçebay olma hayali ile engelleri aşıyor

Kaymakam olma hayali ile engelleri aşıyor

TOKAT – Tokat’ta bedenî sakat namına dünyaya mevrut Esma Bezgin, kaymakam olma hayali ile engelleri aşıyor.

Tokat’ta Yunis ve Sadiye Bezgin çiftinin iki çocuğundan Esma Bezgin erkendoğan namına doğdu. Hayata tutunan Bezgin’e Serebral palsi teşhisi konuldu. Adale hastalığı hastalık ile yürümekte takı calip Bezgin, ailesinin desteği ile eğitimine duruluk vermedi. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Amme Idaresi bölümü 3. derslik öğrencisi Esame Bezgin (21), ilçebay olma hayalini yapmak amacıyla yılmadan uğraş ediyor. Annesinin yardımı ile destek değnekleri ile evinden sâdır tüvana kız, hususi ahali minibüsüne binerek üniversitenin yolunu tutuyor.

Hayali ilçebay olmak

Engelinin hayallerine engel olmadığını tamlayan Bezgin, önce, ölçülü ve ortaöğretim eğitiminin arkası sıra üniversiteyi kazanarak hedefine yavaş yavaş yaklaştığını ifade ederek, “Başından beri ego kaymakam olmayı planlıyordum. Bilcümle hayalimdi. O nedenle bu bölümü istekle yazdım. Çok şükür kim bu istediğim bölümde hayallerime yavaş yavaş ulaşmaya çalışıyorum. İnşallah okulum bittiğinde engelli kaymakam değil üstelik işini bol işleyen muvaffakiyetli bir kaymakam adına adımdan küçümseme ettirmek istiyorum” dedi.

“Başarı ve azmin uğrunda hiçbir engel duramaz”

Ekol amacında sunma çok minibüse binip inmekte zorlandığını tamlayan Bezgin, “Minibüs çok cıvıl cıvıl oluyor. Annemle alay malay okula gidip geliyorum, bana haddinden fazla şişman bindi veriyor. Annemin desteği ile beş, ortaokul ve liseyi bitirdim. Şimdi bile üniversitede okuyorum. Hayallerimi yaşayacağımı umuyorum. Hususi gereksinimli arkadaşlarıma kâh tavsiyelerim var. Hiçbir ahit pes etmesin, ego yapamam diyerek düşünmesinler. Başarır ve kendilerine güvenirlerse hayallerini genişlik gani şekilde gerçekleştireceklerine inanıyorum. Çünkü başarının ve azmin uğrunda tek engel duramaz. Başaracaklarına inanıyorum” diye niteleyerek konuştu.

Anne Sadiye Bezgin, prematüre namına dünyaya mevrut kızının 2 yaşından bugüne fizik tedavi gördüğünü söyledi. Hem meslek hem hikmet otama merkezi beyninde mekik dokuyarak kızını bugünlere kadar getirdiğini belirten Bezgin, “Rabbim ince varlık versin temas antlaşma kızımın arkasındayım. Okuması için elimden gelen rastgele şeyi boşaltmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Share: