Dededen mütezayit tarihi hanı satışa çıkarttı, 5 yıldır alıcısını bekliyor

Dededen mütezayit tarihi hanı satışa çıkarttı, 5 yıldır alıcısını bekliyor

TOKAT Tokat’ta Melik 1. Mahmut döneminde yaptırılan Gösterişli Han’ı 5 yıldır alıcısını bekliyor.

Düzensiz Sokak Çarşısı’nda Mehmet Ciddi vasıtasıyla I. Odalık Mahmut Dönemi’nde 1752’de kesme taştan yaptırılan Paşa Han’ı çevresi duvarlarla ilişkin. İç avlusunda sonra yaptırılan ahşap ev ve ağaçlarla ciltli olan hanın itidalli kapısında rölyef şeklinde iki kaplan figürü ilgi çekiyor. Yapıldığı dönemlerde otel hizmeti veren handan günümüze vakit kaybetmeden duvarları kalmış durumda. Şahsiyet mülkiyetindeki 270 yıllık konak internetten satılığa çıkartıldı. 5 yıl ilk 6,5 milyondan satışa çıkarılan hanın satışı fiyatına bindirim yapıldı. 30 milyon liradan satışa çıkartılan eğlek alıcısını bekliyor.

“Hanı satılığa çıkardık amma satamıyoruz”

Hamdullah Suphi Efeli, dedesinin yaklaşık 50 yıl önce satın aldığı hanı restore ettiremedikleri üzere satmaya değişmeyen verdiklerini söyledi. Bin 800 metrekareye mümasil aynı alanda kâin hanın 70 odalı butik otel yerine projesin hazır olduğunu belirten Efeli, “Hanı 5 yıldır satılığa çıkardık ama satamıyoruz. Arayanlar soranlar, içerisini gezmek isteyenler oluyor. İlgi, temenni var ama nihai aynı serencam namevcut. Biz devletimizden yahut girişimcilerden burayı almalarını bekliyoruz” dedi.

Tarihi çarşıda etrafı duvarlarla ciltli olan hanı babasının yazlık aile namına kullandığını belirten Efeli, “Yaz aylarında otantik bir bahçede yaşıyoruz. Gerçekte biz durumumuzdan şikayetçi değiliz, mutluyuz. Amma bu kadar tarihi eserin ortamında mevcut Ağırbaşlı Han’ın dahi Tokat’ta ki yerini almasını isteriz” diyerek konuştu.

Share: