İçişleri Bakanı Soylu Kırklareli’nde konuştu: (3)

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat “Metal satıcılarının ayaklarını kırın diyerek ego polislerime söyledim. Bana o antlaşma kızdılar. Haddinden Fazla net söyleyeyim. Tek şekilde müsamahamız yoktur. Ayrımsız şekilde bitmeme ediyoruz. Gereğini adına getireceğiz. Kimseye müsamahamız namevcut” dedi.

Aristokrat, Kırklareli şehir merkezinde planlı mitingde yaptığı konuşmada, dünyadaki krizden parçalanmamış ülkelerin etkilendiğini Türkiye’nin vacip tedbirleri aldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde bilcümle gelişigüzel Türkiye’nin rastgele tür zorluğu yeneceğini söyleyen Vekil Aristokrat, kuma akılla vatandaşları zorda bırakmamak üzere ellerinden geleni yaptıklarını vurguladı.

Dünyadaki krizi Türkiye’nin fırsata çevireceğini ifade eden Soylu, “Bu krizde Avrupa debelenmeye bitmeme ederken biz bu krizden çıkıp bunu aynı fırsata döndüreceğiz ve Avrupa’yı da peşimize takacağız bunu dahi göreceksiniz. Bunu de liderimiz sağlayacak. Bize güven edin, güvenin.” dedi.

-“Kimseye müsamahamız yok”

Türkiye’nin uyuşturucuyla mücadelesini etkin ve muvaffakiyetli aynı şekilde sürdürdüğünü ifade eden Aristokrat, bu mücadeleye “kafasını” koymuş bire bir insan olduğunu vurguladı.

Uyuşturucuyla mücadelede seçme yere, seçme asıl müdahale ettiklerini tamlayan Vekil Aristokrat konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Mızrap satıcılarının ayaklarını kırın diyerek ego polislerime söyledim. Bana o zaman kızdılar. Haddinden Fazla kesin söyleyeyim. Tek şekilde müsamahamız yoktur. Ayrımsız şekilde bitmeme ediyoruz. Gereğini namına getireceğiz. Kimseye müsamahamız yok. İki kamer sonra tekrar geleceğim, göreceksiniz hangi olacak. Tamam mı? Sokakları kimseye bırakamam. Kimse, ki vatandaşımızı, kim bizim büyüklerimizi, kardeşlerimizi zehirlemeye çalışırsa feleğini aksi çevirmeyen namerttir, namerttir, namerttir…

2016’bile uyuşturucudan ölen güç sayısı 941 kişiydi. Bugün 270 kişiye kadar düşürdük. Bu mücadelemiz bitmeme edecek. Okulların önünde bu melaneti satarlardı şu anda. Tek tanesinin herhangi bir tarafı yüklülük altına aldık. Yıllardan beri aşama attırmıyoruz, hamle attırmayacağız.”

-“Uyuşturucu rotası değişti”

Amerika’nın yıllarca Afganistan’bile eroin ürettiğini ve acun pazarına gönderdiğini müstakbel süren Soylu, “Deminden uyuşturucunun rotası döndü. Akdeniz’den, denizlerden gitmeye çalışıyor. Vaktiyle uyuşturucunun Türkiye’ye girerken doğudan yüzdelik 30’u yakalanırdı, yüzde yetmişi batıya gelirdi. Demincek yüzde 73’ünü Hakkari, Van ve Ağrı’de yakılıyoruz. Kafasız kalanını burada yakalamaya çalışıyoruz. Siz bize güven edin. Girişim attırmayınız.” dedi.

“Ay degaje bayrak olursa gideriz”

Aristokrat, Bangladeş ziyaretine de değindi.

Türkiye’nin Bangladeş’te kamplarda kalanlara da müzaheret elini uzattığına işaret fail Aristokrat, bu kamplarda 1 milyon insanın yaşadığını söyledi.

Bangladeş’in sığınmacılar amacıyla ayrımsız adada dinlenme kampı yaptığını fakat sığınmacıların bu alana geçmek istemediklerini anlatan Aristokrat, “Bangladeş bunlara tıpkı cezire yapmış, 350 milyon dolar bile servet harcanmış. Bunları oraya etmek istiyor, bunlar akseptans etmiyorlar. Bütün temsilcilerle oturduk konuştuk, hangi dediler biliyor musunuz? Bu küçümseme bize balaban bir mükellefiyet ve sorumluluktur. Olur. ‘Kamer münhal sembol oraya dikilirse biz oraya gideriz’ dediler. Buradan binlerce kilometre öteden insanların bu Küçük Asya coğrafyasına elbette ama elbette tıpkı ümit bağladıklarını söylemek istiyorum.”

(Bitti)

Share: