HERAİON TEİKHOS ANTİK ŞEHRİ KAZI ÇALIŞMALARINDA AKIBET GENIŞLIK AÇIKLANDI

TEKİRDAĞ’daki Heraion Teikhos Trak Antika Şehri’nde İstanbul Rumeli Üniversitesi vasıtasıyla devam eden hafriyat çalışmalarına müteveccih bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan kazı başkanı Prof. Dr. Sevinç Çalak, “Biz Tekirdağ Heraion Teikhos bile önceki kazılara başladığımız devir hiçbir şey gözükmüyordu ama toprak görünümündeki kazı alanından antik şehrin mimarlık kalıntıları ortaya artık. Trak medeniyetinin olduğu ülkelerde birlikte daha bulunmamış antika kalıntılar dolaşma ışığına çıkartıldı zahir bu bilimsel açıdan Türkiye’mize prestij getirecektir. Kazılarımızın İki hedefi vardır; birincisi bu ören yerini koruma ve ekin turizmine kazandırmak, ikincisi ise olgun dünyasına takdim etmek. Hafriyat alanlarımızda iki kutsal alan tayin ettik. Ekin Bakanlığı iletişime geçerek, kazı alanının turizme açılması amacıyla projelendirme izini aldık. Bu ören yeri projesi amacıyla 3 animasyon ve Tümülüs şeklinde tıpkısı tanıtım binası yapmayı düşünüyoruz böylece şehrimizi turizme kazandıralım istiyoruz? dedi.

Tekirdağ Ticaret ve Uran Odası’nda düzenlenen toplantıya, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Şayan Albayrak, Tekirdağ İl Firez ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, Süleymanpaşa Belediye Reisi Cüneyt Yüksel, Süleymanpaşa Kaymakamı Mustafa Güler, Trakya Kalkınma Ajansı Umumi Sekreteri Mahmut Delice, İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Dodurka ve vatandaşlar katıldı.

BULUNTULAR HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ

Saygı duruşu ve bağımsızlık marşının okunmasıyla başlayan konferansta İstanbul Rumeli Üniversitesi Kazı Bilimsel Araştırmaları Ofisi koordinatörü Prof. Dr. Sevinç Atik, kazı çalışmaları sırasında mevcut kalıntılara yönelik bilgi verdi. Prof. Dr. Alay Çalak “‘Burada iki şerif düz tayin ettik. Evire Çevire lansman yaparak kültür turizmine vermek gerektiğini düşünüyoruz. Eşi sıfır ayrımsız Trak mezarı, Zabasios kutsi alanı ve ilaç fırının durumunda harlatmak amacındayız. Ayrıca hafriyat alanında yolculuk yolları ve aynı de girişte Tümülüs şeklinde tıpkısı tanıtım binası mensur edelim diyoruz. Bu yapının içerisinde bile dijital yerine Trakları anlatan, animasyonlar olsun, ortasında üstelik Trak kralının mezarının dijital adına canlandırması meydan alması kabil aynı hedefimiz var. Yani kral lahitinde yatıyor etrafında ateşler yanıyor gibi ki bu canlandırmaların sayısal yapılması çıktı gibi böyle benzeri animasyon yaparak şehrimizi turizme kazandıralım istiyoruz” dedi.

“TRAK MEDENİYETİNE AİT YERLEŞİMLERİN OLDUĞU ÜLKELERDE BİLE BULUNMAMIŞ ARKEOLOJİK BULUNTULAR GÜNIŞIĞINA ÇIKARTILDI”

Hafriyat başkanı Prof. Dr. Atik, “Tığ Tekirdağ Heraion Teikhos de geçmiş kazılara başladığımız ant tek madde gözükmüyordu ama toprak görünümündeki hafriyat alanından antika şehrin mimarlık kalıntıları ortaya çıktı. Trak medeniyetinin olduğu ülkelerde da daha bulunmamış bazı bakir arkeolojik buluntular gün ışığına çıkartıldı ve bu ilmî açıdan Türkiye’mize prestij getirecektir. Yapılan kazıların İki hedefi vardır; birincisi bu ören yerini bilimsel açıdan takdim etmek ikincisi ise ekin turizmine kazandırmak. Yani mikro içre ve dar dışından insanlar gelip Trak medeniyetine ilgili Odrys Krallığı’nda neler olup olmadığını görsünler istiyoruz. Sair taraftan turizm gelmek ülkemize yardım demektir. Turizmin ne büyüklüğünde kebir aynı özdek olduğunu biliyorum. Ekin turizmi çokça büyük. Eğer elinizdeki değerleri iyice sunabiliyorsanız, hars turizmine kazanırsınız. Hem ülkenizin şanı şerefi yürür, hem de maddesel ulama evet” diye niteleyerek konuştu.

“FIREZ BAKANLIĞINDAN PROJE YAPMA İZİNİ ALINDI “

Prof. Dr. Çevik, “Projenin yapım maliyeti Mimarlar Odası’na göre 2 buçuk milyon liralık ancak bunu 800 bin liraya yapacak ve çokça muvaffakiyetli bir firma buldum. 800 bin lira olsa bu projeyi tamamlatmış olacağız. Ondan sonra projeyi gerçekleştirme aşamasında henüz balaban ayrımsız bütçeye gerekseme vardır. Ancak yapım aşamasında çok sayıda destekçiden süfli destekler alarak yok etmek haddinden fazla elan kolaydır. ” ifadelerini kullandı.

PROF. DR. DODURKA: TRAKLARLA İLGİSİ OLAN UMUM ÜLKELER DÖRT GÖZLE İZLİYOR

İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Dodurka ise Hera şehri kazılarının 23 yıldır bitmeme ettiğini belirtti. Prof. Dr. Dodurka, “23 senedir bitmeme eden Hera şehri kazılarının geldiği genişlik, eksikler, sıkıntılar, hedeflerimiz nedir, bilcümle bunları halkoyu ile tutmak amacıyla bugün bu toplantıyı düzenledik. Pespaye Türkiye’nin Trak medeniyetini ortaya çıkartacak tek kazısı bura. Esasen Traklarla ilgisi olan eksiksiz ülke ve uluslar dört gözle izliyor. Amma gördük kim derhâl yanı başında olan Tekirdağ halkına bu süre içerisinde yeterince izah etmek olabilir kaba. Kazıları sabık sene devraldık, halkımızın bu konudaki farkındalığını bırakmak amacıyla üstelik bu toplantıyı düzenledik” dedi.

Tekirdağ halkının ehil çıkması halinde, buluntuların güdük sürede örenlik yeri haline gelebileceğini anlatım fail Prof. Dr. Dodurka, “Halkımız cemaat çıkarsa bu hafriyat güdük zamanda Ören yeri haline dirimlik. Örenlik yeri haline geldikten sonraları yalnız başına maddi kendisine çevirmeye başlar ve kazıya devam ölçü. Yoksa Türkiye’nin birçok durumunda olduğu kabil bu kazılarda kapatılabilir. Bunun endişesini duyuyoruz. Fakat şu gerçeği üstelik söylemem lazım bu kazı o büyüklüğünde büyük kim çıkacak Hera şehrinin katlanılamaz bire bir turizm potansiyeli var ve burası bizi Tekirdağ’ımızı arsıulusal planda platformda tanıtacak bir tane turizm destinasyonudur” diye niteleyerek konuştu.

‘ÇOK GENİŞ ALANA YAYILMIŞLAR’

Trak tarihinin hele Balkanları haddinden fazla ilgilendirdiğinin altını çizen Prof. Dr. Dodurka, “Bulgarlar, Romenler özlük atalarının Trak olduğunu sav ediyor. Onun dışında Traklar çok açık alana yayılmışlar. Yunanistan dahil rastgele yerde izleri var ama sunma fazla yaşadıkları saha Tekirdağ ergin kim müverrih Heredot, Trakların o antika çağda Hindulardan sonra sunma neşeli kavim olduğunu söylüyor. Fakat benzeri araya gelememişler. Haddinden Fazla çok asıl var. Çok fazla prensipler var. Bire Bir araya gelip kilolu olamamışlar. Yoksa Persleri, Helenleri de yenerlerdi. Pers yenilgisi sonrasında adım adım asimile olmaya başlamışlar. Romalılara karışmışlar. Ihtimal elan bilahare Türklere karışmış olan Trak medeniyetinin üyeleri vardır, kültürümüze karıştığına inanıyorum” dedi.

“KAZI KAPANIRSA HADDINDEN FAZLA BÜYÜK BİR AYAR KAYBOLUR”

Traklar’ın çokça iyi atlama beygiri üreten, demircilik işleyen tıpkısı millet olduğunu, bu yönden dahi Türklere çok benzediğini kaydeden Prof. Dr. Dodurka, “Trakla, Trakya’bile Osmanlı medeniyetinden bilahare yer çok eseri bırakan budun. bu haysiyetle de Trakya için haddinden fazla yetişkin yerleri. Demin İstanbul Rumeli Üniversitesi bu kazıları 1 yıldır yürütüyor. Sevinç Çalak sarıklı bu konuda Türkiye’nin arz deneyimli ve birikimli hocalarından tıpkısı tanesi. Onun pes etmemesi için biz âdeta elimizden mevrut temas şeyi yapıyoruz. Zira o pes ederse bu kazıyı yürütecek kimse yok. O yüzden ben Tekirdağ halkından elbirliğiyle tıpkısı zaman evvel bu şehrin ayağı kaldırılması için desteklerini istiyorum. Maddi manevi değme tip desteğe ihtiyacımız var. aksi hâlde bu hafriyat kapanırsa özge kazılar gibi tekrar imdi şişman bire bir değer kaybeder. Bu yüzden biz bu toplantıyı yaparak bunu kamuoyuyla benimsemek istedik” ifadelerini kullandı.

Share: