“Hayata Zaman Operasyonu” davasına devam edildi

Bayrampaşa Dam’nde 19 Ara 2000’üstelik planlı ve 12 kişinin hayatını kaybettiği “Hayata Dönme Operasyonu”nda fariza sınırlarını aştıkları gerekçesiyle dönemin bitirmiş görevlisi 194 sanığın yargılandığı davada, dönemin İçişleri Bakanı Sadettin Tantan’ın, Gürültülü ve Görüntü Enformatik Sistemi (SEGBİS) ile şahit namına dinlenmesine karar verildi.

Bakırköy 13. Alçak Ukubet Mahkemesi’ndeki 47. duruşmaya, tarafların avukatları katıldı.

Mahkeme başkanı, Milli Asayiş Kuruluna yazılan yazıda, kurulca alınmış temas başvuru kararının bulunmadığı ve cerrahi müdahale ile ilgili yakalanmış temas ifade bulunmadığına dair karşılık verildiğini belirtti.

Önceki duruşmada şahit kendisine dinlenmesine değişmeyen sunulan dönemin İçişleri Bakanı Sadettin Tantan’ın avukatı, sunduğu dilekçede, Tantan’ın hususi koruma altında bulunması cihetiyle asayiş tedbirleri çerçevesinde şahitlik yapması ve ifadesinin SEGBİS yoluyla bildirdiği adreste alınmasını rica etti.

Bir kısım katılanların avukatı dahi dönemin Bayrampaşa Mapushane Jandarma Bölük Komutanı Zeki Bingöl’ün tanık namına dinlenmesini, Tantan’ın huzurda dinlenmesini ve avukatının talebinin reddini istedi.

Mahkeme heyeti, Anlaklı Bingöl’ün beyanı içerlemek için hazır edilmesini, tanık Sadettin Tantan’ın bildirdiği adresten SEGBİS yoluyla angajman kurularak beyanının alınmasını ve Hayata Bölüm operasyonları ile ilişkin genel bir asamble kararı veya başvuru kararı alınıp alınmadığının sorulmasına karar verdi.

Duruşma eksiklerin giderilmesi üzere ertelendi.

Davanın geçmişi

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanıkların 19 Meyan 2000’de Bayrampaşa Mahpushane’nde düzenlenen “Hayata Dönüş Operasyonu”nda işyar güllabi birliklerinde meydan aldığı belirtiliyor.

Sanık olan dönemin 39 bitirmiş görevlisinin, fariza sınırlarını aşarak lüks sakil ve cebe kullanıp faili anlaşılan kaçınan şekilde 12 kişinin ölümüne faktör oldukları, 29 kişiyi üstelik öldürmeye girişim ettikleri dökme iddianamede, alelhusus fariza sınırları ve zırh kullanma yetkilerinin aşılıp aşılmadığına, oranlı veya ötede ağırbaşlı kullanılıp kullanılmadığına ait delillerin değerlendirilmesinin mahkemeye ilgilendiren olduğu rapor ediliyor.

İddianamede, cürüm tarihinde güllabi görevlisi olan sanıklar hakkında, ölen 12 hayat için ayrı ayrı “görevin ifası sırasında isteyerek kanlı” suçundan 20 yıldan 25 yıla büyüklüğünde, 29 mağdur amacıyla üstelik “görevin ifası sırasında bile bile öldürmeye adım” suçundan değişik 9 ile 15 yıl beyninde değişen hapis cezası isteniyor.

Ek iddianame ile sanık sayısı 196’ya yükseldi

Yargılama bitmeme ederken İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca olayla ilgilendiren 157 sanık için ekleme iddianame düzenlendi. İddianamede, bu sanıkların “bile bile katil” suçundan cezalandırılmaları murat ediliyor.

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, bu savca ile Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dosyanın birleştirilmesine karar verdi. Dosyaların birleşmesi sonucunda sanık sayısı 196’ya yükseldi.

Yargılama sırasında, iki sanığın hayatını kaybetmesiyle sanık sayısı 194 oldu.

Share: