İş Tekellüm, eskimemiş sezona “Hayatın İçinde Sanat” sloganıyla başlıyor

Yıpranmamış sezona “Hayatın İçinde Hanek” sloganıyla hazırlanan İş Konferans, 27 Ekim’bile orkestra şefi Patrick Hahn yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve piyanist Olga Scheps’in gerçekleştireceği konser ile salonunun kapılarını seyircilerine açacak.

Beşiktaş’ta tıpkısı otelde gerçekleştirilen yıpranmamış sezonun tanıtım toplantısında mütekellim İş Tekellüm Umumi Müdürü Zuhal Üreten, 23 yıldır çekicilik olarak cıvıltı sürdürürken, kuruldukları günden beri sanata destek verdiklerini söyledi.

Üreten, bu yıl zaman kavramının dışına çıktıklarını ve hep yıl süresince süren aktivitelerle sanatseverlerle mülaki olmak istediklerini belirterek, “Çünkü musahabe faaliyetlerinin ülkemizin geleceğini birleştirici gücü olduğunu düşünüyoruz. Bunun frekansını da sınırlarını da arttırmayı dilek ediyoruz. Onun üzere dahi yaz dönemi boyunca İş Çıkışı Konserleri evet bile İstanbul dışında dinlence yörelerinde yürüttüğümüz faaliyetlerle sanatseverlerle bir arada doğmak için hız gösterdik. YouTube kanalımızı enerjik tutmaya çalıştık. Ama esasen bile bağ bozumu, okulların açılmasıyla gelişigüzel kullanılmamış benzeri heyecanla inşallah sizlerin birlikte seveceğini düşündüğümüz yıpranmamış tıpkısı çalışma yaptık.” dedi.

İş Sanat’ın konuşma yönetmeni Defne Turaç ise Kovid-19 salgınından haddinden fazla madde öğrendiklerini ve birçok konuda sınama kazandıklarına işaret ederek, “Bunlardan tıpkısı tanesi bile salonumuzun dışında aktiflik yapmaktı ve bunda ısrarlıyız. Yapmaya bile devam edeceğiz. Geçen seneki Cuma İş Çıkışı ile başladığımız kemiksiz gelgel konserlerine bu zaman bile devam edeceğiz.” diyerek konuştu.

Turaç, konuşmasında ayrıca aktiflik mekanlarının antika şehir tiyatrolarından Atatürk Kültür Sarayı’ne İş Kuleleri Salonu’ndan Kibele Çeşmesi Heykeli’nin önüne, İş Bankası’nın galeri ve müzelerinden YouTube kanalına uzandığını, değişik zevklere hitap fail zengin tıpkısı etkinlik programıyla sanatseverlerin karşısına çıkmanın heyecanını yaşadıklarını dile getirdi.

Cuma İş Çıkışı konserleri

İş Tekellüm’ın kısık bent gören ücretsiz Cuma İş Çıkışı konserleri, 23 Eylül’birlikte pop rock müziğin yüzü sıcak ismi Farklı Fışkın ile başlayacak. Uzun Yüksel, Sufle, Sonic Boom kabilinden isimlerle bitmeme edecek ücretsiz konserler, cuma namazı günleri İş Kuleleri Kibele Çeşmesi Heykeli Önü’nde saat 19.00’üstelik başlayacak.

Kullanılmamış sezonda İş Nutuk, benzeri zamanda “Ego Rum” başlıklı bir tane şahsiyet seyretme oyununu Patara ve Teos Antika Kentleri’nde izleyici ile buluşturmaya hazırlanıyor.

Felek Kenter’in diri performansıyla anılarda düzlük edinen “Ben Küçük Asya”, yıllar sonra Ayça Bingöl marifetiyle baştan sahneye taşındı. Anadolu’nun bayrı tarihini 16 avrat karakter üzerinden anlatan, Güngör Dilmen’in kaleme aldığı oyunun direktör koltuğunda Heybet Yeltan oturuyor.

“Ego Rum”, 1 Ilk Teşrin saat 19.00’dahi Patara Antika Kenti Divan Binası’nda ve 8 Teşrinievvel saat 19.00’birlikte Teos Antika Kenti Oyun Binası’nda ücretsiz kendisine sahnelenecek.

Bakir yılın başlangıcında “Viyana Gala Konseri”

İş Görüşme İş Kuleleri konser salonunun kapılarını 27 Teşrinievvel saat 20.30’da orkestra şefi Patrick Hahn yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve piyanist Olga Scheps’in gerçekleştireceği açım konseri ile açacak.

ECHO Alışılmış ödülünün sahibi Olga Scheps’in Piyotr Ilyich Tchaikovsky’nin bir numara piyano konçertosunu seslendireceği konser, Dmitri Shostakovich’in on numaralı senfonisi ile devam edecek.

İş Sanat yeni yılı English Chamber Orchestra ile kutlayacak. 3 Aile 2023 saat 20.30’da Atatürk Kültür Sarayı Opera Salonu’nda gerçekleşecek çalgı ve dansın aynı araya geldiği “Viyana Gala Konseri”nde Johann Strauss valsleri ve polkalar seslendirilecek.

Dünyanın arz kocaman senfoni orkestraları arasında gösterilen Tiflis Senfoni Orkestrası, 7 Antrakt’ta saat 20.30’bile İş Kuleleri Salonu’nda müzikseverlerle buluşacak. Maestro ve orkestra şefi Vakhtang Kakhidze yönetimindeki Tiflis Senfoni Orkestrası, flavta sanatçısı Şefika Kutluer’le gelişigüzel Mozart’tan Tchaikovsky’e uzanan tıpkısı repertuvarla sahnede olacak.

Tallinn Çekmece Orkestrası ve Venedik Barok Orkestrası, bu zaman İş Laf’a mihman olacak

Grammy ödülllü Estonyalı orkestra şefi Tonu Kaljuste yönetimindeki Tallinn Oda Orkestrası birlikte 8 Şubat 2023 saat 20.30’dahi İş Kuleleri Salonu’nda dinleyicilerle bire bir araya gelecek.

Yaşayan en önemli bestecilerden biri olarak gösterilen Arvo Part’ın eserlerini seslendirecek orkestra, kuruldukları yıl bestecinin “Te Deum” antetli eserini kaydettikleri uzunçalar ile alışılmış saz dünyasında mehabetli ayrımsız saha edindi. Orkestranın kurucusu lider Tonu Kaljuste ise Arvo Part’ın “Adam’s Lament” kaydı ile 2014’te Grammy Ödülü’nün sahibi oldu.

İş Müzakere bu mevsim İtalya’nın bildirme eski topluluklarından biri olan dünyaca adlı Venedik Barok Orkestrası’nı de sahnesinde ağırlayacak.

Barok dönemin eserlerini orijinal barok enstrümanları ile seslendiren Venedik Barok Orkestrası’nın mayıs ayındaki konserinin solisti ise çellist Mario Brunello olacak. 1986 yılında Tchaikovsky Yarışması’nı kazanan Brunello, Royal Filarmoni, New York Filarmoni, La Scala Filarmoni kabilinden özellikle oluşmak üzere birçok prestijli orkestra ile konserler verdi.

Valery Gergiyev, Cladio Abbado, Zubin Mehta kadar dönemin adlı şefleriyle müteharrik sanatçı, 9 Mayıs 2023 akşamı 20.30’dahi İş Kuleleri Salonu’nda sanatseverlerle buluşacak.

“İskandinav cazının babası” yerine tanımlanan Norveçli artist Jan Garbarek, ismini taşıyan topluluğu Jan Garbarek Quartet ile 27 April 2023’te saat 20.30’dahi İş Konferans’a konuk olacak.

Türkiye’üstelik canlı tıpkısı hayran kitlesine topluluk olan Norveçli progresif caz topluluğu Jaga Jazzist, 25 Familya 2023’te 20.30’dahi İş Kuleleri Salonu’nda tayf matlup.

İş Konuşma’ın “Umut ve Dayanışma” sezonunda ilk kez Almagest ismiyle tıpkı araya gelen Sabri Tuluğ Tırpan, Savaş Erdoğan, Gösteri Pelit ve Volkan Öktem yıpranmamış konserlerinde sürpriz konuklar ağırlayacak. Almagest Quintet konseri, 1 Mart’ta saat 20.30’üstelik İş Kuleleri Salonu’nda gerçekleştirilecek.

“Simply Sinatra” konseri son teşrin ayında sahnelenecek

İş Konferans, Londra prodüksiyonlu “Simply Sinatra” konserini teşrinisani ayında İş Kuleleri Salonu’nda seyircilerin beğenisine sunacak. London Concert Orkestra’nın manzara alacağı konserde, solistler Matt Ford ve Katie Birtill’n seslendireceği Sinatra şarkılarına raks haremlik edecek.

Caz müzisyen Renaud Garcia-Fons’ın Serkan Halili ve Çokluk Türkan ile tıpkı araya gelerek oluşturduğu “Tellerin Nefesi” projesi, 22 Küçük Ay 2023’te saat 20.30’dahi İş Kuleleri Salonu’nda düzenlenecek.

Salvatore Adamo etraflı bir aradan bilahare seyircisiyle İş Kuleleri Salonu’nda buluşacak. “Gelişigüzel Yerde Kar Var”, “Karlar Düşer” ve “Yandaki Kızı” şarkılarının orijinallerinin sahibi Adamo konseri dahi gelecek yıl gücük ay ayında İş Kuleleri Salonu’nda yapılacak.

Nükhet Arınmış, “Nünü Caz Söylüyor”la İş Görüşme’ta

Türk popüler müziğinin müstehap ismi Nükhet Arınmış, 16 Son Teşrin akşamı “Nünü Caz Söylüyor” isimli özel konseriyle İş Kuleleri Salonu’nda sevenleriyle buluşacak.

Sıra dışı sesi ve yorumlarıyla serbest bire bir hayran kitlesine topluluk Çokluk Adrian, İş Sanat üzere hazırladığı hususi projede hepsi Türk musahabe müziğinden oluşan benzeri repertuvarla seyircinin karşısında olacak. Bu proje üzere sahnede yerini matlup Türk musahabe müziği topluluğu ile ilk kez bire bir araya ati Adrian bu konseri, 20 Çatlak saat 20.30’da İş Kuleleri Salonu’nda gerçekleşecek.

Türk folk müziği sanatçısı Feryal Öney, Ayfer Vardar ve Elif Öpücük Doğan ise 7 Mart 2023’te sat 20.30’birlikte İş Kuleleri Salonu’nda “Kadın Ozanlar” başlıklı konserde ayrımsız araya gelecek.

“Gökçe Boncuk”, “Feride”, “Kargış Bu Şarkıların Gözü Görme Engelli Olsun” kadar sayısız üzüntü, resimlik ve filme imza atan çevrimli artist Emel Sayın ise 12 April 2023 saat 20.30’da hususi bire bir proje ile sevenleriyle İş Kuleleri Salonu’nda buluşacak.

Tango, edebiyat ve seyir İş Müzakere’ta

İş Danışma’ta gelecek sene mayıs ayında Dünya Tango Şampiyonu German Cornejo ve Tango After Dark topluluğu eylem gerçekleştirecek

Mehmet Birkiye ve Atilla Birkiye’nin sahneye hazırladığı dinletiler bu sezonda dahi seyircisiyle İş Kuleleri Salonu’nda ücretsiz buluşurken, bir zamanda İş Konferans’ın YouTube kanalından dahi yayınlanacak. 7 Kasım’bile Behçet Necatigil şiirleriyle başlayacak dinletiler, Ümit Yaşar Oğuzcan, İlhan Sağlam, Sabahattin Uca, Tarık Dursun ve Cemal Süreya ile bitmeme edecek.

Müzik ve tiyatroyu aynı sahnede birleştiren İş Görüşme’ın yavru oyunlarında bu mevsim “Robot Pinokyo”, 20 Kasım saat 15.00’te sahnelenecek. Müzikal oyunda dallar iyiyi, kötüyü ve arkadaşlığı öğrenen Robot Pinokyo’nun ahenkli nema macerasına tanık olacak.

Yekta Kopan’ın yeniden kaleme aldığı, Lerzan Pamir’in yönettiği müzikli oyunda anlatıcı rolünü Aslı Tandoğan üstlenirken, Pinokyo karakterine Anıl Altınöz maltalık veriyor.

İş Danışma YouTube kanalı

“Evde Görüşme Zamanı” ile başlayan İş Nutuk devir içi yayınları bu zaman dahi İş Laf’ın YouTube kanalında bitmeme edecek. Kıraat tiyatrosu, literatür dinletileri ve devir içine özel programları ile İş Danışma YouTube kanalı seyircili konserlerden yayınlayacağı, konser videolarını birlikte seyircisi ile buluşturacak.

Firez konferans dünyasının yüzü sıcak isimlerinin sunu sevdikleri çalgı, tezkere, filmlerin konuşulduğu Melikşah Altuntaş’ın hazırlayıp sunduğu “Hayatımın Listesi” ikinci sezonu ile teşrinisani ayında YouTube kanalında seyircisinin karşısında olacak.

Sergiler

İş Hanek Kibele Nutuk Galerisi yıpranmamış sezonuna görsel sanatların farklı dallarındaki istihsal eden Mustafa Pilevneli ile başlıyor. 60 yılı aşkın görüşme hayatı boyunca ürettiği semiz boya, akrilik tuval resminin birlikte suluboya ve renkli kazıma resim çalışmalarıyla yetinmeyip bugüne büyüklüğünde kadeh, mozaik, vitray, seramik, ahşap, beton ve alüminyum gibi materyallerle sayısız mimarlık aplikasyon üreten Pilevneli’nin “Mavilerde 60 Yıl” antetli sergisi, 22 Eylül’de açılacak.

Ressam Nevhiz Tanyeli’nin natamam asrı aşan konuşma hayatına dair izler taşıyan “Varlığımın Acayip Şarkısı” antetli sergisi bile İş Sanat Ankara Konferans Galerisi’nde mülakat edilebilir.

Share: