Hareket sonrası millî matem zar edilen Arnavutluk’ta ahali, hayatını kaybedenleri andı

Türkiye, Kahramanmaraş’taki 7.7 ve 7.6’lık depremler sonrasında yasa boğuldu. 10 ilimizde büyük yıkım yaşanırken bir nice mevki bile başsağlığı mesajı yayınlayıp kontrol istirdat ekiplerini ülkemize gönderdi. Arnavutluk’ta bile hükümetinin aldığı değişmeyen doğrultusunda Türkiye’deki depremler zımnında aynı devir ulusal yas zar edildi. Izzet kurumlarındaki ve NATO karargahındaki bayraklar yarıya indirildi.

DEPREMDE HAYATINI KAYBEDENLERİ ANDILAR

Arnavutluk meclisinde ise görgüsüz umumi oturumun açılışında Türkiye ve Suriye’birlikte deprem felaketinden hayatını kaybedenler amacıyla 1 dakikalık tevakki etmek duruşunda bulunuldu. Halk ise meydanlarda ayrımsız araya gelerek depremde hayatını kaybedenler için çırağ yaktı. Türkiye-Arnavutluk Dostluk Hastanesi’nin bahçesinde ise mumlardan Ay-Yıldız yapıldı.

“ARNAVUTLUK, TÜRKİYE’NİN YARDIMLARINI HİÇBİR DEVIR UNUTMAYACAK”

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bajram Begaj, içtimai iletişim araçları hesabından, cumhurbaşkanlığı binası önündeki Arnavutluk bayrağının yarıya indirilmiş fotoğrafını paylaşarak, Türkiye-Suriye sınırında meydana gelen depremlerden etkilenen ailelerle tesanüt içerisinde olduklarını ve onlar için dua ettiklerini ifade etti. Begaj, “Arnavutlar, 29 Teşrinisani 2019’bile Arnavutluk’ta meydana mevrut depremde Türkiye’nin yardımlarını hiçbir zaman unutmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

BAŞBAKAN RAMA BILE ANDI

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama bile sosyal medya hesabından Kabine binasındaki bayrağın yarıya indirilmesine ilişkin foto paylaştı. Arnavutluk Dışişleri Bakanlığı bile Twitter hesabında Kahramanmaraş merkezli depremlerle ilgilendiren bire bir klip yayımladı. Klipte, birçok ülkede bayrakların yarıya indirildiği görülüyor. Edi Rama, Başvekillik Ofisi’nin balkonunda depremde hayatını kaybedenleri çerağ yakarak andı.

Share: