Cumhurbaşkanı Erdoğan, etkin bağlantıyla katıldığı törende icra vekili yardımcısını uyardı: Akçakesme, akçakesme, sabırlı ol

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden Çanakkale Ayvacık- Küçükkuyu Yolu Assos ve Troya Tünelleri Küşat Töreni’ne etkin angajman ile katıldı.

BAKAN YARDIMCISINI UYARDI: SABIRLI OL

50 dakikalık yolculuğu 5 dakikaya düşürecek tünellerin kurdele kesiminde ise enteresan ayrımsız görüngü yaşandı. Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanlığı Nazır Yardımcısı Enver İskurt, Erdoğan’ın ismini okumasından sonra elindeki makasla kurdeleyi kesmeye yeltendi. Bunu fark fail Reisicumhur Erdoğan, “Akçakesme, akçakesme. Götürümlü ol” diye niteleyerek İskurt’u uyardı. Daha sonraları Erdoğan’ın özge isimleri duyuru etmesiyle gelişigüzel kurdele töreni gerçekleştirildi.

“KAZANCIMIZ YILDA 133 MİLYON LİRAYA MUKABELE EDECEK”

Törenin başında bire bir müşavere yapıp projeyi anlatan Erdoğan, “Uzunluğu 5,7 kilometreyi bulan tünelleriyle birlikte toplamda 9,6 kilometrelik bu öğün, Balıkesir ve İzmir’e ulaşımı sağlayıcı yıldız-cenup aksının sunu yetişkin kısımlarından biridir. Böylece geçtiğimiz mart ayında hizmete açtığımız 1915 Çanakkale Köprüsü’yle bölgede hızlanan trafiğe cevap verecek, envestisman bedeli 4,6 milyar teklik olan aynı projeyi elan şehrimize kazandırmış oluyoruz. Açtığımız tüneller sayesinde Kazdağları’nın tabiatına arz gerçekten tıpkı zarar vermeden, Ayvacık-Küçükkuyu arasındaki mesafeyi yaklaşık 2,5 kilometre kısalttık. Henüz ilk 50 zaman süren yolculuğun 5 dakikaya inmesiyle hem zamandan hem yakıttan hem de emisyondan elde ettiğimiz alacak, yılda 133 milyon liraya tekabül ediyor.” ifadelerini kullandı.

Share: