Görüntüleri çeken şirketin hisseleri fırladı

Rusya’nın obstrüksiyon harekatı ile dünyanın gözünün çevrildiği Ukrayna’dahi son biraz gündür yer yakından takip edilen konuların başında Kiev’e şark ilerleyici Moskof askeri konvoyu düz alıyor.

KUL merkezli peyk görüntüleme teknolojileri şirketi Maxar’ın paylaştığı görüntülerde, aralarında tankların birlikte olduğu büyük bir Rus kişmiri kuvvetleri konvoyunun, Ukrayna’nın başkenti Kiev’e yaklaştığı görülüyor.

Yakıt ve lojistik araçlarının beraberinde, tanklar, zırhlı muharebe araçları ve futbolcu araçlarının meydan aldığı yaklaşık 5 kilometre uzunluğundaki Zalim askeri konvoyunun, Kiev’in 64 kilometre uzağında olduğu belirtiliyor. Peki bu uydu görüntülerini servis fail Maxar Technologies için neler biliniyor?

İşte uyduları 30 cm ve ayrıca makine öğrenimi algoritmalarını kullanarak 15 cm’ye kadar efdal çözünürlüklü kaynak elde edebilen Maxar Technologies ile ait dikkat çekici bilgiler…

BAŞINDA ESKİ DONANMA SUBAYI VAR

Habertürk’cilt Necdet Enerjik’ın haberine bakarak Maxar, geçmişi 1969 yılına dayanan Kanadalı feza teknolojileri şirketi MDA ile esasen 1992 yılında kurulan BENDE’li gök görüntüleme teknolojileri firması DigitalGlobe’un 2017 yılında birleşmesinden doğdu.

Kanada’bile Toronto Borsası ve KUL’bile New York Borsası’nda işlem gören Maxar Technologies Başkanı ve CEO’su olan Daniel Jablonsky, 1990’lı yıllarından başında KUL donanmasında subay ve nükleer erke mühendisi kendisine görev yapmış.

HER AY 3.8 MİLYAR İNSANLA ETKİLEŞİME GİRİYOR!
Genel merkezi KUL’nin Colorado eyaletinde kâin Maxar’ın 700’den dahası yazılım geliştirici oluşmak üzere 4 bin 400 çalışanı bulunuyor.

Herhangi Bir ahit 3.8 milyon kilometre karelik faziletkâr çözünürlüklü görüntü toplayan şirketin global peyk görüntüleri arşivinde 125 petabaytın üstünde fen bulunuyor.

Şu anda yörüngede kendi yapımı 90 uydusu olan şirketin genel ağ sitesinde meydan düz bilgilere göre her kamer 3.8 milyar kayırıcı Maxar’ın geliştirdiği teknolojilerle etkileşime giriyor!

ABD HÜKÜMETİ YILLIK 300 MİLYON DOLAR ÖDÜYOR
 
ÇAKER Defans Bakanlığı’na sınırlanmış Ulusal Sezme Ofisi (NRO), Maxar’ın yeryüzü şişman müşterilerinden biri olarak öne çıkıyor. NRO, uydularının birlikte şirketin fon arşivine ulaşım amacıyla Maxar’a yılda 300 milyon dolar ödüyor.

ESIR HÜKÜMETİ, MAXAR’IN İSTİHBARAT YETENEKLERİNE GÜVENİYOR
Maxar ile KÖLE hükümeti arasındaki aksata, şirketin genel ağ sitesinde birlikte şu ifadelerle saha alıyor:

“KÖLE hükümeti, küresel değişiklikleri daha ferah izlemek, çakozlamak ve bunlara karşılık isnat etmek üzere Maxar’ın duyu ve gök altyapısı yeteneklerine güveniyor.”

 “Maxar, MEMLUK hükümetine eleştiri durumlardaki kararlar amacıyla kapsamlı jeo-uzamsal zeka (GEOINT, acun üzerindeki fiziksel özellikleri ve coğrafi olarak atıfta bulunulan faaliyetleri tanımlayan, değerlendiren ve görsel olarak tasvir eden görüntülerin analizinden elde edilen ihsas) çözümleri sunuyor.”

Maxar’ın bu haritalama bili ürünleri, analistler üzere temel istihsal aksiyon akışlarını geliştirmekten, askerler amacıyla henüz kapsamlı görev eğitimi ve planlama sunmaya büyüklüğünde ayrımsız sıra haritalama görevini destekliyor.”

PİYASA DEĞERİ YÜZDE 40 ARTTI

Gelelim Maxar’ın finansal rakamlarına ve borsada muamelat gören hisselerinin akıbet dönemdeki seyrine….

Maxar, 22 Gücük Ay’ta 2021 yılına ait finansal sonuçlarını açıkladı. 2021 yılında 1 milyar 770 milyon dolar ile gelirleri 2020 yılına göre yerinde sayan (1 milyar 723 milyon dolar) şirketin, net kârı ise 303 milyon dolardan 46 milyon dolara geriledi.

Bu mali sonuçların açıklanmasının ardından Maxar’ın New York Borsası’nda muamele gören hisseleri 23 Küçük Ay’ta sonuç bire bir yılın sunu düşük seviyeleri olan 24.50 dolara kadar düştü.

Maxar Technologies şirketi hisselerinin son 6 mahiye seyri

 Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal operasyonunu başlattığı 24 Küçük Ay’fecir sonra ise Maxar, yayınladığı Kiev’e andıran Acımasız konvoyuna ilgili uydu görüntüleri ile bilcümle dikkatleri konusunda çekti.

24 Küçük Ay’tan itibaren şirketin hisseleri yükselişe geçerken, 23 Gücük Ay’ta 2.2 milyar dolar olan Maxar’ın meydan değeri, 4 Mart’ta 3.1 milyar dolara büyüklüğünde çıktı. Böyleyece borsadaki serencam 7 prosedür gününde Maxar’ın etraf değeri yüzdelik 40 (tahminî 1 bilyon dolar) yükselmiş oldu.

BİZ BU DURUMU ELAN GÖREMEDİK

Aslında Maxar, Rusya – Ukrayna gerilimi ile ilişik uydu görüntülerini kamuoyu ile paylaşmaya geçmiş yerine 12 Küçük Ay’ta başlamıştı. Bu önceki görüntülerde Acımasız birliklerinin Ukrayna sınırına yakın canlılık ve yığılmaları uydudan çekilen fotoğraflara yansımıştı.

12 Gücük Ay’ta Rusya Ihtişam Başkanı Vladimir Putin ile benzeri telefon görüşmesi gerçekleştiren ESIR Başkanı Joe Biden, 15 Gücük Ay’ta da Ukrayna’daki bilcümle Amerikalıların ülkeyi terk etmesi çağrısında bulunarak, Rusya askerlerini çektiğini söylüyor fakat tığ bu durumu henüz göremedik” demişti.

Musk Rusya’yı engellemeyecek

Blinken: Ukrayna Rusya’evet cebin savaşı kazanabili

Rusya’bile Twitter ve Facebook’a muvasala yasaklandı

 

 

Share: