Görevden uzaklaştırılan Yalova Şehremini ile 4 görevlinin yargılanmasına devam edildi

Görevden uzaklaştırılan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ve 4 şehremaneti personelinin, “kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği” ve “görevi kötüye kullanma” suçlarından yargılanmasına devam edildi.

Yalova 1. Pahal Ukubet Mahkemesinde görülen duruşmaya, dönemin malumat işleri müdürlüğü görevini tay tay arabası ve aynı süre uray başkan yardımcılığı fail Hamit K, belediye personeli T.B, taziye evini yapan firma yetkilisi F.Ç. ile avukatları katıldı.

“Amme görevlisinin, resmi belgede sahteciliği” ve “görevi kötüye kullanma” suçlarından 3 sene 6 aydan 10’ar yıla kadar mahbes cezası maksut Yalova Şehremini Vefa Salman ve 2 belediye personeli ise duruşmaya katılmadı.

Yalova merkez Seyrantepe Mahallesi’ndeki rekiz taziye evinin usulsüz şekilde eksiltme edilerek yapılmasıyla ilişkin görülen davada, sav makamı, sanıklar Vefa Salman, Hamit K, T.B, M.S, İ.H.K. ve F.Ç’nin tutuklanması yönündeki mütalaasını yineledi.

Davanın bu şekilde karara çıkartılmasının akla yatkın olmadığını savunan sanık Salman’ın avukatı, müvekkilinin aynı olura imza atmasına karşın özge konulardan haberinin olmadığını kanıt etti.

Sanık avukatı, devletin zarara sokulup sokulmadığı, belgede her sahtecilik yapılıp yapılmadığının tespiti için ehlihibre incelemesi yapılması gerektiğini istikbal sürerek, kovuşturmanın genişletilmesini talep etti.

Ardından salonda hazır bulunan ve küçümseme alan sanıklar birlikte suçsuz olduklarını belirterek, beraatlarını irade etti.

Mahkeme heyeti, dosyadaki sakat hususların giderilmesi üzere duruşmayı erteledi.

İddianame

İddianamede, 8 Şubat 2019’da 165 bin teklik bedelle, anlaşma usulüyle F.Ç’ye ilgilendiren şirkete tenkis edilen 129 metrekarelik taziyet evinin, açılışının benzeri yıl 17 Mart’ta gerçekleştirildiği ancak dosyaya konulan fotoğraftan 19 Ocak’ta elhak mamul olduğunun anlaşıldığı kaydedilmişti.

Taziye evinin yapımını gerçekleştiren F.Ç’nin dosyasının ayrıldığına düz sunulan iddianamede, Belediye Reisi Salman ile Hamit K. ve başka uray görevlileri İ.H.K, T.B. ile M.S. hakkında “görevi kötüye kullanma” suçundan 6 aydan 2’şer yıla, “kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği” suçundan 3 yıldan 8’er yıla kadar kodes cezası isteniyor.

“Teftiş görevini boşlama”, “irtikaba göz yumma” ve “zimmet” suçlarından açılan eksantrik bire bir ülkü kapsamında Yalova 2. Aheste Ceza Mahkemesi’nde yargılanması süren Yalova Belediye Reisi Vefa Salman, 27 Küçük Ay’ta İçişleri Bakanlığınca görevden uzaklaştırılmıştı.

Share: