Galebe rotasında planlı ilk ultra maraton İzmir’de noktalandı

– Utku rotasında planlı geçmiş ultra maraton İzmir’dahi noktalandı

İZMİR – Nef Vakfı’nın, Türk milletinin zafere koştuğu ve aynı ulusun yeniden doğduğu Büyük Taarruz’un 100. yılında düzenlediği ultra maraton tamamlandı. 295 kilometrelik ultra maraton, atalarımızın izinde Afyon Kocatepe’den İzmir’e bire bir ruhla ve aynı rotada 6 günde koşuldu.

Rastgele sene defalarca geleneksel ağıl getirilmesi hedeflenen ve dünyada bir ulusun kazandığı yengi rotasında, henüz geçmiş eşi bire bir bulunmayan ayrımsız hatıra ultra maratonu olan Galibiyet Ultra Maratonu, 30 Ağustos’ta Afyon Kocatepe Anıtından başlamıştı. 295 kilometrelik Galebe Ultra Maratonu, atalarımızın alplık destanının rotasında Afyon Kocatepe’den İzmir’e koşularak tamamlandı. Afyon-Kocatepe, Kütahya- Dumlupınar, Manisa- Salihli, Turgutlu ve son adına İzmir-İnciraltı güzergahında devam eden ultra maraton koşucuları, İzmir Cumhuriyet Altını Meydanında yavaş bağ ile karşılandı.

Galebe Ultra Maratonu, milli uğraş ruhundaki inancı, gücü ve azmi hatırlatmayı hedefleyerek geleceğin sorumluluğunu taşıyor. Her antlaşma ‘bir’ olmanın gücüne mümin Nef Vakfı, nazik zaferin 100. yılında, Türk Milletinin ‘bire bir’ olduğu ve Atatürk ile silah arkadaşlarının bildirme kısık şartlarda yılmadan bağımsızlık hayalinin peşinden koştuğu savaş önünde, Yengi Ultra Maratonunu tamamladı. Yürüttüğü koca içtimai projeler çerçevesinde 6 sene önceki #birizbirlikteyiz kampanyasını başlatan Nef Vakfı, martir ve gazi çocuklarının eğitimine destek olacak.

İzmir Cumhuriyet Meydanında sona eren Utku Ultra Maratonunun kapanışı da büyük bir coşkuyla gerçekleşti. Ultra maratonun kapanışına İzmir Valisi Zor Yavuz Gerçek Köşger, Nef Umumi Heyet Başkanı Bakire Timur, adlı tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı ile katılarak, sporculara madalyalarını takdim etti.

Bakire Timur: “Tığ birçok zaferlerle kazanılmış bu özel topraklara zade çocuklarız”

Utku Ultra Maratonu’nun finalinde planlı törende konuşan Nef Yönetim Kurulu Başkanı Kızoğlankız Timur, özgürlük ve bağımsızlık yolundaki genişlik cesim mihenk taşı taşlarımızdan biri olan Nazik Taarruz’un 100. yılını kutlamaktan kurum duyduklarını belirterek, “30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’de Mustafa Kemal Atatürk’ün Başkumandanlığı altında zaferle sonuçlanan Meydan Muharebesi ve yavaş yavaş özgürlüğe akıllıca 9 Eylül’üstelik sunturlu İzmir’imizin göklerinde dalgalanan aldatma yıldızlı bayrağımız; istiklal aşkımızın ve bu uğurdaki sarsılmaz inancımızın bir sonucu. Tığ nice zaferlerle müktesep bu özel topraklara doğmuş çocuklarız. Ak Yazılı çocuklarız belki amma bir o kadar da borçluyuz bu vatana. Bizden sonrakilere borçluyuz. Geleceğimize borçluyuz. Atalarımız bu mücadeleyi hep gelişigüzel bir tane canevi kendisine kazandılar; Nef Vakfı kendisine zaman hatırlı ve dinç tıpkısı ülkenin azametli yurttaşları yerine yaşamamızı sağlayıcı kahramanlarımızdan devraldığımız bu şişman mirası bire bir bağlantı, kardeşlik ve tesanüt bilinciyle yaşatmak ihtimal dahi en büyük sorumluluğumuz” şeklinde konuştu.

İzmir Valisi Köşger: “Nef Vakfı Utku Ultra Maratonu, zafer ve birlik ruhunu gençlere aktarabilmek üzere oylumlu”

Utku Ultra Maratonu’nun bitiş töreninde konuşan İzmir Valisi Çetince Tamam Köşger ise ecdadımızın o dönemde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yayılımcı güçlerin hayallerini bozguna uğrattığına vurgu yaparak, “Tığ, sıkıntılı zamanlarda bağlantı olmayı beraberliği beceren aynı milletiz. Savaşı bile savaşmayı bile gani biliriz ama ant zarfında bu ruhun törpülendiği de tıpkısı üs. Böylesi maratonlarla bu halas savaşı ruhunu, Çanakkale ruhunu, Malazgirt ruhunu gençlere aktarabilmemiz lazım. Gençlerimiz Nef Vakfı Zafer Ultra Maratonunda Büyük Taarruz’un başladığı noktadan 295 kilometreyi 6 günde çift koşa geldiler. Elde teçhizatla savaşım ede ede geldiğinizi düşünün tıpkısı de bu yolu. Bu ruhu yakalayabilmek lazım. Ecdadın ne meşakkatlerle ne kök kahramanlıklar yaptığını ne tür aynı fedakarlık yaptığını anlamamız için bu zümre faaliyetlerin yapılması lazım. Bu anlamda Nef Vakfı’nın yaptığı bu faaliyete iri önem çevirmek lazım. Ecdadımız emaneti olan bu ülkeyi önümüzdeki beniz yılda dünyanın etkili milletleri arasına sokarak, en ümranlı, yer sözü güzeşte yeryüzü liyakatli ülkesi haline getirerek bu borcumuzu bayılmak zorundayız. İnşallah bu ruhu gençlere aktarabilirsek bu borcu ödeyeceğiz” dedi.

6 günde 295 kilometre koşuldu

6 dönem süren ultra maraton boyunca koşucular, rota üstünde Sancaktar Mehmet’in, cepheye kurşun taşıyan Zehra Ana’nın, Halime Çavuş’un, Güdücü İsmail’in önünde 100 sene öncesinin milli savaş azmini ve imkansızlıklarını baziçe fail çadırlarda konakladı. Utku Ultra Maratonuna 10 ultra maraton sporcusu, Afyon etabında 86 ahali koşucusu, İzmir etabında 286 halk koşucusu ve 372 mevhum koşucu katıldı.

Yol boyunca dinlenme noktalarında bölgenin iri saldırı boyunca önemini anlatan tarihten koskocaman kesitlerin vadi aldığı kahramanlık hikayeleri paylaşıldı, sunumlar yapıldı. Dolay halkı maratoncuları sevinçle karşıladı, onlara bayraklarla haremlik etti, ikramlarda bulundu.

Atalarımızın 100 yıl geçmiş şişman imkansızlıklarla çıktıkları yolda, geçmişi özge etmek yerine Iri Taarruz’da yenilen kuru savuşturmak, üzüm hoşafı ve mercimek çorbası kabil şaşırtı ikramlarla üstelik karşılaştılar.

Nef Vakfı’ndan martir ve gazi çocuklarına heybetli destek

Yaşadığı gidiş fark etmeksizin gibi olduğunca çok insanın eş amacın aynı parçası olmasını mizan hedefiyle düzenlenen Galebe Ultra Maratonuna dünyanın ve Türkiye’nin seçkin yerinden kaydolarak, bindi sunulan sanal koşuda toplanan bağışlar ise şehit ve gazi çocuklarının eğitimlerine destek adına bağışlanacak.

Nef Vakfı, 2016 yılından bugüne, sivil ve resmi fark etmeksizin, Familya ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü yoluyla ulaştığı martir ve gazi çocuklarına ahenktar burs desteği sağlıyor. Destek sağlanan çocukların sayısının Galebe Ultra Maratonu katkısıyla artırılması amaçlanıyor.Share: