Reisicumhur Erdoğan Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın arkası sıra millete seslendi: (2)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Rusya- Ukrayna savaşının barışla sonuçlanması üzere rastgele tip gayreti gösterdiklerini belirterek, “Amacımız, inşallah uzak olmayan tıpkı tarihte, Sayın Putin’le Sayın Zelenskiy’i üstelik ülkemizde bire bir araya getirerek, bu krizi kökünden çözecek yolu açmaktır.” dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Hükûmet Toplantısı’nın arkası sıra millete seslendi.

İstanbul Medeniyet Üniversitesinin 1 milyon kitap kapasiteli kullanılmamış kütüphanesinin açılışının 12 Ağustos’ta yapıldığını anımsatan Erdoğan, Türkiye’nin katalog atılımıyla ait şümullü tıpkı istimara etme imkanı bulduklarını, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içindeki Millet Kütüphanesi’nin mevki sınırlarını aşan prestijinin da akilane istikamette gittiklerini meni ettiğini belirtti.

Erdoğan, geçen hafta Çorum ziyaretinde, envestisman bedeli 3 milyar 263 milyon lirayı bulan ürün ve hizmetlerin resmi açılışını yaptıklarını, Sungurlu Birleştirme Endüstri Bölgesi’nde inşasına başlanan çokça mefret aynı defans sanayi projesinin temelini attıklarını hatırlattı.

Çorum’de, 6 milyarlık yatırımla yapılan üç ayrı fabrikanın evvel etabının 2023’te hizmete alınacağını belirten Erdoğan, bu tesislerin yılda 2 milyar liralık munzam değer üreterek, akan açığın azalmasına 4 bilyon teklik katkıda bulunacağını bildirdi.

Reisicumhur Erdoğan, Araba ve Kimya Endüstrisi şirketinin uygulayım bilimi ve bilgi birikimi desteği ile kurulan tesisin seçkin şeyiyle yüzde 100 yerli ve milli tıpkı işaret olacağını kaydetti.

Erdoğan, Nevşehir’dahi Hacı Bektaşi Veli Ihtifal Programına katıldığını bile hatırlatarak, “Hünkarın ‘tıpkı olalım kart olalım hayatiyetli olalım’ tevhidini cem olduğumuz canlarla paylaştık. Hazreti Hünkarın ‘gelin canlar tıpkı olalım’ çağrısına milletimizin, İslam aleminin ve dünyanın seçme zamankinden çıktı ihtiyacı olduğu benzeri dönemde Hacıbektaş’tan verdiğimiz mesajların yekpare gönüllerde makes bulduğuna inanıyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Malezya Kralı Şehriyâr Abdullah Ri’ayatuddin Desise-Mustafa Billah Şah’ın Türkiye’ye resmi ziyaretini, iki talih ilişkilerinin geliştirilmesi itibarıyla tarihi aynı dönüm noktası namına değerlendirdiğini nâkil Erdoğan, “Cemaziyelevvel akşam ezanı bile ailecek alay malay İstanbul’üstelik ayrımsız arada olduk ve oradan üstelik gene hem iki ülke ortada imdi atacağımız adımların üstelik müzakeresini gelişigüzel yaptık.” dedi.

Rusya-Ukrayna savaşı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünyanın bildirme eke akse başlığı olan Rusya-Ukrayna savaşının Türkiye ile tam insanlığı ilgili sonuçlar doğuran etkilerinin devam ettiğini belirterek, şunları söyledi:

“Türkiye yerine bu savaşın önce önüne saklamak, ardından de barışla sonuçlanması için seçme tip gayreti gösterdiğimize sistem şahittir. Tahıl krizinin önüne geçecek mekanizmanın kurulması dahi gene bizim gayretlerimizle cins olmuştur. Acun hububat üretiminin üçte birinden fazlasını Rusya ve Ukrayna’nın gerçekleştirdiği göz önüne alındığında, çabucak Ukrayna tahılının, ülkemiz üzerinden dünyaya gönderilmeye başlanması bile âdemiyet amacıyla çivi başına kritik ayrımsız gelişmedir. Ülkemizin Rusya-Ukrayna krizinde sergilediği kararlı, barışsever ve çözüm odaklı yaklaşımın önümüzdeki günlerde ayrıksı alanlarda dahi müspet neticelere tahvil edilmesi için gayretlerimizi sürdürüyoruz.”

Erdoğan, Rusya Azamet Başkanı Vladimir Putin ile 5 Ağustos’ta Soçi’dahi bire bir araya geldiğini hatırlatarak, Putin ile iki büyüklük ilişkilerini, bölgedeki değişik gelişmeleri ve Ukrayna Savaşı’nı ülfet imkanı bulduklarını aktardı.

Ukrayna’da geçen hafta düzenlenen Üçlü Zirve’yi, Mürekkep Uluslar Umumi Sekreteri Antonio Guterres ve Ukrayna Celal Başkanı Volodimir Zelenskiy ile gerçekleştirdiklerini rapor fail Erdoğan, “Amacımız inşallah uzak sıfır aynı tarihte Sayın Putin’le Sayın Zelenskiy’i bile ülkemizde benzeri araya getirerek, bu krizi kökünden çözecek yolu açmaktır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Esenler’da, Türkiye’nin yeryüzü şişman kentsel inkılap projesinin evvel etabının göz doğrulama törenine bile katıldığını belirterek, “Esenler’deki 60 bin konutluk kentsel transformasyon projesi, konutları, eğitim ve tapınma kurumları, yeşil alanları, her soy sosyal ve kültürel ihtiyacı karşılayacak alanlarıyla âdeta İstanbul’a reva tıpkı eserdir.” diyerek konuştu. Erdoğan, projenin yıl sonuna kadar kadem etap hızlı hızlı tamamlanacağını bildirdi.

Manisa’ya yaptığı ziyarete dahi değinen Erdoğan, burada sıska üzüm alım fiyatını kilogramda 27 teklik namına açıkladıklarını hatırlattı.

Erdoğan, Filistin Oran Başkanı Mahmut Abbas’ı erte konuk edeceğini, çarşamba günü Müteahhitler Birliğinin Dürü Töreni’ne katılacağını belirtti.

MHP Genel Başkanı Mehabet Bahçeli ile perşembe haset Ahlat’ta, cuma namazı haset Malazgirt’te programlara katılacağını kaydeden Erdoğan, “Anadolu’yu bizlere yurt adına bırakan ecdadımızı yabancı edeceğiz. Cuma namazımızı inşallah Malazgirt’te kılacağız. Kült İşleri Başkanımızın imametinde inşallah Cuma Namazı namazımızı orada ifa edeceğiz. Önümüzdeki haftanın önceki gününü da Iri Taarruz’un 100. Yılının heyecanını Kütahya ve Afyonkarahisar’daki programlarda vatandaşlarımızla birlikte yaşayacağız. Allah’ın yardımı ve milletimizin desteğiyle büyük ve etkili Türkiye’nin inşası uğrunda sürekli, tereddütsüz, çalışmaya, kitap ve bakım üretmeye, mücadeleye akıcı bitmeme edeceğiz.” diye konuştu.

(Sürecek)

Share: