Fethi Sekin Site Hastanesi bölgede ‘skolyoz’ hastalarının umudu oldu

– Fethi Sekin Şehir Hastanesi bölgede ‘skolyoz’ hastalarının umudu oldu

ELAZIĞ – Fethi Sekin Şehir Hastanesi Ortopedi ve Sarsıntı Bilimi kliniği kısaca 6 ay ilk skolyoz ve kifoz vakalarına bakım vermeye başladı. Hastane, Tunceli, Muş ve Bingöl özellikle kalkışmak amacıyla mekân illerden mevrut hastaların ihtiyaçlarına arsıulusal standartlarda cevap veriyor.

Keyif Bakanlığı aracılığıyla hizmete açılan ve site hastanelerinin altıncısı kendisine 1 Ağustos 2018 tarihinde marazlı kabulüne başlayan Elazığ Fethi Sekin Kent Hastanesi, tecrübeli afiyet personeli, 5 küşade otel konforundaki donanımı ve afiyet alanındaki son teknolojiye eş cihazlarıyla acun standartlarında hizmet veriyor. Bu çerçevede Ortopedi ve Sarsıntı Bilimi Bölümünde yaklaşık 6 kamer evvel skolyoz (baş eğriliği) hastaları için da hizmet vermeye başlandı. Bölgenin pestil sayısı ve ihtiyaçlarına uluslararası standartlarda cevap veren, özellikli tedavi müstelzim skolyoz ve kifoz vakalarının ihtiyacını karşılayacak olan şifahane bünyesindeki bu tarz, bölgeye hitap etmeye bitmeme ediyor. Skolyoz ameliyatlarının gerçekleştirildiği önce günden itibaren, Elazığ özellikle tevessül etmek için Bingöl, Tunceli, Muş, Malatya, Diyarbakır ve kasaba illerden mevrut 7 hastalanmış gerçekleştirilen kalburüstü operasyonlarla sağlığına kavuştu.

Skolyoz hastalarının, tanılama, izlem ve cerrahisini uyguladıklarını belirten Fethi Sekin Site Hastanesi Başdoktor Yardımcısı Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Opr. Dr. Oğuz Kaya, “Skolyoz hastalığını, omurgada eğrilik kendisine niteleyebiliriz. Omurgadaki eğrilikler sonrasında hastalara cerrahi otama gerekebiliyor. Hastanemiz dört yıldır açıldı. Yaklaşık 6 aydır, skolyoz ve kifoz ameliyatlarını hastanemizde yapmaktayız. Şimdiye büyüklüğünde mecmu 7 hastamızı ameliyat ettik, bunlardan iki tanesi alçak deformite olan vakalarımızdı ve bu iki hastanın ameliyatına Prof. Dr. Bekir Çetin Uçan hocamız dahi ortaklık etti” dedi.

Bingöl’den gelerek Fethi Sekin Site Hastanesinde ameliyatı başarıyla gerçekleştirilen 14 yaşındaki hastaları üzerine bilgi veren Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Anıl Agar ise “Vakamız 14 yaşında kız sökel. Bize Bingöl’den başvurmuştu. Hastamız yürüyüşünde ve omurgasında çarpıklık şikayeti ile bize başvurdu. Sökel ve yakınlarıyla görüşüp muktezi tetkikleri yaptıktan sonraları hastanemizde tedavisini üstlendik. Faaliyetler ettiğimiz hastamız, ergenlik çağı yaş ortalarında sâdır adölesan skolyoz olan bir hastamız. Rahatsız yakınlarının ve ailelerin alelhusus özen etmesi müstelzim madde, çocuklarda çiğin eşitsizliği. Çocukları kemiksiz gözle arkadan gördükleri ant omurgalarında çarpıklık olup olmadığını ayırt etmeleri bizim üzere makro. Bu şekilde fark edilen hastaların tıpkı keyif kuruluşuna başvurup baş filmleri çekilmesi gerekmekte. Bizler dahi bu filmlerden açıları ölçüp ona bakarak hastaların otama planlamasına başlıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Share: