Eskimemiş yurttaşlık bedeli hane talebinde yığın değiştirdi

Türkiye’den emlak alarak vatandaş olma bedeli 13 Haziran itibariyle 250 bin dolardan 400 bin dolara yükseltildi. Limitin artmasıyla halihazırda satma adetlerinde belli belirsiz tıpkı düşüş yaşanırken, dirimsel anlamında bir düşüşün beklenmediği belirtildi. Leyla İlhan’ın Dünya’daki haberine bakarak alışma döneminden gücük tıpkısı müddet sonraları satışların yeniden artışa geçeceği öngörülüyor. Düzenlemenin karı kayran kitlede farklılık yarattığı üstelik ifade ediliyor. Öte yandan uygulamanın şita namına yabancıya taşınmazlar satışının yer çalışkan olduğu dönemde yapılması ise eleştirildi.

Rastgele 50 bin dolarlık artma başkalık yaratıyor

Artış sonrası segmentasyon farklılığını hissetmeye başladıklarını belirten Merih Investment Yönetim Kurulu Başkanı Kağan Yer, “Vatandaşlık ve ikametgah programlarında seçme 50 bin dolar bütçe artışı ile alıcı kalifikasyonunda değişiklik gözlemlenir. Ülkemizde değer 150 bin dolar arttığı için kamera segmentasyonunda ve kalifikasyonunda farklılıklar bekliyoruz. Yıpranmamış bütçe düzenlemesi ile daha nitelikli ecnebi yatırımcı profili ile karşılaşmayı umuyoruz. Bu yabancı yatırımcı kitlesinin değişik amaçlarla yatırım yapmasını böylecene hele aksiyon amaçlı yatırımlarda Türkiye’nin keşfedilmesini bekliyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Hakan Kenar, değişikliğin fiyatlar üzerindeki etkisi için üstelik konuştu. Taşınmazlar fiyatlarındaki yükselmenin, temelde genişlik ve arzu arasındaki dengesizlik ve emtia fiyatlarındaki yükselişin inşaat maliyetlerine yansıması kabil birçok değişik sebebe dayandığını kaydeden Yer, “Bu yüzden bütçenin düzenlenerek 400 bin dolara çıkarılmasının emlak fiyatlarında yükselişe etken olmasını beklemiyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Düzenleme öncesi piyasanın çokça canlı olduğunu söyleyen Inhouse Toptan Umumi Heyet Başkanı Fatih Ergüven, “Ancak sonrasında hissedilir tıpkı düşüş oldu. Nüsha bazında düşüş yaşanacağını ama kısa sürede toparlanma olacağını düşünüyoruz” dedi. Burada özellikle İranlıların yerine Rusların devreye girmesinin etkin olacağını aktaran Ergüven, “Rakamın 400 bin dolara çıkması Rusları takatli etkilemez. Filhakika 250 bin dolarlık komutan döneminde Ruslara yapılan satışlar 400 bin dolar seviyesindeydi. Farklı ülkelerde de devreye girecek. Suudi Arabistan’la işle düzeliyor. Orada çok kümeli ayrımsız talep var. Henüz Ukraynalılar elan devreye girmedi. Onlar da devir girecek. Adetsel bazda ihtimal benzeri düşüş olsa birlikte derece anlamında çarkıt rakamları gine yakalarız” dedi. Ergüven, düzenlemeyle gelişigüzel arka dirimsel grubunun da karı almaya geleceğini söyledi.

“Vatandaşlık üzere bankaya mal yatırma birlikte öne çıkabilir”

Vatandaşlığın 250 bin dolar olmasıyla sonuç 3 yılda gayrimenkulde ağır sıklet aynı elektrik olduğunu söyleyen yurt uzmanı Rodi Kayım, “Alelhusus İran, Irak, Afganistan ve Yemenliler sunu çokça en haddinden fazla yurttaşlık alanlar oldu. Rastgele hangi kadar Rusya birinci görünse bile Antalya Akdeniz bucak şeridinde pasaport olarak ilk 4’te özge ülkeler var” dedi. 400 bin dolara çıkmasının etkisinin önümüzdeki günlerde elan birlikte netleşeceğini kaydeden Kayım “Şu dakika 400 bin dolarlık arzu beş altı dahi olsa görünüyor. İlk aylarda ruh bilimsel etkiyle düşük seyreder amma önümüzdeki süreçte toparlayıp eskisi kadar ağır olmasa da devam ayar” yorumunu yaptı. Kayım, oranın yükselmesiyle özge alternatif olan 500 bin doları bankaya yatırıp 3 yıl sonra de parasını vurdumduymaz alarak pasaport sahibi olma yönteminin birlikte öne çıkabileceğini dile getirdi.

BDDK’dan göz kredilerine ilgilendiren yıpranmamış karar

 

Türk halkı eş alana yurttaşlık verilmesini istemiyor

 

Yurttaşlık amacıyla BES’e yatırım yapana şevket katkısı verilmeyecek

 

Vatandaşlık yasası değişti, gayrimenkulcüler tamim istedi

 

Yurttaşlık ahzetmek talip yabancıların ‘bölük fiyatı hilesi’ engellendi

 

50 bin dolarlık karı de vatandaşlık üzere satılıyor

 

Share: