Aylak durumda olan ahşaplardan oyuncak yapıyor

– Işsiz durumda olan ahşaplardan oyuncak yapıyor

MALATYA – Malatya’dahi kıvrak mütekait Coğrafya öğretmeni Süha Çalımlı, çocukları plastik oyuncaklardan ırak ağrımak üzere ahşaptan oyuncaklar yapmaya başladı.

Battalgazi ilçesinde diri tekaüt Coğrafya öğretmeni Süha Çalımlı, çocukları plastik oyuncaklardan ırak ağrımak üzere atıl durumda olan ahşaptan oyuncak yaptı. İlk adına torunlarının isteği üzerine ahşap oyuncak yapmaya başlayan Gösterişli, henüz bilahare ise nişane çeşitliliğini arttırarak 41 soy oyuncak yapmaya başladı. Yaptığı oyuncakları, makul fiyata satışını özne Çalımlı, durumu sıfır çocuklara ise oyuncakları hediye ediyor.

Ahşaptan yaptığı oyuncakların uğraşı haline getiren Çalımlı, ” Ahşaptan değişik oyuncaklar fayrap etmek benim hobim oldu. Yakılacak, çöpe atılacak ağaç parçalarını dümbelek dönüşüme kazandırıyorum. Bu işi yaklaşık 2 yıldan bu yana yapıyorum. Malatya’birlikte tıpkısı önceki olduğu için yaptığım bu oyuncaklara amiyane heves var. ‘Bu oyuncakları eksantrik illerde gördük, Malatya’dahi görmemiştik ve ilk defa görüyoruz’ diyenler var. Çokça sayıda teşekkür eden var. Şu anda 41 tuhaf oyuncak yapıyorum. İstek üzerine sayıyı çoğaltacağım. Bildirme çok gerçekten arabalar ve traktör ilgi çekiyor ve bu araçlara çok umu var” ifadelerini kullandı.

Torunlarının isteği üzerine ahşap oyuncak yapmaya başladığını tabir eden Afili, “Zor olduktan sonra torunlarım ahşaptan oyuncuklar yapmamı istedi. Ben bile kanserojen maddeler içerme fail plastiklerden feyiz ahşaptan oyuncaklar yapmayı tercih ettim. Öncelikle duraksama ettim ama yapmayı başardım. Oyuncaklar üstüne kendimi geliştiriyorum. Ticari gayeli banko bakmıyorum. Filhakika sattığım fiyatlar bile bunu ispatlıyor. Üste ‘niçin bu büyüklüğünde ucuza satıyorsunuz? diyenler dahi var. Tabiatıyla ki faaliyet var, amma yavru sevgisi herhangi bir şeyin üzerinde geliyor” şeklinde konuştu.

Tembel durumda olan ahşabın bin bir emekten geçerek mıhlı oyuncaklara dönüştüğünü belirten vatandaşlar ise hem mıhlı hem huzursuz satılan oyuncaklar üzere Çalımlı’ya teşekkürname etti.

(EA-HY-LO-Y)

Share: