Elazığ’da üretilen sazan yavruları 101 su kaynağına bırakıldı

Keban ilçesinde çap aracılığıyla üretilen kısaca 19 milyon sazan yavru su, Elazığ, Bingöl, Muş, Bayburt, Erzurum, Tunceli, Kars, Ardahan, Bitlis, Van, Hakkari ve Malatya’daki 101 su kaynağına bırakıldı.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Akarsu Ürünleri Umum Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmaz, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Keban Su Ürünleri Istihsal Tesisi’nde planlı balıklandırma töreninde, ülkenin topluluk olduğu akarsu kaynaklarının korunmasına ve sürdürülebilir kullanımı açısından balıklandırılmasına nazik ehemmiyet verdiklerini, ülkedeki bahir, göl, akmaz ve akarsularda farklı türde balıklar bulunduğunu söyledi.

Yılmaz, Türkiye’nin çevresindeki denizlerde 550 ve çöz sularda 380 asıl olduğunu, yaklaşık 100 türün bile ticaretinin yapıldığını anlatım ederek, “Vekillik olarak balıkçılarımızı desteklemeye çalışıyoruz. Balıkçılarımıza serencam 20 yılda 10,2 bilyon teklik Türkiye genelinde ÖTV’siz motorin desteklemesi yaptık. Aynı şekilde Türkiye’de yetiştiricilik işleyen üreticililerimize 7,2 bilyon liralık ve başka desteklerle bu arada sonuç 20 sene içerisinde 18,2 milyar liralık destek verdik.” dedi.

Elazığ Valisi Ömer Toraman de Türkiye’nin, su kaynakları bakımından bile çokça balaban imkanlara erbap olduğunu belirterek, Keban Akarsu Ürünleri Üretim Tesisi’nde üretilen 19 milyon sazan yavrusunu yalnızca Elazığ değil, komşu 11 ile birlikte dağıtmaya başladıklarını belirtti.

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Uca Tığ ise Keban Baraj Gölü’nden maksimal düzeyde müstefit olmak istediklerini dile getirerek, balıkçıları katmak amacıyla il ve bölgedeki su kaynaklarını balıklandıracaklarını anlatım etti.

Tığ, 14-15 Kasım’dahi Keban Barajı’nda sportif uyum balıkçılığı kapsamında turna balıkçılığına yönelik etkinlik yapılacağını sözlerine ekledi.

İl Müftüsü Selami Işıklı, okuduğu duanın ardından 101 su kaynağına bırakılan balıkların bereket getirmesi temennisinde bulundu.

Törende daha sonradan simgesel adına 10 bin sazan yavrusu Keban Barajı’na bırakıldı.

Vali Toraman, törene katılan çocuklara akvaryum içerisinde çocuk balık verdi. Balık adamlar göle bırakılan balıklar amacıyla Keban Baraj Gölü’nde “Evinize hoş geldiniz” yazılı ası açtı.

Törene, Keban Kaymakamı Hasan Akbulut, İl Kurnaz Komutanı Mümessil Miralay Meram Evren, İl Itimat Müdürü Büyüklük Baskın, Keban Uray Başkan Vekili Osman Erdoğan de katıldı.

Share: