Diyarbakır’da 7 bin 500’ü fazla depremzede ev ve çadırlarda barınıyor

Diyarbakır Valisi Ulu İhsan Akarsu, “asrın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen depremzedelerden 7 bin 500’ünün kentteki mikro ve çadırlarda barındığını söyledi.

Ilbay Su, Diyarbakır AFAD İl Müdürlüğünü konuşma ederek, AFAD İl Müdürü İlami Idrak Etmek ve depremde fariza işleyen AFAD ile değişik gelgel ve kuruluşların arama kurtarma ekipleriyle görüştü, çalışmalarından belde teşekkürname etti.

Su, gazetecilere yaptığı açıklamada, depremin kentte haddinden fazla balaban sarsıntıya hastalık olduğunu söyledi.

Depremin dakikasında arkası sıra tamlık ekiplerin tevhit olduğunu ve yıkılan 6 binaya müdahale ettiğini belirten Akarsu, ekiplerin cansiperane bir şekilde çalıştığını dile getirdi.

Akarsu, “Tahminî 711 taharri istirdat görevlisi arkadaşımız, bu enkazlardaki arama kurtarma ekiplerinde fariza aldı ve acul bire bir düzentileme ile birlikte 155 vatandaşımızı deli dolu olarak enkazdan kurtardık. 411 vatandaşımız üstelik mevt etti. Memat eden vatandaşlarımıza Allah’tan yağmur diliyoruz, yaralı kardeşlerimize birlikte ivedili şifalar diliyoruz.” dedi.

Kurumların oluşturduğu taharri istirdat ekiplerine yaklaşık 3 ay önce yetişek verdiklerini tamlayan Su, onların de bu süreçte çokça şanlı işlemler başardığını dile getirdi.

Ilbay Su, kentteki hasar tayin çalışmalarının devam ettiğini, ekiplerin çalışmalarını hızlı hızlı sürdürdüğünü aktardı.

Depremzedelerin yurtlar ve oba kentte barındığını tabir fail Akarsu, şöyle konuştu:

“Şu anda KYK yurtlarımızda 5 bin 500 vatandaşımızı mihman ediyoruz. Kentimizde bile yaklaşık 420 civarında çadırımızda 2000’in üzerinde depremzede kardeşimizi misafir ediyoruz. Orada da değme soy imkanları kendilerine sağladık. Çadır kentimizde herhangi bir çeşit imkanları kendilerine sağladık. Vatandaşlarımız için çamaşırhanemiz dahil sosyal marketi açtık. Cağ, duş ve tuvalet kadar ihtiyaçların kâffesi amade ve kullanılıyor. Çocuklarımız üzere çocuk yuvası ve kütüphanede mücahede yapabilecekleri alanlar. Sağlık hizmeti için benzeri çadırımız, asayiş ile ilgilendiren bir çadırımız, psikososyal desteği vatandaşlarımıza sağlamak amacıyla orada esasen işyar bire bir çadırımız, çocuklarımıza oyun alanları, baziçe parkları, Kızılay’ımızla kemirmek konusu, bunların rastgele biri orada şu anda oradaki vatandaşlarımızın hizmetinde. Onların memnuniyetini arttırmak üzere dahi tam arkadaşlarımızla bu arada alışmalarımız bitmeme ediyor.”

Kentte barınma talebi olan herhangi bir vatandaşın ihtiyacını karşılayabildiklerini anlatan Akarsu, “Şu anda çerge kentimizde üstelik 420 çadırımız meşgul başka çadırlarımız gereksiz. İhtiyaç olduğunda da tüm talip vatandaşlarımızı orada barındırabiliriz. Antrparantez konteyner kentle ilişkin çalışmalarımız devam ediyor. Şu anda altyapısı hemencek hemencek bitmek için sonraları konteynırlar gelecek ve montesi yapılacak. İsteyen vatandaşlarımızı bile konteynır kentimize yerleştireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Vali Su’ya ziyaretinde, Vali Yardımcıları Abdullah Ekinci ile Soğan Çiçeği Çay Beşikci, İl Itimat Müdürü Fatih Kaya, Yenişehir Kaymakamı Maksat Beşikci, Bağlar Kaymakamı İsmail Pendik ve DBB İtfaiye Ofis Başkanı Veysel Alp haremlik etti.

Share: