Diyarbakır ve Siirt’te hayvan borsası pazarları kapatıldı

DİYARBAKIR ve Siirt’te canlı efsanevi borsası pazarları, Türkiye’da dahi tanıdık SAT-2 serotipi şap hastalığı nedeniyle tedbir amaçlı kapatıldı.

Diyarbakır Valiliği, İl Efsanevi ve Zabıtası Komisyonu kararıyla, Türkiye’dahi görülen SAT-2 serotipi şap hastalığı dolayısıyla tılsım amaçlı, hareketli efsanevi borsası pazarının kapatıldığını duyurdu. Valilik açıklamasında, “Diyarbakır ili Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Komisyonu’nun, 09.03.2023 ruz ve 2023/5 az kararı ile, şap hastalığı ile savaşım kapsamında, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Deli Dolu Hayvan Borsası, ikinci ayrımsız karara büyüklüğünde kapatılmıştır” denildi.

SİİRT’TE HAYVAN SEVKLERİ DURDURULDU Siirt Valiliği birlikte, İl Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Komisyonu kararı ile çalışkan hayvan pazarının ikinci ayrımsız emre kadar kapatıldığını ve hareketli efsanevi sevklerinin durdurulduğunu duyurdu. Valilikten yapılan açıklamada şöyle denildi:

” Irak’ta şap hastalığıyla ilişkin gelişmelerin ortaya çıkması konusunda Ekincilik ve Orman Bakanlığı’na sınırlı Şap Enstitüsü Müdürlüğü’ne incelenmek üzere değişik mahallerden numuneler gönderilmiştir. Bire Bir numunenin, elan önceki ülkemizde rastlanmayan SAT-2 serotipi olduğu belirleme edilerek etkili izole edilmiş ve ülkemizde bu serotipe alın aşılama üretimi için çalışmalara ivedilikle başlanmış, eksiksiz illerde olduğu kabil İlimizde üstelik değişik önlemler alınmıştır. İlimizde belirleme edilmiş her şap hastalığı mihrakı bulunmamaktadır. Çor, aşı yapılmamış büyükbaş hayvanlarda az çok korkulu seyretmekte ve verim kayıplarına hastalık olmaktadır. Bu çerçevede; şap hastalığı mücadelesinde alınacak önlemler ile hastalığın ilimize ve ülkemizde yayılmasını çalmak için; büyükbaş hayvanlarımıza yönelik olarak İlkbahar Şap Aşılama Kampanyası’nın ilimizde hızlı tıpkı şekilde yapılmasını temin etmek üzere, ekincilik ve orman yer ve kaymakamlık müdürlüklerinde etkin baytar hekim ve baytar esenlik teknisyen/teknisyenlerin zorlayıcı amil olmadıkça ikinci ayrımsız emre kadar izinlerinin kaldırılmasına, ekincilik ve orman ülke ve ilçe müdürlüklerinde kâin miftah ve imkanların ilkah kampanyasında kullanılmasına, ilimiz kocabaş hayvan varlığımızın aşılanmasının çabuk tıpkısı şekilde tamamlanmasının sağlanmasına, sözleşme, ithalat ve dış satım dışında; ülke içi ve memleket dışı hayvan sevklerinin ikinci tıpkı emre kadar durdurulmasına, ilimiz hayvan pazarının ikinci aynı emre kadar hayvan methal ve çıkışına kapatılmasına, ilimiz hayvan pazarı esaslı efsanevi çekicilik satımı yapılmasını çelmek üzere tedbirler alınmasına, kolluk kuvvetleri ile eş güdüm sağlanarak şehrin antre ve çıkış noktalarında posta kontrollerinin artırılarak bitmeme edilmesine, karar verilmiştir.”

Share: