Diyarbakır ve Siirt’te depremzedelere günce sıcak yemek ve cılız azık desteği sağlanıyor

Diyarbakır ve Siirt’te, “asrın felaketi” adına nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen ailelere günlük sıcak yemek ve sıska besin yardımı yapılıyor.

Diyarbakır Bağlar Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, şehremaneti marifetiyle oluşturulan 100 tahaffuz alanında sayı farkı 25 bin depremzedeye günlük ısıdam yemek ve içtimai bindi sağlanıyor.

Açıklamada görüşlerine yer sunulan Bağlar Belediye Reisi Hüseyin Beyoğlu, hiçbir vatandaşı aç ve açıkta bırakmayacaklarını belirtti.

Barınma merkezlerinde misafir edilen vatandaşların çocuklarına bile bindi verildiğini dile getiren Beyoğlu, şunları kaydetti:

“Depremin ilk anından itibaren devletimizin yunak yüzünü, belediyemizin dahi hassasiyetini gösterdik. Eğreti barınma merkezleri oluşturduk. Hamam aşındırmak çıkarıyoruz, anne ve insanca ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Bu kadar nazik felaketin ardında çokça gani eş güdümlü olduk. Devletimizin başka kurumlarıyla koordineli kendisine uyum içerisinde bindi oluyoruz. İlçemizdeki 100 geçici tahaffuz merkezinde günce averaj 25 bin insanımıza apotr oluyoruz.”

Beyoğlu, deprem sonrası ilçede hasar tespit çalışmaları yapıldığını, hasarlı yapıların çevresinin kapatılarak mühürlendiğini aktardı.

-Siirt

Siirt Valiliği koordinasyonunda Cahillik ve Spor İl Müdürlüğü, İl Milli Yetişek Müdürlüğü, Ekin ve Turizm İl Müdürlüğü, Siirt Belediyesi, Sosyal Teavün ve El Birliği Vakfı (SYDV), AFAD ve İl Müftülüğü ekipleri, Siirt’te misafir edilen 3 bin 700 kişiye destek sağlıyor.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün Cesaret Yurtlar Kurumu ve amme misafirhanelerinde mihman edilen 400 kişiye günce 3 yol yunak yemek servis ediliyor.

Evlerde kalan 11 bin 400 depremzedeye ise cılız besin, ahzüita kartı, battaniye, bala bezi ve maması yardımı yapıldı.

Depremzedelerin çul ihtiyacı dahi Siirt Bilgisizlik Merkezinde hazırlanan reyonlardan gerçekleştirme edildi.

Share: