Diyarbakır güz turizmiyle 1 milyon konaklamayı aşmayı hedefliyor

ÖMER YASİN ERGİN – Tarihi yapıları ve akide turizmindeki değerleriyle sonuç yılların sunu şanlı çekim merkezlerinden olan Diyarbakır, sonbahar turizminden umutlu.

Farklı medeniyetlere beşiklik fail, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde düzlük düz tarihi surlar, İçkale Müze Kompleksi, İslam aleminin 5. Eş-i Şerif’i akseptans edilen Ulu Cami, Ongözlü Güreşçi Köprüsü ve Hasanpaşa Hanı üzere tarihi ve turistik mekanlarıyla rabıt gören Diyarbakır yılın seçme dönemi domestik ve ecnebi turistleri ağırlasa bile yer haddinden fazla ilkbahar ve güzün yeğleme ediliyor.

İlkbaharda meşbu dolu bir turizm sezonu nâkil Diyarbakır’bile hava sıcaklığının düşmesiyle seyyar yoğunluğu başladı.

Yılın 8 mahiye bölümünde 652 bin 713 konaklamanın yapıldığı ilde, sene sonuna büyüklüğünde rakamın 1 milyonu aşması hedefleniyor.

“Aralığın muayyen tıpkısı dönemine büyüklüğünde oteller süratle müstacelen komple olacak”

TÜRSAB Mezopotamya Bölge Desise Yerleşmiş Başkanı Mehmet Akyıl, AA muhabirine, müstevli sürecinde sunma nazik beis gören sektörlerden birinin turizm olduğunu söyledi.

Sabık yılın haziran ayı itibarıyla hayatın normale döndüğünü, bire bir yılın temmuz ve ağustos ayında bölgedeki sıcaklıklara karşın dokunaklı anlamda gezici yoğunluğu yaşandığını rapor eden Akyıl, eylül ayından itibaren kentteki kamu otellerin dolduğunu belirtti.

Bu yılki normalleşme süreciyle yoğunluğun elan da arttığına vurgu eden Akyıl, “Diyarbakır’da genişlik çokça turisti 2019’da ağırlamıştık. O devir kısaca 1 milyon civarı ayrımsız konaklama yaptırmıştık. Bu sene o rekoru kırıyoruz. Eylül kocaoğlan bakımından ikinci sezonumuz açıldı. Aralığın belli başlı ayrımsız dönemine büyüklüğünde oteller çabukça alelacele kırcı olacak. Bu şekilde 2019’u okkalı aynı şekilde geçmiş olacağız.” diye konuştu.

“2 milyon civarı bile rastgele mevrut seyyah var”

Bu yıl ilkbaharda da otellerin kırcı olduğunu anımsatan Akyıl, “Hafta Arası karışma Uğur içerisinde yürüyecek meydan olamaz. Elden ilkbahar ve sonbahar olsa bile 1 milyon konaklamaya ulaşırız. 1 milyon civarı konaklama varsa genişlik beş altı 2 milyon civarı bile üstünkörü gelen seyyar var.” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 8-16 Ekim’dahi düzenlenecek “Talih Firez Yolu Festivali”nin birlikte turizm sektörü açısından önemine dikkati çekici Akyıl, önce festival olması nedeniyle çokça sakil kâm göreceğini düşündüklerini söyledi.

Akyıl, temas ilde bu kabil festivaller düzenlenmesi halinde gezgin yoğunluğunun alçak oranda artacağını dile getirdi.

Diyarbakır’da güz bakımından turizm yoğunluğunun arttığını belirterek, “Otellerde ağır sıklet rezervasyonlar var. 15 Aralık’a büyüklüğünde otellerin çabucacık bir lahzada hepsinde en bir iki yüzde 95 doluluk bekliyoruz.” diyerek konuştu.

“Yıl sonu hedefimiz 1 milyon 300 bini geride bırakmaktır”

Diyarbakır Otelciler ve Turizm Derneği Başkanı Veysi Kaya üstelik kentte 4 bin 496 akak kapasitesinde 32 otel bulunduğunu, bunlardan ikisinin 5 peyda, 16’sının 4 kemiksiz diğerlerinin ise 3 örtüsüz olduğunu ifade etti.

Misafirhane ve kamuya ilgilendiren tesislerle kentin 7 bin kişiyi ikram potansiyeline erbap olduğunu dile getiren Kaya, güzün turizmden beklentilerinin faziletkâr olduğunu anlattı.

Kaya, sabık yıla nazaran yerli ve ecnebi gezici sayısında yüzdelik 20’yi çok çoğalma yaşandığını belirterek, şunları söyledi:

“Geçen sene kestirmece 1 milyon konaklamaya sülale sahipliği yaptık. Sonbaharda kısaca 600 bin kişiyi ağırlamayı düşünüyoruz. Sene sonu hedefimiz 1 milyon 300 bini yermek. Alelhusus ilk teşrin ayında düzenlenecek ‘Uğur Ekin Yolu Festivali’ kentin dinamizmine ağırbaşlı ulama sağlayacak.”

Kaya, festivale gelecek olanlara şimdiden rezervasyon yaptırmaları uyarısında bulundu.

“Herkesi buraya nida ediyoruz”

Tarihi On Gözlü Köprü’bile 35 yıldır işletmecilik eden Görgülü Mehmetoğlu, misafirlere daha evire çevire bakım atfetmek üzere çaba gösterdiklerini belirterek, kavurucu sıcakların peşi sıra kentte havanın serinlemeye başladığını söyledi.

Mehmetoğlu, “Turistlerin tarihi yerlerimizi görmelerini istiyoruz. Pandemiden hava gezmen bir iki geliyordu fakat Allah’ın izniyle hele bu sonbaharda çok seyyah gelmesini bekliyoruz. Gelip, misafirimiz olsunlar.” ifadelerini kullandı.

“Ülkemizin seçkin yeri domuzuna ama Diyarbakır ayrı bir güzel”

GAP turu kapsamında Bursa’dan kente gelen Nesrin Deniz Kazı, kenti çıkmak üzere güz mevsimini seçtiklerini belirtti.

Gezinin çok keyifli geçtiğini anlatan Akbaş, “Mutluyuz. Sıcaklıklar düştüğünden fena hâlde berenarı oldu. Ülkemizin herhangi bir yeri sunturlu ama Diyarbakır ayrı iyice.” diye niteleyerek konuştu.

Ailesiyle Antalya’dan gelen 13 yaşındaki Ecrin Vatandaş dahi kentteki tarihi ve turistik mekanları gezdiğini belirtti.

Herkesin bu tarihi mekanları görmesini istediğini dile getiren Vatandaş, “Bu aylarda çok güzelce, herkesin gelmesini istiyorum.” dedi.

Share: