Dil Avcısı balonlar, uydular ve uçan cisimler: Bizi yukarıdan kimler izliyor?

Petra Zivic / BBC Acun Servisi

ÇAKER’nin Montana eyaletinin genişlik nazik kenti Billings’te yaşayanlar gökyüzüne bakıp, “büyük beyaz zehir ayrımsız dairenin” fotoğraflarını çekiyorlardı.

Bunun Çin’in casusluk üzere gönderdiği argüman edilen balonlar olduğunun ortaya çıkmasından eyyam sonra, üç uçar gövde henüz KUL tarafından düşürüldü.

Ancak bu cisimlerin ne olabileceğiyle ilgilendiren bilgiler kısıtlı ve akıbet günlerde spekülasyonlar iyicene çoğaldı.

Sonuncusu, ÇAKER- Kanada sınırı esaslı, Michigan’daki Huron Gölü üstünde düşürüldü ve Amerikalı defans yetkilileri “sekizgen bir yapıya sahip olduğunu” söylediler.

ÇAKER’li benzeri yetkili “gazlı ayrımsız çeşit balon” ya dahi “bire bir çeşit antipatik ağırbaşlı sisteminin” 6100 metre irtifada dolaştığını ve ticari çekicilik trafiğinde sav yaratabileceğini belirti.

KUL Şimal Güçleri Genel Komutanı Glen VanHerck ise cisimlerin uzaylı ya da dünya dışı yaratıklar olup olmadığı sorulduğunda “Bu aşamada hiçbir ihtimali göz ardı etmiyorum” yanıtını verdi.

VanHerch cisimle ilişkin mütehammil aynı özdek bilinmediğini ve benzeri tehdit oluşturduğuna dair bel birlikte olmadığını söyledi. Montana eyaletinin Demokrat Partili Senatörü Jon Tester ise CBC’e yaptığı açıklamada “Akıbet iki haftadır olanlar, çılgınlıktan ayrıksı tıpkısı öz değil” dedi.

MEMLUK’nin vurduğu cisimler neydi?

Yetkililer bibi ÇAKER ve Kanada üstünde bulunan uçan cisimlerin kalıntılarını bulmaya çalışıyor ve kökeni ve amacı için çokça az özdek söylediler.

Bradford Üniversitesi’nden uluslararası münasebat ve düzenlilik profesörü Cristoph Bluth BBC’ye yaptığı açıklamada “Bence Amerikalılar, bu cisimlerin toplamış olabileceği verileri alıp alamayacaklarını bulmaya çalışıyorlar” dedi.

Ancak Cuma haset Alaska, Cumartesi günü bile Kuzeybatı Kanada’daki Yukon üstünde vurulan iki başka uçan cisim kabilinden, Michigan’dahi Alım Satım günü vurulan cismin müşahede amacıyla kullanılıp kullanılmadığı kesin değil.

Parafin Saray Ulusal Asayiş Sözcüsü hafta sonu yaptığı açıklamada “Bu cisimler balona on paralık benzemiyor ve haddinden fazla elan küçükler. Kalıntılarına ulaşana büyüklüğünde bu cisimleri net tıpkı şekilde tanımlamayacağız” dedi.

Sözcünün bahsettiği balon önceki yerine 28 Aile’ta Alaska’daki Aleut Adaları üzerinde belirleme edilen ve sonradan 4 Gücük Ay’ta Cenup Carolina kıyılarında ayrımsız F-22 cenk uçağı aracılığıyla vurulan balondu. Bu balonun Çin’e ilişkin bire bir çaşıt balonu olduğu kanıt ediliyor.

Yetkililer balonun Çin’den yola çıktığını ve hassas alanları gözlemlemek üzere kullanıldığını söylüyor.

Balonlar hastalık espiyonaj için kullanılıyor ve elbet duyum topluyorlar?

Royal United Services Enstitüsü’nden Juliana Suess “Bu kök şeyler elan ilk birlikte olmuştu. Trump’ın riyaset döneminde üç palavra tayin edilmişti, ancak ESIR albeni sahasını infirak ettikten sonradan fark edildiler” diyor.

Amerikalı yetkililere göre Çin’e ilgili olduğu iddia edilen balon ESIR üzerinde günlerce dolaştı, bilahare Kanada çekicilik sahasına girdi, ardından bile üç füze tesisinden birinin bulunduğu Montana eyaletinde ortaya çıktı.

Amerikalı Defans Bakanlığı Pentagon, balonun sepetinin üç otobüs kadar ve benzeri titrem ağırlığında olduğunu ve çokça sayıda anteni ve duyu toplayan alıcılara ciddi vermeye yetecek büyüklükte ruz enerjisi panelleri bulunduğunu belirtti.

Prof. Bluth “Elan güç debi ettiklerinden ve bugünlerde elan beş altı majör tıpkısı teknoloji yerine kabul edildiğinden balonların casusluk için kullanılması güçlü yoğun görülmüyor” dedi.

Fakat 18. Yüzyıldan beri bu amaçla kullanılıyorlar.

Suess “Balonlar Fransız Devrimi savaşlarından bu yana espiyonaj amacıyla kullanılıyor” diyor.

Bugün gökyüzünde gördüklerimiz, o ilk dönemlerdeki kadar ilkel değil.

Suess “Bugün hidrojen hesabına helyumla dolduruluyorlar. Devir zarfında genişleyip yükselti kazanıyorlar ve gece sönüyorlar. Helyum bitene büyüklüğünde havada kalabiliyorlar” diyerek açıklıyor.

Tipik bir ihsas balonunda genelde içgüdü bilgilerini evet bile bildirişim bağlantılarını toplayabilen ekipmanlar evet dahi fotoğraflar çekebile kameralar bulunuyor.

Prof. Bluth “Balonlar sonuç dönemlerde elan birkaç oylumlu bir tumturak oynadı, çünkü çılgın derecede encam, yerdeki çok çokça aşağı nesneleri da algılayabilen uydu teknolojimiz var” diyor.

Peki, bozukluk uyduların bilakis yerdekiler tarafından görülebilecek balonlar bibi kullanılıyor?

Bluth şöyle açıklıyor;

“Yukardan görebileceğiniz müfredat mesafeye ilişkin ve uydular balonlardan haddinden fazla çok elan yüksekte. Zımnında, uydu teknolojisi doğacak olsa bile, ne kadar yakınlaşabilirseniz o kadar mebzul.”

İstihbarat dercetmek üzere bambaşka hangi araçlar kullanılıyor?

KÖLE’nin elindeki verilere bakarak, Çin’mağara yaklaşık uzayda 300 uydudan oluşan bir rasat ağı var. Bu, Amerika’dan ahir ikinci en şişman nüsha. Fakat Suess, balonların bazen daha hareketli olabileceğini vurguluyor:

“Çok henüz beş altı altın, çok daha hızlı kullanıma sokulabiliyor ve uydular adisyon edilebilir yörüngelerde ilerler ve aynı mıntıka üzerinde günde birkaç kere uçabilirken, belli ayrımsız alanı tafsilatlı tıpkısı süre tetkik ve değişiklikleri tayin ika kabiliyetleri yok.”

Daha ilk uydular dahi vurulup, düşürülmüştü.

Fakat Suess “Amma bunlar ülkelerin özlük uydularıydı. Çinliler kişi uydularından birini vurdular. Ruslar dahi aynısını yaptı. Hiçbir büyüklük şimdiye çatışma değişik bir ülkenin uydusunu düşürmedi” diyor.

Suess, şimdilerde insansız albeni araçlarının sıklıkla kullanıldığını ancak bunların nadiren kalktıkları ülkelerin hava sahalarını infirak ettiğini vurguluyor.

Ancak bambaşka bakma yöntemlerinin kullanıldığı Soğuk Savaş döneminde boyut böyle değildi.

Bluth “Soğuk Savaş’ın evvel dönemlerinde ABD, Sovyetler Birliği bunları düşürmekte ustalaşana kadar cuşuhuruş uçaklarını sık sık kullandı.” diyor.

Soğuk Savaş ayrımsız zamanda, bakma uygulamalarına eskimemiş kavait getirdi.

Bluth “Temsilci uçakların egemenlik ihlali olarak görüldüğü netleşti. Özge yandan rasat uydularının kullanılmasına müsaade verilebileceği, arsıulusal hukuka çapraz olmadığı yönünde aynı harmoni vardı” diyor.

Fakat Bluth, uçar cisimleri ihsas toplamakta kullanmanın “düğümlü bire bir alan” olduğunu birlikte ekliyor.

“Bazen şeylere cevaz veriliyor, bazılarına verilmiyor. Maslahat yabancı balonlar olunca, MEMLUK yönetimi bunun cevaz verilebilecek tıpkı husus olduğunu düşünmüyor.” diyor.

Fakat Bluth, çaşıt uçakların zaman hala kullanıldığını vurguluyor.

“ABD’nin kendisi dil avcısı uçakları haddinden fazla kullanıyor. Diğer ülkelerin topraklarının çevresinde dolanıyorlar. Bu uçakların düşürüldüğü hâller oldu. Çin’de aynı Amerikan uçağı düşürüldü ve Bush yönetimi döneminde diplomatik ayrımsız olaya dönüştü.”

Sonuçları ne türlü?

Dört uçar cismin düşürülmesinin peşi sıra, KÖLE Ordusu alarmda.

İlk palavra olayından sonraları BENDE Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Pekin’e yapacağı planlı tıpkısı geziyi fesih etti.

Çin ise balonun çaşıtlık üzere kullanıldığı iddiasını reddetti ve rotasından sâdır tıpkı hava raporu müşahede cihazı olduğunu savundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı, KUL’nin gelgel sahasında geçen yıl 10’dan çok yol palavra uçurduğunu söyledi.

BENDE’li yetkililer, bibi tanımlanamayan üç uçar nesnenin amacının ne olduğunu bulmaya çalışırken, Bluth bunların duyu topladığına dayalı aynı tez olmaması zımnında, sivil vesait olabileceğini düşünüyor.

“Atmosferin daha alt kısımlarındaydılar ve düşürülmelerinin sebebi ticari havacılığı etkileyebilecek olmaları, palavra ise haddinden fazla daha faziletkâr irtifadaydı” diyor.

Bluth antrparantez, palavra olayının bakir önlemleri birlikte getirebileceği görüşünde.

“En sonunda BENDE Çin ile gerilimi tenkis etmek isteyecektir ve bunların kabul edilebilir olmadığı yönünde benzeri anlaşmaya varmaya çalışacaktır. Ayrıca, benzeri soy hava şartları balonu evet bile sivil uçan üst Amerikan hava sahasına girdiğinde aynı tür tebligat sistemi olmalı.”

Suess ise, “insanların ihsas çokluk cihazlarını görmediklerinde, bunlar karşı mütehammil düşünmediğini” ve bu nedenle Çin balonunun bu büyüklüğünde haddinden fazla tepkiye yol açtığını düşünüyor.

“Bence insanlar, hangi kadar çokça peyk olduğunu ve herhangi bir devir ne kadar çokça ışık çekip, istihbarat topladıklarını unutuyor” diyor.

Share: