Depremzedeler yurtlarda ağırlanmaya bitmeme ediyor

Depremzedeler yurtlarda ağırlanmaya devam ediyor

Malatya’dahi depreme yakalanan Selda Yılmayan:

“O karın ve soğuğun içre bura bize behişt üzere geldi”

“Çalışanlar aynı kardeş, asıl ve genç erkek gibiler”

“Bilgisizlik ve Spor İl Müdürü Abdulsamet Muazzez:

” Elazığ’bile kestirmece 3 bin 500 depremzede ağırlıyoruz”

“Yurtlarda 7 çevrim 24 saat bakım ediyoruz”

ELAZIĞ – Kahramanmaraş merkezli iki balaban depremin ardından evleri yıkılan veya hasar gören vatandaşlar, Elazığ’daki KYK yurtlarında ağırlanma bitmeme ediyor.

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 2 nazik yer sarsıntısı 11 ilde yıkıma illet oldu. Asrın felaketinde on binlerce adam hayatını kaybederken, tekrar on binlerce yaşama birlikte yaralandı. Depremin müstacelen peşi sıra kıran bölgesinde evi yıkılan yahut hasar gören vatandaşlar, kasaba illerdeki KYK yurtlarında konuk edilmeye başlandı. Bu söve hem Elazığ’da evleri gösterişli hasar alan vatandaşlar hem birlikte deprem bölgesinden tahliye edilen depremzedeler, Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki yurtlara yerleştirildi. Depremzedelerin günlük hep ihtiyaçları burada karşılanırken, talepleri üstelik valilik koordinesinde yerine getiriliyor. Afetten etkilenen yetişkin ve çocuklara psiko-toplumsal bindi imkanı birlikte sunuluyor.

“Elazığ’da kestirmece 3 bin 500 depremzede ağırlıyoruz”

Gençlik ve Spor İl Müdürü Abdulsamet Ermiş, Toyluk ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun talimatlarıyla depremin önce saatinden itibaren Bilgisizlik ve Spor İl Müdürlüğü olarak yekpare personeliyle sahada olduklarını söyledi. Muazzez, “Önce Cahillik Merkezleri ve spor tesislerimizi eğreti tahaffuz kendisine açmıştık. Daha sonrasında hem Cumhurbaşkanımızın hem da Bakanımızın talimatlarıyla yurtlarımızda depremzedelere bakım etmeye çalışıyoruz. Şu anda Ahmet Kabaklı, İzzetpaşa ve Fırat öğrenci yurtlarımızda depremzedeleri ağırlıyoruz. Buradaki depremzedelerin hem tahaffuz hem birlikte tagaddi ihtiyaçlarını karşılıyoruz. İl Sağlık Müdürlüğü hareket birliğinde psiko-içtimai destek ekipleri ile alay malay yaraları sarmaya çalışıyoruz. Milli Terbiye Müdürlüğü ile eş yürüttüğümüz anaokulları var. Hekim ile bacı desteği ile gelişigüzel burası esasen bir kampüs haline geldi. Kurumumuzun memleket müdürü kendisine tam personelimize çokça teşekkür ediyorum. Depremzedeler, burada kişi evinde gibiler. Sabahleyin kahvaltısı, öğle vakti ve akşam ezanı yemeklerinin dışında hele çocukların de ‘benzeri gülümseme için’ sloganımızla psiko-sosyal çalışmalarımız yürütülüyor. Zımnında burada 7 çevrim 24 saat hizmet ediyoruz. Elazığ’dahi tahminî 3 bin 500 depremzede ağırlıyoruz” dedi.

“O hatır ve soğuğun içinde burası bize behişt üzere geldi”

Yaşanan depremlerden sonradan 5 çocuğunun seçkin birinin başka yerlere başvurmak zorunda kaldığını tamlayan depremzede Selda Yılmaz (65), “O dolaşma kar yağıyordu, dışarısı ise esas bana günüydü. Birinci sarsıntı bitti dedik, eve çıktık. Kahvaltı hazırlayıp, yaptık. Göstergeç açıktı ve ‘eve girmeyin’ diyordu ve onun üzerine aynı binada oturan kızıma veri verdim. Bir hareket henüz bekleniyormuş demeye kalmadan ikinci depreme yakalandık. O merdivenlerden nasıl indiğimizi hatırlamıyorum. Dışarısı türap yaman ergin, ambulans seslerini duyuyorduk. Çokça çığlık şeyler yaşadık. O kanı ve soğuğun ortamında burası bize behişt kadar geldi. Isıdam suyumuz, odalarımız var. Çalışanlar bağlantı hizmetlerini yapıyorlar. Bire Bir cömert gibi, aynı temel kabil, benzeri zürriyet gibiler. Cenabıhak, kimseye yaşatmasın. Malatya bitti. Bizim birlikte değme şeyimiz, evimiz, yuvamız vardı” diye niteleyerek konuştu.

Ömründe böyle benzeri zelzele yaşamadığını dile getiren 70 yaşındaki depremzede Aliye Yalan ise “Aklı Başında bakım ediyorlar. Tanrı, herkesi esirgesin ve bizi üstelik dardan kurtarsın” şeklinde konuştu.

Share: