Depremin peşi sıra afetzedelerin akın ettiği şehir! Kiralık daire kalmadı

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası binlerce afetzede, Sivas’a geldi. 10 bin gönül, Emniyet Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına yerleştirilirken, birçoğu üstelik kiralık familya arayışına girdi. Bu süreçte hem site merkezinde hem ilçelerde kestirmece 5 bin ofis kiralandı fakat kâm fazlası dolayısıyla kentte kiralık kat kalmadı.

SATILIK DAİRELER ÜSTELIK KİRALIĞA ÇEVRİLDİ

Sivas Emlakçılar Birliği Başkanı Koçak Çayır, “Depremin arkası sıra önceki 2 haftada zaten bulunan kiralık dairelerde kimi sıkıntılar yaşadık. Yurt camiası kendisine depremzede vatandaşlarımıza okkalı desteklerde bulunduk. Yarkurul de almadık ve dünyalık sahiplerimizden bazıları yaklaşık 1 yıla büyüklüğünde icar bedeli almadı. Bu süreçte abes durumdaki satılık daireleri bile kiralığa çevirdik. O dairelerin de kiraya verilmesi konusunda depremzedelerimize yardımcı olduk. Ancak geldiğimiz noktada hem el merkezinde hem da ilçelerde kiralık kat bulunmuyor” dedi.

“PARA SAHİPLERİ FIRSATÇILIK YAPIYOR”

Sürecin kısık geçtiğini tamlayan Çayır, “Depremde sonradan yaklaşık 5 bin civarında kat, kiraya verildi. Bunların içerisinde eğreti müddet ile kiralanmış daireler, apartlar ve 1+1’ler karışma bütünü kiraya verildi. Bu buut karşısında kiralık için yıpranmamış konuta ihtiyacımız var. Zelzele bölgesine yakın Sazak kabilinden nazik şehirlerde de tıpkısı sıkıntılar var. Kiralarda fahiş değer artışı bahis konusu oldu. Murat, arzlar dengeyi bozduğu amacıyla maalesef para sahipleri oportünizm yapıyor. Bittabi sıhhat yapıp, evlerini ücretsiz verenler de var” diye niteleyerek konuştu.

“ACİLEN YENİ KONUTLAR ÜRETİLMELİ”

İlerleyen aylarda sorunun daha bile büyüyeceğini dile getiren Çayır, “İçinde bulunduğumuz durumda Sivas’ta kiralık dairenin karşılığı namevcut. Depremzedelerin dışında tayini çıkanlar üstelik geliyor. Onlar de yük yaşıyor. İlerleyen dönemde öğrencilerimiz birlikte ayrımsız sorundan muzdarip olacak. Buradan tavsiyemiz, çabucak kullanılmamış konutların üretilmesi” dedi.

Share: