CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN 2053 VİZYONUMUZUN İNŞASINA BAŞLIYORUZ

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyetimizin 100’üncü yaşını, amiyane sene dönümü kutlamasının haddinden fazla ötesine sabık ‘Türkiye yüzyılı’ atılımıyla karşılamaya hazırlanıyoruz. Henüz geçmiş milletimizi şüphesiz 2023 hedeflerimizin ufkuyla buluşturmuşsak inşallah deminden dahi ‘Türkiye yüzyılı’ programımızla 2053 vizyonumuzun inşasına başlıyoruz dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden, Çanakkale Ayvacık- Küçükkuyu Yolu Assos ve Troya Tünelleri Küşat Töreni’ne enerjik angajman ile katıldı. Erdoğan, öğün ve tünellerin Türkiye’ye şiddetli olmasını dileyerek, Uzunluğu 5,7 kilometreyi bulan tünelleriyle alay malay toplamda 9,6 kilometrelik bu sefer Balıkesir ve İzmir’e ulaşımı sağlayıcı şimal-güney aksının genişlik oylumlu kısımlarından biridir. Böylece geçtiğimiz mart ayında hizmete açtığımız 1915 Çanakkale Köprüsü ile bölgedeki hızlanan trafiğe yanıt verecek yatırım bedeli 4,6 milyar liralık olan benzeri projeyi elan şehrimize kazandırmış oluyoruz diye konuştu.

Açtıkları tünellerle Hıyar Dağları’nın tabiatına sunu epey beis vermeden Ayvacık-Küçükkuyu arasındaki mesafeyi 2,5 kilometre kısalttıklarını söyleyen Erdoğan, Daha geçmiş 50 zaman süren yolculuğun 5 dakikaya inmesiyle hem zamandan hem yakıttan hem emisyondan elde ettiğimiz vergi yılda 133 milyon liraya mukabele ediyor. Vatandaşlarımıza; konforu kalan, güvenliği yükselen, süresi kısalan ayrımsız seyahatle sevdiklerine ulaşabilecekleri eserleri kazandırmayı sürdüreceğiz. Açılışını yaptığımız bu yolla birlikte bölgede artık mukassem nöbet standardına cemaat sıfır esas güzergah bırakmadık. Tünellerin methal ve çıkışlarında yapılan kaplamaların ve rölyeflerin projeye ayrı benzeri gösteriş kattığına inanıyorum dedi.

‘ÇANAKKALE’Yİ GELİŞTİREREK ECDADIN EMANETİNE SAHİP ÇIKIYORUZ’

Reisicumhur Erdoğan, Çanakkale Savaşı’nın mehabetli sembollerini içeren çalışmaların, tünelleri kullananlara zaferlerin coşkusunu da yaşatacağını belirterek, şunları söyledi

Tarihimizin heybetli şehri, cumhuriyetimizin üretim ve turizm kenti, 2 kıtanın inikat yeri Çanakkale’ye dahi böylesi yakışırdı. Edebiyat tatilcilerin, kışın bölge halkının ulaşımını rahatlatacak bu projenin hayata geçirilmesinde emeği güzeşte bakanlığımızı, kurumlarımızı, müteahhit firmayı, mühendisinden işçisine herkesi tebrik kartı ediyorum. Tıpkısı Anadolu’nun diğer yerleri kadar Çanakkale’nin dahi beher köşesi hem adamlık tarihinin hem öz tarihimizin hazineleriyle bezelidir. Aristo’nun şehri Assos ile Homeros’un şehri Troya bile bunlar arasındadır. Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal’in ve bize bire bir çağ eski o nazik zaferi yaşatan parçalanmamış kahramanlarımızın hatıraları bibi bu şehrin değme apaz toprağında buram buram kokmaktadır. Ortasından deniz geçen Çanakkale, tıpkı İstanbul kabil 2 yakasındaki 2 hisarla misafirlerini selamlamaktadır. Fatih’in mirası Kermen-i Sultaniye ve Kilit Şev Kalesi’nin bize verdiği mesajları bu vatanın seçkin köşesini iz ve hizmetlerimizle donatarak genişlik güzelce şekliyle aldığımızı düşünüyorum. Şehitliklerimizi şen ederek, köprümüzü mensur ederek, yollarımızı yaparak; sanayisiyle tarımıyla turizmiyle rastgele alanda Çanakkale’yi geliştirerek ecdadın emanetine ehil çıkıyoruz. Marmara’yı fırdolayı kuşatan 1915 Çanakkale Köprüsü ile boğazı sabık otoyol projesi birlikte başlı başına tarihe kazınmış benzeri mühürdür.

‘2053 VİZYONUMUZUN İNŞASINA BAŞLIYORUZ’

Çanakkale ile 81 vilayetin tamamını saran yeni heyecan ve hamlenin henüz çalışmalarını yürüttüklerine bel eden Erdoğan, Ihtilaf toplanıp dağılmaktan bambaşka hiçbir hisse senedi yapmazken tığ mahirane aynı satranç oyuncusu titizliği ile ülkemizin ati asrını planlıyoruz. Cumhuriyetimizin 100’üncü yaşını, amiyane yıl dönümü kutlamasının çok ötesine geçen ‘Türkiye yüzyılı’ atılımıyla karşılamaya hazırlanıyoruz. Daha evvel milletimizi kuşkusuz 2023 hedeflerimizin ufkuyla buluşturmuşsak inşallah deminden dahi ‘Türkiye yüzyılı’ programımızla 2053 vizyonumuzun inşasına başlıyoruz. Geçtiğimiz 20 yılda hamdolsun ülkemizi dünyanın sunma büyükleri arasına yükseltmek amacıyla müstelzim altyapıyı kurduk. Eğitimden sağlığa, ulaşımdan enerjiye, sanayiden tarıma seçkin alanda Türkiye’yi, cumhuriyetimizin 2’nci asrını, ‘Türkiye yüzyılı’ haline getirecek büyük dönüşüme hazırladık. Küresel, politik ve kazançlı krizler birtakım alanlarda işimizi zorlaştırsa birlikte bu iri dönüşümünün gerekliliğini ve kaçınılmazlığını doğrulama etmiştir dedi.

‘İMKAN VE KARARLILIĞIMIZ ELAN BÜYÜK’

Erdoğan, hanay pahalılığının getirdiği bazen sıkıntılar olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti

Ancak imkanlarımız ve kararlılığımız elan büyüktür. Türkiye’yi çarkıt; siyaseten zayıf, hesaplı yerine şaşkın, içtimai kendisine yırtık, yönetimsel olarak gayrimuntazam, vizyon olarak çöllük, bakım adına nakıs günlerine vurdumduymaz artırmak isteyenler tabiatıyla vardır. Amma hamdolsun milletimiz demokratlık ve kalkınma reformlarıyla elde ettiği kazanımların kıymetini çokça iyi biliyor. Ülkemizin heyecanının bunlardan düşüncesiz başvurmak değil daha ati adımlar atmak olduğu gerçeği dahi vatandaşlarımızın zihinlerinde başlı kabil vadi etmiştir. Gençlerimizin ‘Türkiye yüzyılı’ konusundaki heyecanının, dinamizminin büyüklüğünü söylemeye ister birlikte duymuyorum. Bunun üzere benzeri yandan işaret ve hizmet siyasetimizin ürünü hep bu projelerimizin yapımına ve açılışına uzaklık vermeden bitmeme ederken diğer yandan bile bakir benzeri basiret mensur ediyoruz. Bu kavrayış Türkiye’nin beher şehrinin, milletimizin beher ferdinin onlarla beraber tüm dostlarımız ve kardeşlerimizin hayallerini, beklentilerini, yarınlarını kuşatacaktır. Bütün söylediğimiz kabil Türkiye asla haritada gözüken sınırlarından ibaret aynı mevki değildir. Bizim heves sınırlarımız ecdadımızın ‘3 ana kara 7 iklim’ tarifiyle anlatım ettiği genişliktedir. Tığ kendimizle birlikte kalbi ve gözü bize dönük eksiksiz dostlarımız, eksiksiz kıygın ve mazlumlar üzere balaban ve ruhlu Türkiye’yi mensur etmenin peşindeyiz.

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU TÜNELLERİ AÇMANIN GURURUNU PAYLAŞIYORUZ

Çanakkale-İzmir karayolunun Ayvacık- Küçükkuyu arasındaki Kazdağı rampaları geçişinde kısaca 50 zaman süren yolculuğu 5 dakikaya indirecek olan ‘Assos ve Troya’ tünelleri törenle hizmete açıldı. Yapımı tamamlanan 1700 metre uzunluğundaki ‘Assos’ ile 4 bin 17 metre uzunluğundaki ‘Troya’ tünellerinin açılışına Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, çalışkan angajman yöntemiyle katıldı. Tünelin açım töreninde ise Iblağ ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Ulaştırma ve Enfrastrüktür Nazır Yardımcısı Enver İskurt, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, AK Öğür Çanakkale Milletvekilleri Bülent Turan ve Jülide İskenderoğlu, Karayolları Umumi Müdürü Abdülkadir Uraloğlu, DÜRÜST Öğür Çanakkale İl Başkanı Naim Çalma, DÜRÜST Tümen Balıkesir İl Başkanı Ekrem Başaran saha aldı.

Törene faal bağlantıyla katılan Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’a seslenen Nazır Adaletli Karaismailoğlu, Çanakkale Bahir Zaferi’nin 107’nci yıl dönümünde 18 Mart 2022’birlikte teşriflerinizle milletimizin hizmetine sunduğumuz Malkara Çanakkale Otoyolu ve tamam dünyaya Türk mühendisliğinin kabiliyetini gösteren 1915 Çanakkale Köprüsü, yayın siyasetimizin en önemlilerinden olmuştur. Bugüne büyüklüğünde, halkımızın teveccühüne üstelik mazhar olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nü 7 aylık sürede kestirmece 1,5 milyon çevirgeç kullandı. Bugün üstelik 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Veli’ye ve Akdeniz’e açılan kapısı Ayvacık-Küçükkuyu Yolu ile Troya-Assos tünellerini hizmete açmanın gururunu ve sevincini paylaşıyoruz dedi.

‘SÜRÜCÜLERİN AĞIR SIKLET RÜYASI OLMAKTAN ÇIKARDIK’

Projenin geri hizmet kara yolu altyapısına olan etkisine değinen Bakan Karaismailoğu, Çanakkale’yi İzmir ve Balıkesir’e bağlayan esmer yolunun Ayvacık- Küçükkuyu kesiminde hayata geçirdiğimiz bu proje Marmara ve Ege bölgesinin geri hizmet karaca yolu altyapısını berenarı güçlendirecektir. Assos ve Troya tünelleri yardımıyla onlarca yara virajı olan Kazdağları’nı sürücülerin ‘korkulu rüyası’ olmaktan çıkardık. Ayrıca, 50 bin amut bağışlayarak bölgenin habitatına katma tıpkı fayda sağlamanın yanında, tüneller sebebiyle Kazdağları, karbon emisyonu ve şamata kirliliğini önlemeye yönelik çevreye eke tıpkısı katkı sağlayacak. 2 Teşrinievvel’bile oylumlu bir yatırımımız olan Pendik- Sabiha Gökçen Hava Meydanı Metrosu’nu teşriflerinizle açtık. 15 Teşrinievvel Cumartesi günü birlikte yeniden kavrayış projelerimizden biri olan 29 kilometre uzunluğundaki Diyarbakır Güneybatı Mekân Yolu’nu Diyarbakır’ımıza kazandıracağız. Liderliğinizde planladığımız eserlerimizi art arda hayata geçirmeye devam ediyoruz. Ülkemiz amacıyla çekicilik, acun üzere benzer projeler yapmaya devam edeceğiz. Türkiye’nin geleceğine mum markajcı herhangi bir projede yanımızda olduğunuz ve desteklediğiniz için şükranlarımızı sunuyorum. Ayvacık-Küçükkuyu Yolu Troya-Assos tünellerinin Çanakkale ilkin oluşmak amacıyla mecmu havza halkına, güzel ülkemize esaslı uğurlu olmasını diliyor, projenin gelişigüzel aşamasında müteharrik, himmet veren birlik çalışma arkadaşlarıma teşekkürname ediyorum ifadelerini kullandı.

Share: