Michelin Rehberi İstanbul 2023’ün geçmiş seçkisi açıklandı! Listeye 54 restoran girdi

Dünyanın en prestijli restoran kıymetlendirme sistemlerinden biri olan Michelin Rehberi İstanbul 2023’ün geçmiş seçkisi Dokuz Canlı Takat Sınırı Sanatları Merkezi’nde planlı törende açıklandı.

İSTANBUL’UN İLK SEÇKİSİNDE 53 AŞEVI VADI ALDI

Michelin Rehberi İstanbul’un geçmiş seçkisinde 53 aşevi saha alırken, Turk Fatih Sap 2 Michelin Yıldızı’na, Araka, Mikla, Neolokal ve Nicole restoranları ise 1 Michelin Yıldızı’na müstahak görüldü.

BAKAN ERSOY, TÖRENDE ENFORMASYON YAPTI

Törende mütekellim Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul’un Michelin Rehberi’ne karışma olmasının önemine meni ederek, “İstanbul, çokça kültürlü mutfağı ve varlıklı restoran portföyüyle gastronomi alanında dünyanın sayılı yiyecek, içmece başkentleri ortada yer alıyor. Yeni zürriyet Türk şeflerimiz, yerelle evrenseli buluşturan mutfaklarında Anadolu’nun yemek kültürünü acun lezzetleriyle harmanlayarak yaratıcı ve ibdai menüler yaratıyor. İstanbul’un yiyecek, içmece alanında sunduğu bu nazirsiz işve, uluslararası gastronomi otoritelerinin birlikte ilgisine mazhar oluyor. Zaman sizlerle, bu ilginin prestijli tıpkı tezahürüne şahit olmak ve şehrimizin zevk kültürünün eriştiği iyice ayrımsız başarıyı tebrik etmek için tıpkı aradayız.” dedi.

İZMİR, BODRUM VE ÇEŞME’NİN DAHI KATILACAĞINA İNANIYORUM”

Ersoy, Michelin’in İstanbul’a ve Türk mutfağına gösterdiği bu özel ilginin yemeden içmeden aynı esas olduğunu anlatım ederek, gelecekte İzmir, Bodrum ve Çeşme’nin dahi Michelin ailesine katılacağına inandığını söyledi.

Gastronomi turizmi alanında çokça sayıda himmet yürüttüklerini nâkil Nazır Ersoy, şunları kaydetti: “Bu kapsamda, geçtiğimiz aylarda İstanbul’un yeme, içmece kültürünü ve çıkmaz lezzetlerinden elegant restoranlara kadar birlik gastronomi deneyimlerini civar plana çıkardığımız tıpkısı lansman filmine imza attık. Türkiye Turizm Tanıtım ve Ihya Ajansının önderliğinde 200 ülkenin monitör ve sayısal mecralarında yayınlanan bu film, vahim bire bir yürekten karşılandı. Tıpkısı zamanda, gastronomi alanında orgazm önderi dediğimiz kişileri üstelik ülkemizde ağırlayarak İstanbul’un kaynak ayrımsız gastrocity olduğunu, yalnız Türk mutfağının değil, dünya mutfaklarının sunma herhangi bir lezzetlerini tatma olanağı sunduğunu tekmil dünyaya anlattık. Umum bunlar sonucunda serencam 2 yıldır İstanbul, dünyanın yeryüzü muhteşem seyahat dergilerinin okuyucuları aracılığıyla yeryüzü ferah seyahat destinasyonu seçildi. İstanbul’un Michelin Rehberi’nin dikkatini çekmesi üstelik tanıtım çalışmalarımızın saf aynı sonucudur.”

MÜFETTİŞ EKİPLER TARAFINDAN SEÇİLDİ

Michelin Rehberi Arsıulusal Direktörü Gwendal Poullennec ise toplamda 5 kemiksiz işletme birlikte karışma almak amacıyla 53 restoranın müfettiş ekipler yoluyla seçildiğini dile getirdi.

Poullennec, İstanbul’un yüce benzeri kültürel ve turistik destinasyon olduğuna aksan yaparak, “53 aşevi seçimimiz kimliği ve gelenekleriyle çekicilik duyan, bire bir zamanda dünyaya de peyda olan bu yetenekli mutfağın çeşitliliğine ışık tutuyor. Michelin Rehberi ile hem domestik hem üstelik arsıulusal gurmelere bu şehrin tıpkı zamanda mehabetli tıpkı gastronomi destinasyonu olduğunu göstermeyi umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

10 RESTORAN “BİB GOURMAND” KATEGORİSİNDE YER ALDI

Seçkide saha düz restoranlardan Pandeli, Karaköy Lokantası, Alaf, Kilolu, Tershane, Giritli, Calipso, Cuma Namazı, Sade Beş Denizler Mutfağı ve Aman de Aferin, Bib Gourmand ile ödüllendirildi.

Neolokal, sürdürülebilir gastronomiye yönelik öncü yaklaşımından Michelin Yıldızı’nın birlikte Yeşil Felek birlikte aldı. Michelin Rehberi müfettişleri yoluyla verilen Michelin Taze Şef ve Servis Ödülleri, profesyonelleri uzmanlıkları ve yetenekleriyle ödüllendiriyor.

Michelin Tüvana Önder ödülünü Mürver Restoran’dan Mevlüt Özkaya kazanırken Mastercard eliyle verilen Michelin Servis Ödülü ise Sunset Grill & Amerikan Bar ekibinin oldu.

İŞTE TAVSİYE EDİLEN RESTORANLAR

Michelin Rehberi’ne referans edilen restoranlar arasında şu işletmeler yer aldı:

ZumaNobu İnari Omakase KuruçeşmeÇok Çok ThaiBanyanGlens1924 İstanbulSpagoSt. Régis BrasserieAzurKhorasaniDeraliyeOctoOcakYeni LokantaEleos BeyoğluSofyalı 9Kubbeli LoungeLokanta 1741Matbah1924 İstanbulAtölyeTopazTatbakAquaAilaFeriyeSeraf Park Yeri ForaŞans29BeytiKıyıBalıkçı KahramanKiss the FrogTuğraMürver Rumelihisarı İskele

Share: