Cumhur Reisi Yardımcısı Oktay, gençlerle buluştu

Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay, “Başkalarından önsezi kayran, başkalarının kendisine diretmesine, dayatmasına dair mandater benzeri zihniyete ayak kaldıran, sağlıklı duran, lideriyle gelişigüzel duran, tek ayağını Anadolu’ya, Türkiye’ye sağlam basan, değişik ayağıyla birlikte bütün dünyayı dolaşan bire bir Türk gençliği, Türkiye gençliği, TEKFONEST gençliği dedik.” ifadelerini kullandı.

Oktay, Malatya Gençlik Merkezi’ndeki gençlerle aynı araya geldi.

Gençlerin ABC şeklinde sınıflandırıldığını, ecnebi ülkelerde yapılan araştırmanın sonucuna göre gençlerin özelliklerinin belirlendiğini ve henüz bilahare “Bizim bunların özellikleri neyse sizin Türkiye’dekilerin özelliği bile odur.” denildiğini kaydetti.

Bu sınıflandırmalara değme zamanki kabil saha okuduklarını ve “Sizin bize getirdiğiniz kategorileri akseptans etmiyoruz.” dediklerini belirten Oktay, şöyle devam etti:

“TEKNOFEST gençliği diyor ya Cumhurbaşkanımız, yani başkalarından anlayış kayran, başkalarının kendisine diretmesine, dayatmasına dair mandater tıpkısı zihniyete bukanak kaldıran, sağlıklı duran, lideriyle alay malay duran, biricik ayağını Anadolu’evet, Türkiye’ye sağlam basan, değişik ayağıyla da bütün dünyayı dolaşan ayrımsız Türk gençliği, Türkiye gençliği, TEKFONEST gençliği dedik. Oradaki neydi TEKNOFES’ten kastımız? Aslında gençlerimizin de zat kendimizi bağladığımız neredeyse 100 yıla andıran, öncesi de var biraz, ‘Yapamayız, edemeyiz, bizden olmaz.’ diye direktifleri dayattıkları o zihniyetlerin, vesayetlerin tamamını elinin tersiyle itip, yırtıp atan ve ‘Ben varım.’ diyen, ‘İnovasyona da varım, teknolojiye dahi varım, geleceğe birlikte varım, bölgenin de lideriyim, dünyanın bile liderliğine oynarım.’ diyen aha tıpkısı deneyimsizlik bundan sonra. Tığ ona TEKNOFEST gençliği diyoruz.”

Oktay, insan unsurunun gerekmediği umum işlerden insan unsurunu çıkarıp sistemi otomatikleştirmek ve hızlandırmak istediklerini anlatarak, âdem unsurunun bu sisteme çok daha birinci sınıf bir şekilde katılması gerektiğini vurguladı.

Vatandaşların devletten birlikte ihtiyacı olan tüm amme hizmetlerinden birlikte haddinden fazla hızlı ve birinci sınıf bakım alması amacıyla bireşimli zeka uygulamalarını başlattıklarını aktaran Oktay, şunları kaydetti:

“Ayrımsız dahi 30 trilyon dolarlık ayrımsız iktisat var burada çoluk çocuk. 30 trilyon dolar 2030 itibarıyla… Bu nereden gelecek? Bu şişman bilim diyoruz evet haber tabanında topladığımız veriler. Bu verilerin işlenmesiyle çokça şişman bir iktisat var. Türkiye bu ekonomiden hisse almak zorunda. Bireşimli zeka uygulamaları, bunlardan yemeden içmeden birisi. İşte artırılmış gerçeklikler birlikte simülasyonlar üstelik alınan verilerin işlenmesiyle ilişik kısmı söylüyorum ki gençler ne demek istediğimi benden haddinden fazla henüz ileri seviyede anlayabilecek konumdalar. Sizin buralara odaklanmanızı istiyoruz. Yani o 2053’e kalmadan, çok gücük tıpkı dönemde, 2020’li yıllarda biz bu pastadan kısık ayrımsız behre ahzetmek zorundayız. Haber tabanımızı sizin hizmetinize sunuyoruz. Birçok alanlarda birlikte kilolu gençlerden oluşan firmalarımız destan göstermeye başladı. Unicornları biliyorsunuz rastgele biri 1 milyar mesabesinde olan başlama-uplar bunlar. Bunları sizin kadar çoluk çocuk kuruyor. 2-3 zihayat bir araya geliyor, kuruyor. Istihsal haddinden fazla bulunmaz aynı fenomen ama 100 yılda gelemediği o değere sayısal ortamdaki kurduğunuz şirketlerle siz birkaç yılda 1 milyar dolar seviyesini yakalayabiliyorsunuz. Türkiye namına bunlara ihtiyacımız var. ve bu start-upları bile çıkarıyoruz.”

Share: