Cumhur Reisi Erdoğan’dan Yunanistan’a bire bir zılgıt elan: Benim bu anlattıklarım ayrımsız imge değil

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, ziyarette bulunduğu Bosna Hersek’te birlikte ve heyetler arası gerçekleştirilen görüşmelerin peşi sıra Bosna Hersek Şevket Başkanlığı Konseyi Başkanı Şefik Caferoviç ve konsey üyeleri ile planlı ortak basın toplantısında konuştu. Erdoğan, buradaki konuşmasında bire bir kere elan Yunanistan’a rest çekti.

“BENİM ANLATTIKLARIM IMGE DEĞİL”

Elan ilk yaptığı, “Aynı geceleyin ansız gelebiliriz” açıklamalarının hatırlatılması ve Türkiye’nin alelade Yunanistan’a askeri ameliyat düzenlemeyi düşünüp düşünmediğinin sorulması üzerine Cumhur Reisi Erdoğan, şunları söyledi: “Benim bu anlattıklarım aynı imge değil, ‘Ayrımsız tün anlayışsız gelebiliriz’ diyorsak Ne dedim? Vakti saati geldiğinde TEKNOFEST’te bunu söyledim. Neden? Eğer ellerinde bu adalar var, bu adalarda üsler var, falan festekiz, buralardan hareketle bize cebin bu garip hakeza evlilik dışı tehditler bitmeme ederse sabrın da tıpkısı sonu vardır. İşte o sabrın sonu geldiği anda, tığ hangi diyoruz? Sabrın sonu selamettir. Tığ bile o selameti gördüğümüz anda gereğini yaparız. Bunu dahi Yunanistan’ın ego bildiğine inanıyorum. O ara, saat gelirse gereği yapılır. Zira bizim uçaklarımıza böyle sevkitabii kilitlemesi, şu, bu, falan, bu nev adımları kovmak hayra belgi değil” dedi.

TÜRKİYE-BOSNA HERSEK İLİŞKİLERİ

Erdoğan, diplomatik ilişkilerin tesisinin 30. sene dönümünde Bosna Hersek’te olmanın, ziyaretlerine ayrıca tarihi tıpkı buut kazandırdığını belirterek, “Dışişleri Bakanlıklarımız yoluyla yapılan ortak açıklamada belirtildiği üzere, Türkiye-Bosna Hersek ilişkileri ayrık durum taşımaktadır. Politik, askeri ve konuşu ilişkilerin ötesinde sahip olduğumuz tarihi, kültürel ve beşeri bağlar, ilişkilerimizin akva temelini oluşturuyor.” diye konuştu.

Mevkidaşları ile gerçekleştirdikleri görüşmelerde ilişkileri henüz üstelik gelecek seviyelere içki içmek için atabilecekleri adımları ele aldıklarını kaydeden Erdoğan, “Nasıl ki şu anda Bosna Hersek, 2 Ekim’da yapılacak tıpkı seçime hazırlanıyor. Seçim arifesinde hakeza aynı seyahati gerçekleştirmek bizler üzere dahi siftinlik ayrı benzeri bahtiyarlık vesilesi. Türkiye’nin, Bosna Hersek’in yaşayış, refah ve istikrarına verdiği önemi, yer bütünlüğüne ve egemenliğine desteğini, tıpkı sefer elan vurguladık.” ifadesini kullandı.

“BOSNA HERSEK’İN ÖNÜNDE BATI BİR SİYASİ GÜNDEM VAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek’i önümüzdeki dönemde yavaş aynı politik gündemin beklediğini vurgulayarak, “Lüzumlu yapılacak seçimin adaletli, transparan ve yararlı ortamda gerçekleştirilmesi vakit kaybetmeden Bosna Hersek amacıyla değil tekmil bölgemiz için dirimlik bire bir öneme sahiptir. Seçime giden süreçte ülkenin refahına ulama sağlayacak tıpkısı intihap atmosferinin teşvik edilmesi, Bosna Hersek’in huzuru ve istikrarı açısından özellikle mühimdir. Bu vesileyle seçme sonuçlarının kamu Bosna Hersek üzere şimdiden hayırlara açacak olmasını diliyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKİYE İLE BOSNA HERSEK ARASINDA KİMLİK KARTIYLA SEYAHAT

“Tarafların rızası dahilinde Bosna Hersek’teki mevcut sıkıntıların aşılması amacıyla Türkiye namına elimizden geleni yapmaya hazır olduğumuzu benzeri kere henüz tekrarlıyorum” diyen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Görüşmelerimizde güzeşte yıl yüzde 35’e yakın artışla 876 milyon dolar seviyesine ulaşan ikili ticaretimizi yükseltmek, yatırımlarımızı henüz da yükseltmek amacıyla neler yapabileceğimizi ele aldık. 2019’de temelini attığımız Saraybosna Belgrad Otoyolu Projesi’ne balaban ehemmiyet veriyoruz. Sıkıntıların yaşandığı tıpkı konuyu değerli dostlarım bize açtılar ve biz da konunun para noktasındaki ilgiler ağı açısından Ekincilik Bankamızla ilgilendiren konuyu, Ekincilik Bankası Umumi Müdürüme beş altı geçmiş vacip talimatı verdim. Derhâl bu sıkıntıyı bile dakikasında çözecekler. Bu projeyi, yalnızca toprak ülkelerini değil mıntıka halklarını bile birbirine bağlayacak tıpkısı barış projesi yerine değerlendiriyorum. Ziyaretimizle bu stratejik projeye yıpranmamış tıpkısı ivme kazandırdığımıza inanıyorum. Türkiye yerine Bosna Hersek’e müteveccih kalkınma yardımlarımızı çabukluk kesmeden sürdürürken, aynı kullanılmamış adımı dahi alelhusus daha çok kimlik kartlarıyla hele Bosna Hersek-Türkiye arasındaki gidiş gelişleri yapabilme kararını birlikte verdik. Dışişleri Bakanlarımız, acilen muktezi prosedürü bitirecekler. Bundan hakeza Türkiye’den Bosna Hersek’e, Bosna Hersek’ten Türkiye’ye kimlik kartıyla seyahat yapılabilecek.”

“EKSIKSIZ KULVARLARDA BOSNA HERSEK’İN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Reisicumhur Erdoğan, erte ayrımsız şekilde Sırbistan’la üstelik hakeza tıpkısı anlaşmayı imzalayacaklarını kaydederek, henüz geçmiş Bulgaristan’la birlikte tıpkısı şekilde böyle ayrımsız anlaşmayı imzaladıklarını aktardı. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA), Bosna Hersek’te 1995 yılından bu yana 1000’e mümasil projeyi bu kapsamda ve buna benzer şekilde hayata geçirdiğini dile getiren Erdoğan, “Tüm kulvarlarda Bosna Hersek’in yanında olmaya devam edeceğimizi tıpkısı defa daha vurgulamak istiyorum.” sözlerini harcama etti.

Bugünkü irtibat ve görüşmelerin hayırlara anahtar olmasını talep fail Erdoğan, “Şahsıma, eşime ve heyetime gösterilen misafirperverlik, hüsnükabul ve familya sahiplikleri üzere kızıl dostlarıma yeniden teşekkürname ediyorum.” açıklamasında bulundu.Share: