AB’den Erdoğan’ın “Ansızın gelebiliriz” ifadelerine aksülamel

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan’a hitaben harcama ettiği “Tıpkı şeb akılsız gelebiliriz” sözlerine Avrupa Birliği Komisyonu’ndan reaksiyon geldi.Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan’a müteveccih hafta böylecene yaptığı meşruhat, Avrupa Birliği (AKARSU) Komisyonu’nun günlük matbuat toplantısında gündeme geldi. Avrupa Birliği Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, ayrımsız gazetecinin konuyla ilişik sorusuna verdiği yanıtta ” Türkiye’nin politik liderliğinin Yunanistan’a ve Yunan halkına karşı bu düşmancasına açıklamalarından haberdarız. Bunlar ağırbaşlı endişe kaynağıdır” dedi.

Stano “Türkiye’den gerilimi tırmandırıcı söylemlerden kaçınmasını ve gani komşuluk ilişkilerini geliştirmeye çalışmasını bekliyoruz, tersini değil” ifadelerini kullandı.

“Yunanistan ile ilişkiler bahis konusu olduğunda, açıkta olan tekmil konular, barışsever bir tarzda, diyalog tarafından, gani niyetle, arsıulusal hukuka uyma ederek ve bereketli komşuluk ilişkileri prensibiyle tınlamalı şekilde ele alınmalı” diyen Stano “Yunanistan, Avrupa Birliği üyesi bir ülkedir. KEZ üyesi devletlerin egemenliği ve yer bütünlüğüne ürkmek gösterilmelidir” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Cumartesi günü Samsun Çarşamba Havalimanı’nda TEKNOFEST 2022’nin açılışında tıpkı konuşma yapmıştı. Yunanistan’a yüklenen Erdoğan “Adaları işgal etmeniz falanca bizi bağlamaz. Vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Hani diyoruz ya, aynı geceleyin akılsız gelebiliriz” demişti. Erdoğan “Yunanistan’a bizim bir tane cümlemiz var: İzmir’i nisyan” ifadelerini kullanmıştı.

DW/ EC, JD

Share: