Cumhur Reisi Erdoğan, New York’taki Türkevi’nde gazetecilere konuştu: (2)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOKİ’den familya yahut hisse senedi yeri alıp, vurdumduymaz ödemesi devam edenler için, yüzde 25 başlangıçta ödeme indirimi kampanyası başlattıklarını, zaman başlayan kampanyanın 19 Ekim’e büyüklüğünde süreceğini bildirdi.

Erdoğan, ÇAKER ziyareti sonunda, New York’taki Türkevi’nde gazetecilerle söyleşi gerçekleştirdi, sorularını yanıtladı.

Aynı gazetecinin, “BM Genel Kurulu’na hitabınızda, Yunanistan’ın Ege’deki tavrını fotoğraflarla gösterdiniz. Liderlerle ayrımsız araya geldiğinizde yaklaşımları ne oldu? Görüştüğünüz liderlere ayrıca İletişim Başkanlığının hazırladığı kitap seti armağan ettiniz. Çıktı ‘Türkiye’ demeye başladılar mı?” sorusu üzerine Erdoğan, görüştüğü liderlerin hepsine bu tezkere setinden ikram ettiğini, çalışmanın çokça gür hazırlandığını belirtti. “Ülkemizin adının ‘Türkiye’ kendisine kullanımında birlikte başkaları işi amiyane kavradılar. Ayrıca muhtemelen yerlere artık Türkiye yerine asıyorlar.” diyen Erdoğan, bunların hepsinin çalışınca olacağına dikkati çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Seçme toplantıya, değme görüşmeye, rastgele konuşmaya aheste manada dolgunca hazırlanıyoruz, dersimizi gür çalışıyoruz ve bu şekilde birlikte liderlerin karşısına çıkıyoruz. Buralarda yaklaşımlarımızı destekleyen görsel ve yazılı dokümanlar kullandık, kullanıyoruz. BM Genel Kurulu’ndaki konuşmamızı da mütenevvi fotoğraflarla terviç imkanımız oldu. Bunları sunuma dahil emretmek, konuşmamıza antrparantez tıpkısı şımarıklık kattı. Gösterdiğim fotoğraflardan biri da Yunan kıran güvenlik güçlerinin botlarını batırması sonucu hayatını kaybeden 9 maaş Asım bebek ve 4 yaşındaki Abdülvahap’ın camit bedenlerinin fotoğrafıydı. Gelenler hele hep bunu sordu. Bu yavruların camit bedenlerinin fotoğrafını açıklamak vasıtasıyla dünyaya buradan benzeri yabanlık dersi verelim istedik ve bu âdemiyet dersini birlikte verdiğimize inanıyorum. Asım bebek ve Abdülvahap’ın o keder fotoğrafını görüp de etkilenmemek benzer değil. İşte bunları bilcümle dünyaya yansıtmak ve tamam dünyaya bunları kabullendirmek geçişsiz.”

“Böylecene dediğimiz noktaya geldiler mi?”

KUL Başkanı Joe Biden’ın, BM Güvenlik Konseyiyle ilgili yaptığı açıklamaya üstelik belen fail Erdoğan, şunları söyledi:

“Biden’ın alelhusus BM Düzenlilik Konseyiyle ait yaptığı izah haklılığımızı ortaya çıkardı mı? Böylelikle dediğimiz noktaya geldiler mi? Demin ‘Hem daimi üyeleri artıralım hem geçici üyeleri artıralım.’ diyorlar ama ben ayrımsız noktada değilim. Ego diyorum ki daimi ve geçici olmamalı, biricik türlü olmalı, ağız ağıza dönüşümlü üyelik sistemini bildirmek geçişsiz. Bu dönüşümlü üyelik sistemiyle burada şu anda 193 organ mi var? Bu 193 üyeyi dönüşümlü ağıl ifade etmek geçişsiz. 20 ise 20 ama bu dönüşümlü olmalı. İki yılda aynı bunlar dönüşüme bağımlı olmalı ve bu dönüşüme tabi olmak aracılığıyla 10-10 şeklinde bu dönüşüm bitmeme bedel ve tümce burada adeta birer daimi unsur kendisine bire bir sene yahut iki yıl kalır. Zira halk kaldır, umum indir… Bu devri artık kapatması lazım BM’nin. Tüm tersine Düzenlilik Konseyinin üyeleri burada filhakika ciddi manada kalın sahibi olmalı.”

-“193 ülkenin tamamının buradan nasibini alması lazım”

Şu anda Japonya’nın, Almanya’nın “Ben sebep yokum?” dediğini nâkil Erdoğan, “Aynı şekilde biz birlikte Türkiye olarak ‘Ego niye yokum?’ diyoruz. Bari bunu çarçabuk aşmamız lazım ve burada 20 daimi üyenin 10’arlı şekilde değişimi tür ve 10’arlı şekilde olan değişimle gelişigüzel da artık bu 193 ülkenin tamamının buradan nasibini alması geçişsiz. Böylelikle kâffesi bile ‘Benim dahi burada yetkim var ve ego bu yetkimi kullanıyorum, kullandım.’ der. Bunun önünü fethetmek geçişsiz. Ben buraya birlikte geleceklerine inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Biden’ın açıklamasının gerçekte bunun tıpkı yol haritası olduğunu ve bu yol haritasının öyle kolay ortaya çıkmadığını belirterek “Şimdi ‘Dünya 5’ten büyüktür.’ derken yahut ‘Henüz adil ayrımsız acun gibi.’ derken, işte buralardan buraya geldik. Ego bunu üstelik başaracağımıza inanıyorum.” dedi.

“Palikarya Dışişleri Bakanı benim muhatabım değil”

Yunanistan ile görüşmeme konusundaki tavrın bitmeme edip etmeyeceği ve Palikarya Dışişleri Bakanı’nın açıklamaları hakkındaki görüşlerinin sorulmasına değer Erdoğan, şu yanıtı verdi:

“Yunan Dışişleri Bakanıyla ilgilendiren çok fazla söyleyecek sözüm gayrimümkün, benim muhatabım değil. O konuşacaksa bizim Mevlüt Bey’le görüşsün, onunla konuşsun. Ancak Sayın Başvekil ne yazık ki Türkiye ile öz durumlarını bilmiyor. Biz Türkiye’üstelik Küçük Asya nüfusunun azalmasından yana olan ayrımsız kudret olmadık. Cümle tersine, örneğin ben Bozcaada’birlikte, Gökçeada’da gezdiğim ant orada güçlü çokça az sayıda Küçük Asya vatandaşlarımıza bilcümle sormuşumdur, ‘Nerede senin çocukların?’ ‘Amerika’üstelik.’ dedi. ‘Getirin, burada yaşasınlar.’ dedim. ‘Çocuğumu Amerika’dan getiremiyorum.’ dedi. Bu neyi gösteriyor? Almak kim onun Türkiye’üstelik güç diye niteleyerek tıpkı arzusu, derdi namevcut. Olsa, bizim kapımız yıldızlı. O çocuğa biz eğer vatandaşlığı yoksa vatandaşlık da verirdik. Hassaten bire bir keresinde çok birlikte manidardı, birinin tıpkı Türk kızıyla evlenmesine ailesi izin etmemiş, ‘Benden yardım isterseniz, ego çaba edeyim.’ dedim. Ayrımsız bile şu var, Sen Sinod Meclisi’nin muhtemelen sayıda meclis üyelerinin olması geçişsiz. Sen Sinod Meclisi 7’ye düşmüştü. Mahsus sayıya ehil olmadığı amacıyla Patrik Bartholomeos’a dedim kim ‘Dışardan sen papazları getir, ben bunlara vatandaşlık vereyim zira Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması lazım ve böylecene Sen Sinod Meclisi’ni tamamlamış ol.’ Öyle tamamladılar. Amma Yunan Dışişleri Bakanı’nın bunlardan haberi namevcut. Bunlar uzayda dolaşıyor. Bizim seçme ahit için kapımız ayan, vatandaşlık da veririz.”

Öz dönemleri içerisinde hiçbir Rum’u ülkeden sürmediklerini vurgulayan Erdoğan, “Ama onların şu anda Mağrip Trakya’birlikte bizim vatandaşlarımıza, soydaşlarımıza yaptıkları zulmün haddi hesabı namevcut. Serencam dönemlerde bizim oradaki diyanet adamlarımızın atamalarını dahi kendileri fayrap etmek istiyorlar. Sen ne anlarsın bizim diyanet adamının durumundan, yapısından? Tığ hakeza tıpkısı gayretin içerisinde olduk mu? Tığ kalkıp da buradaki papazların atamasını vesairesini yaptık mı? Müfit.” değerlendirmesini yaptı.

“F-16’bile çekicilik müspet istikamette gelişiyor”

Cumhur Reisi Erdoğan, “F-16 üzerine sonuç genişlik nedir? F-16 amacıyla yapılan görüşmeler, F-35’in de önünü açar mı?” sorusu üzerine, şu anda F-16 satın almakla ilgilendiklerini söyledi. ÇAKER Başkanı Joe Biden ile bu konuda müspet görüşmeler yaptıklarını ifade eden Erdoğan, bu konuya ilişik Cumhuriyetçi senatörlerle de kâh görüşmelerinin olduğunu anlattı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın birlikte muhatabıyla görüşmelerini yürüttüğünü dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“Gelgel müspet istikamette gelişiyor. Rica ederiz ki bu müspet albeni bitmeme valör. Benzeri zaman önceki dahi bu işten aynı netice alırız diye niteleyerek düşünüyorum. Sayın Biden’la resepsiyonda degaje bir ziyaret fırsatı bulamadık. Daha sonraları telefon diplomasisiyle belki bu konuları görüşme imkanımız peki ama Milli Savunma Bakanı’mızın, Dışişleri Bakanı’mızın yapacakları görüşmelerle süreci strateji edeceğiz. Gelişmeler şu an bakımından müspet istikamette gidiyor.”

” Kafkasya’de bizim birlikte bazı hamlelerimiz olacak”

Amerikan Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Ermenistan’ı ziyaretinde hem Türkiye’yi hem Azerbaycan’ı suçlayan açıklamalarda bulunduğunun belirtilmesi ve “Bu ziyaret, Cenup Kafkasya’dahi Karabağ savaşından sonraları sağlanan istikrara aynı darbe tamam mu?” sorusu konusunda Erdoğan, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Pelosi’nin bu ziyaretiyle kalkıp Kafkasya’daki bu gelişmelere çarpış vuracak ne mecali hangi cürmü var. Ego inanıyorum ki o, birçok yeri dahi tasalı etmiştir. On Paralık aşkın abartmaya falanca bile lüzum namevcut. Şimdi tığ üstelik ara sıra hazırlıkları yapıyoruz. Buradan döndükten sonradan gereken adımları dahi atarız. Demincek Prag’da Avrupa Siyasi Topluluğu Zirvesi var. Şu anda Prag’daki zirveye katılıp katılmama kabilinden tıpkısı değerlendirme içindeyiz. Prag’daki zirveye katılmamız halinde, Paşinyan’ın oraya vürut durumu var. ‘Orada görüşebilir miyiz?’ diye de bire bir düşüncesi reşit anlaşılan. Ihtimal orada kendisiyle bu konuları ayrıca bir görüşme durumumuz kabil ancak bu konularla ilişik Kafkasya’bile bizim birlikte ara sıra hamlelerimiz olacak. Onun üstelik şimdilik hoppadak planlama süreci içerisindeyiz. Sayın İlham Aliyev kardeşimizle dahi bunları konuşup, ona göre adımlarımızı atacağız.”

Rusya ile hesaplı ilişkiler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği ve KUL’nin, Rusya ile bankacılık alanındaki ortak girişimleri adese altına alındığının hatırlatılması ve “Türkiye’ye müeyyide hamleleri üzere bire bir temayül bahis konusu cins mi?” sorusu üzerine, Mebde Kart’ın, Rusya ile Türkiye beyninde benzeri hamle olduğunu, bu konu üzerine atacakları adımların değerlendirmelerini ilgililerin yaptığını, ona bakarak adımlarını atacaklarını belirtti.

Erdoğan, “Alternatifimiz var, o ayrı. Ama hep dert, işte bu yaptırımların ayrımlı versiyonları. Bunlar kıtipiyoz dostluğa falan yakışmıyor, soylu erki ilişkilerimizin düzenlenmesine yakışmıyor. Biz demincek gerek istemez ne yapacağız? Alternatifleri ne gibi, bu alternatifler üstünde ilgili icra vekili arkadaşlarım görüşmelerini yapıyorlar. Bu görüşmelerden sonra de İstanbul’da cuma günü inşallah bütün ilgilendiren arkadaşlarımı toplayacağım. Onlarla aynı güruh yapıp, burada üstelik nihai kararımızı vereceğiz.” dedi.

Sosyal konut projesi

Içtimai göz projesine ilgilendiren benzeri soruya denk bile Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin sunma açık, en şümullü göz kampanyasını başlatmış olmaktan nazik tıpkı sevinme duyduklarını dile getirdi. Erdoğan, ekim ayı sonuna büyüklüğünde sürecek başvurulara önce bölüm 1 milyon talebin geldiğine, şu anda müracaat sayısının 5 milyona yaklaştığına belen etti.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Hele gençlerimiz projeyi kırıcı manada sahiplendi. Kampanyaya gösterilen hazzetme haddizatında vatandaşımızın devletine olan güveninin bire bir işaretidir. Devlete güvendiği amacıyla de buna böyle demet gösteriyor. Burada 422 bilyon lirayı aşan ayrımsız yatırım değerinden, 200 binden aşkın bakir istihdamdan, 250 alt sektörü ilişkin ayrımsız hesaplı hareketlilikten bahsediyoruz. Böylesine dev ayrımsız yatırım çoğaltan etkisiyle çok henüz büyük benzeri kazançlı hareketliliğe temel taşı hazırlıyor.” diyerek konuştu.

Tıpkısı süredir denyo vizyon sergileyen icar ve bölük fiyatlarının üstelik akilane seviyelere düşmesini beklediklerini, bunun gerçekleşeceğini vurgulayan Erdoğan, yekpare bunlara rağmen tehalüf tarafının projeyi eleştirmek üzere gösterdiği gayreti de anlamakta zorlandıklarına dikkati çekti.

“Esasta uymazlık ile bizim aramızda şöyle çıplak açık ayrımsız fark var, biz dertliyiz, inanın bunların derdi namevcut. Bunlar eksantrik yerlerde, işleri güçleri hile.” ifadesini kullanan Erdoğan, kendilerinin bir tane derdinin “kavim”, bunların derdinin ise “defo” olduğunu söyledi.

Erdoğan, hiçbir fark gözetmeksizin, seçkin insanın huzuru ve refahı için koşturduklarını, yalnız dertli değil bire bir zamanda millete bu imkanları sağlamakla mesul olduklarını da devamlı anlatım ettiklerini anlattı.

-“Öyle sene sonunu falanca beklemeyeceğiz”

Toplumsal basamak projesi kabil aldatıcı tıpkı adımda üstelik suyu bulandırmaya, bununla yetinmeyip millete taşlama etmeye çalışanların aynı derdinin, sorumluluğunun bulunmadığını dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

“Öyle yahut böyle biz bunu başardığımızı göstereceğiz. hele 81 vilayetimizin tamamında yaşayanlara bizim bu konutları tasdik etmemiz, bunlara bildirme iyice yanıt olacak. Şimdi bu önce etapta attığımız adım. Anca sene sonunu falan beklemeyeceğiz. Ego Maksat Bey’e dahi ifade ettim, anca sene sonunu filan bekleyecek zamanımız bulunmayan. Anında Anadolu’dan elde etmek amacıyla bir defa temelleri atmaya başlayalım, küçükten büyüğe. Oradan üstelik Ankara, İstanbul, İzmir, Konya, Kayseri vesaire buralara akıllıca işi genişleteceğiz. Bunlar kurdukları masaya, yabancı büyükelçilerden, yıldırı örgütleri yandaşlarına kadar herkesi toplayıp benzeri yegâne milleti dışarda tasarruf etmek vasıtasıyla netice alacaklarını zannediyorlar ama namevcut…”

Toplumsal konut projesindeki bu adımı atmakla bu arada seçimden bilahare üstelik bu işin ikinci etabını başlatacaklarını bildiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunlar ikinci etabı dahi duyunca bittabi adamakıllı rahatsız oldular. Çalış, sen dahi yap. Amma senin öyle benzeri derdin yok. Biz muhalefete hemen diyoruz kim ‘Siz gelin, bizi izlemeye bitmeme edin.’ Ama bunlar peyrev olmayı üstelik bilmiyor. Bizim durumumuz bu noktada çokça çokça farklı. İnşallah biz öncelikle 250 bin, arkası sıra bire bir 250 bin daha olmak üzere toplamda 500 bin konutluk bu projeyi de milletimizin hizmetine sunarak farkımızı tıpkı kez henüz ortaya koyacağız. Elbette ayrımsız taraftan de arsaları yetiştireceğiz. 250 bin basamak gayeli arsayı dahi hazırlayacağız. Ayrıca 50 bin gelişim yeriyle ait adımımızı de çabucak atıyoruz. İnşallah dükkan sahibi almak isteyenler üstelik orada olacaklar.”

TOKİ’den aile alanlara beşaret

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, TOKİ’den familya alan vatandaşlara da bire bir muştu yöneltmek istediğini söyleyerek şunları kaydetti:

“TOKİ’den aile veya hisse senedi yeri alıp, kafasız ödemesi devam eden vatandaşlarımız üzere yüzde 25 peşinen ödeme indirimi kampanyası başlatıyoruz. Borcun tamamını kapatamayacak olanlar ise bakiyesinin yüzdelik 25’inden az olmamak üzere yapabildikleri kadar ödemeye yüzde 25 iskonto alabilecek. Bu kampanyadan, hoşgörüsüz ödeme taksitleri 2021 yılı haziran ayı sonuna kadar başlamış olan ev ve iş yeri alıcıları faydalanabilecek. Kampanya zaman başlayacak ve 19 Ekim’e büyüklüğünde sürecek. Orada dahi inşallah kolaylaştırıcı olacağız.”

(Bitti)

Share: