Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOKİ’den ocak alanlara duyurdu: Yüzde 25 indirim yapılacak

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, ABD’deki temaslarının peşi sıra hususi uçak “TC-TRK” ile 15.45’te İstanbul’a geldi. Mürekkep Milletler 77. Umumi Oturmuş temaslarının ardından yurda dönen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Atatürk Havalimanı’nda Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay, İstanbul Valisi Mehabetli Yerlikaya, DOĞRU Öğür İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ve farklı ilgililer karşıladı.

UÇAKTA SORULARI YANITLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yurda zaman sırasında gazetecilerin sorularını da yanıtladı. TOKİ basamak projesindeki indirim müjdesine ilişkin değerlendirmede kâin Reisicumhur Erdoğan, “TOKİ’den karı yahut hareket yeri alıp dahi geri ödemesi bitmeme edenler için yüzde 25 önceden ödeme indirimi yapılacak” dedi.

“GENÇLERİMİZ PROJEYİ CİDDİ ANLAMDA SAHİPLENDİ”

Alelhusus gençlerin TOKİ projesini ciddi anlamda sahiplendiğini belirten Reisicumhur Erdoğan, “Cumhuriyet tarihinin yeryüzü açık, en şümullü ev kampanyasını başlatmış olmaktan büyük ayrımsız sevinme duyuyoruz. Ilk Teşrin kocaoğlan sonuna büyüklüğünde süreceğini rapor ettiğimiz başvurulara evvel ahit 1 milyon dilek gelmişti. Şu anda 5 milyona yaklaştı. Hele gençlerimiz projeyi ciddi manada sahiplendi. Kampanyaya gösterilen hoşlanma aslında vatandaşımızın devletine olan güveninin tıpkısı işaretidir. Devlete güvendiği için dahi buna hakeza ilişki gösteriyor” diye niteleyerek konuştu.

“250 ZIR SEKTÖRÜ İLGİLENDİREN BİR EKOMOMİK HAREKETLİLİKTEN BAHSEDİYORUZ”

TOKİ yatırımlarının büyük ayrımsız soylu erki hareketliliği da yanında getireceğini tamlayan Cumhur Reisi Erdoğan, “Tabii burada 422 milyar lirayı aşan tıpkı envestisman değerinden, 200 binden fazla eskimemiş istihdamdan, 250 madun sektörü ait ayrımsız hesaplı hareketlilikten bahsediyoruz. Böylesine dev bire bir yatırım çoğaltan etkisiyle çokça daha nazik tıpkısı iktisadi hareketliliğe dayanak noktası hazırlıyor. Özellikle aynı süredir denyo manzara sergileyen kira ve göz fiyatlarının de akilane seviyelere düşmesini bekliyoruz; bu olacak, bundan tek şüphem namevcut” şeklinde konuştu.

“MUHALEFETİN PROJEYE ELEŞTİRİSİNİ ANLAMAKTA ZORLANIYORUZ”

Reisicumhur Erdoğan, konuyla ilgilendiren sözlerini şöyle sürdürdü: “Parçalanmamış bunlara rağmen muhalefet tarafının projeyi tenkit etmek üzere gösterdiği gayreti anlamakta zorlanıyoruz. Gerçekte uymazlık ile bizim aramızda şöyle kategorik açık tıpkı ayırt var; biz dertliyiz, inanın bunların derdi bulunmayan. Bunlar başka yerlerde, işleri güçleri alavere dalavere. Bizim biricik derdimiz var, o dahi millet. Bunlar ise bozuk para. Biz hiçbir fark gözetmeksizin beher insanımızın huzuru ve refahı üzere koşturuyoruz. Takkadak dertli değil, aynı zamanda milletimize bu imkanları sağlamakla üstelik mesul olduğumuzu temelli ifade ettik, bibi üstelik ediyoruz. Toplumsal göz projesi üzere kılıklı ayrımsız adımda üstelik suyu bulandırmaya, bununla yetinmeyip millete taşlama etmeye çalışanların aynı derdi üstelik sorumluluğu da bulunmayan. Öyle veya hakeza tığ bunu başardığımızı göstereceğiz. bir defa 81 vilayetimizin tamamında yaşayanlara bizim bu konutları doğrulama etmemiz bunlara bildirme güzelce cevap olacak.

“İKİNCİ ETABI DA DUYUNCA İYİCE RAHATSIZ OLDULAR”

Demincek bu ilk etapta attığımız adım. Anca sene sonunu falanca beklemeyeceğiz. Ego Maksat Bey’e bile tabir ettim, anca yıl sonunu falanca bekleyecek zamanımız yok. Acilen Anadolu’dan kullanmak amacıyla hele temelleri atmaya başlayalım küçükten büyüğe. Oradan bile Ankara, İstanbul, İzmir, Konya, Kayseri ve benzerleri buralara akıllıcasına işi genişleteceğiz. Tabiatıyla bunlar kurdukları masaya, yabancı büyükelçilerden yıldırı örgütleri yandaşlarına kadar herkesi toplayıp tıpkı tek milleti dışarda çoğaltmak suretiyle bulgu alacaklarını zannediyorlar amma yok… Tıpkı şey daha söyledim; tığ demincek bu adımı atmakla beraber, seçimden sonraları da bu işin ikinci etabını başlatacağız. Bunlar ikinci etabı dahi duyunca elbette fena hâlde erinçsiz oldular. Çalış sen de yap ama senin anca aynı derdin namevcut. Biz muhalefete yemeden içmeden diyoruz ki ‘siz elkızı, bizi izlemeye bitmeme edin.’ Amma bunlar peyrev olmayı bile bilmiyor.

“500 BİN KONUTLUK PROJE İLE FARKIMIZI BİR DEFA DAHA ORTAYA KOYACAĞIZ”

Bizim durumumuz bu noktada haddinden fazla haddinden fazla değişik. İnşallah biz öncelikle 250 bin, ardından tıpkısı 250 bin henüz görünmek üzere toplamda 500 bin konutluk bu projeyi birlikte milletimizin hizmetine sunarak farkımızı ayrımsız misil daha ortaya koyacağız. Tabiatıyla benzeri taraftan de arsaları yetiştireceğiz. 250 bin konut amaçlı arsayı üstelik hazırlayacağız. Antrparantez 50 bin işyeriyle ilişik adımımızı de anında atıyoruz. İnşallah kumarhane sahibi atılmak isteyenler dahi orada olacaklar.

“YAPABİLDİKLERİ KADAR ÖDEMEYE YÜZDELIK 25 İNDİRİM ALACAKLAR”

Bu vesileyle, TOKİ’den sülale kayran vatandaşlarımıza da tıpkısı müjde yüklemek istiyorum. TOKİ’den ocak yahut işyeri alıp birlikte izansız ödemesi devam eden vatandaşlarımız üzere yüzde 25 evvelden ifa indirimi kampanyası başlatıyoruz. Borcun tamamını kapatamayacak olanlar ise bakiyesinin yüzdelik 25’inden birkaç olmamak şartıyla, yapabildikleri kadar ödemeye yüzde 25 tenzilat alabilecek. Bu kampanyadan, kafasız ödeme taksitleri 2021 yılı haziran kocaoğlan sonuna kadar başlamış olan basamak ve işyeri alıcıları faydalanabilecek. Kampanya zaman başlayacak ve 19 Ekim tarihine kadar sürecek. Orada birlikte inşallah kolaylaştırıcı olacağız.”Share: