Cumhur Reisi Erdoğan, 30 Ağustos Yengi Bayramı zımnında Fehamet Mezarlığı’nı ülfet etti

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Dahili ve harici bedhahların hiç biri Türkiye’nin yükselişine, güçlenmesine ve global sistemde adalet ettiği yeri almasına mani olamayacaktır” dedi.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan yanı sıra, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, Milli Defans Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Yağız Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Bahir Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve Albeni Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan ile 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetler Günü nedeniyle Ihtişam Mezarlığı’nı müzakere etti. Tören kapsamında Reisicumhur Erdoğan Büyüklük Mezarlığı’nda Milli Mücadele’de fariza almış komutanların isimlerinin yazılı olduğu Abidevi Duvar’a, üzerinde “Türk Bayrağı” yer düzlük karanfillerden oluşan çelenk bıraktı. Sonrasında Şevket Mezarlığı Hatıra Defterini imzalayan Reisicumhur Erdoğan, şunları kaydetti:

“İstiklal Harbimizin Başkomutanı, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün eren silah arkadaşları, Milli Mücademizin kahramanları, ülkemize hizmetleri ile gönüllerde düz edinmiş zer çap yöneticileri; bugün milletimiz ile alay malay Nazik Hücum’un ve 30 Ağustos Galebe Bayramı’nın 100’üncü yıldönümünün coşkusunu yaşıyoruz. Bu tarihi günde bizlere emanetiniz olan eşsiz aile efradınız ile gelişigüzel manevi huzurunuzda bulunmaktan nazik mutluluk duyuyorum. Ülkemizin bütünlüğü, milletimizin birliği, devletimizin bekası uğrunda gözlerini kırpmadan canlarını feda fail şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimizi kaçınmak ile eloğlu ediyorum. Sizlerin yazdığı destanın rehberliğinde bu toprakları ebedi vatanımız kendisine koruma etme mücadelemizi mütemadi sürdürüyoruz. Seçme karışında benzeri yiğidin yattığı bu sunturlu ülkeyi, birlik, el birliği, beraberlik ve tesanüt zarfında 2023’e ulaştırmakta, 2053 vizyonumuzu hayata geçirmekte kararlıyız. Dahili ve harici bedhahların on paralık biri Türkiye’nin yükselişine, güçlenmesine ve küresel sistemde türe ettiği yeri almasına mani olamayacaktır. Ruhunuz pürneşe mekanınız behişt olsun.”

Öte yandan, bu sene ilk kez, Büyük Tecavüz’a katılan komutanların sülale efratları üstelik törende meydan aldı. Balaban Hücum ve 30 Ağustos Yengi Bayramı’nın 100’üncü yıldönümü programları çevrim boyu bitmeme edecek. – ANKARA

Share: