Çiçekler ‘Kadınlar Günü’ üzere hazırlandı

Çiçekler ‘Kadınlar Günü’ için hazırlandı

Kadınlar Günü öncesi çiçek siparişleri arttı

Hemcinslerine çiçek bakımında dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı

DENİZLİ Denizli’dahi Kadınlar Haset öncesi çiçekçilerde başlayan vahim himmet sürüyor. Hemcinsleri amacıyla çiçek yetiştiren avrat müstahsil, bakımda özen edilmesi gerekenleri sıraladı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinden birçok yaşama, armağan arayışına girdi. Kadınların mutluluğunu düşünenler, genellikle özel günlerde bildirme çokça tercih edilen çiçeklere yöneldi. Kadınlar Haset’ne ayrımsız ahit kaldığında hem üreticiler hem de çiçek satıcıları hazırlıklarını tamamladı. Kadınlar Günü üzere genişlik çokça irade gösterilen çiçekler arasında Karanfil ve Çuha meydan aldı. Hararetli çalışmalarını sürdüren çiçekçiler, hususi günlerin beraberinde ilkbaharla birlikte çiçeklere olan ilginin geçen yıla kıyasla arttığına da meni etti. Çiçeklerin mıhlı tıpkısı şekilde yetiştirilmesinde ahenkli bakımın koskocaman olduğunu tabir eden satıcılar, vatandaşların beherglas bitki karşı bilgilendirilmesi gerektiğini bile dikkat çekti.

“Müşterilerimizde yüzde 100 artış oldu”

Kadınlar Günü öncesi ve bahar mevsimine girilmesinden etraf satışlarda hareketlilik yaşandığını belirten Şükrü Turhan, “Şu anda ilkbaharla alay malay eskimemiş sezon başladı. Bulunması müstelzim güzelce ve birinci sınıf çiçekler farklı bölgelerden getirdik. Rastgele bütçe yede akla yatkın çiçeklerde bulunuyor. Şimdilik arz haddinden fazla karanfil ile çuha çiçeği tercih ediliyor. Bunların bakımı de çokça dayanıksız ve kolaydır. Doğrusu insanlarımıza bir nice güzellik anlamında seslenme ediyor. İnsanlarımız çiçekleri imdi su vermekten ya da bir iki akarsu vermekten muhit kurutuyor. Çiçeklerin gübresini ve ortamını ayarladıktan sonraları değme dava oluşmaz. Şuan için müşterilerimizde yüzdelik 100 çoğalma olduğunu söyleyebilirim. Bu zamanlar tamlık çiçek yetiştirme dönemi ve acul bir hayatiyet bile yaşanıyor. Bence rastgele eve pir aynı çiçekte geçişsiz” dedi.

“Çiçeklerin ilaçlama ve gübreleme dönemlerine üstelik ilgi emretmek gerekiyor”

Çiçek bakımına elan aşkın ilgi gösterilmesi gerektiğini ve çiçek almak andırmak isteyenlere dahi konu hakkında heybetli uyarılarda bulunan Şennur Dinçer, “Çiçekleri dikip daha sonrasında saksıya alıyoruz. Bazen çiçekler saksıdan çok kumda yetişiyor. Çiçeğin toprağı anaç kum olması lazım. Gözleri kesilirken ilgi edilmesi gerekiyor. Çiçeklerin ilaçlama ve gübreleme dönemlerine de ilgi etmek gerekiyor. Genişlik haddinden fazla ilgi edilmesi gereken konuların başında sulama işlemi geliyor. Elverişsiz evet dahi gereğinden çok suya maruz kalan çiçekler bodur sürede yaşamını yitiriyor. Arazi yaşlı ya bile hafif ıslak ise sulama işlemi akilane miktarda yapıldığı söylenebilir. Özen edilmesi müstelzim aynı ayrıksı dideban saksısının dibinde suyun gitmesi amacıyla delikler açmaktır. Bu sayede çiçeğin köklerinin çürümesinin önüne geçilebilmektedir” diye niteleyerek konuştu.

Share: