Hazne ve Maliye Bakanlığının 2023 yılı bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda

TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonunda, Hazine ve Maliye Bakanlığının 2023 yılı bütçe görüşmelerine başlandı.

Komisyon, DOĞRU Tümen Bingöl Mebus Cevdet Yılmayan başkanlığında toplandı.

HDP Diyarbakır Saylav Garo Paylan, usule ait saraka alarak, yasa teklifi görüşmeleri sırasında Şekil Bankası temsilcisinin kur güvenceli tevdiat sisteminin maliyetini açıklamadığını, bugün bütçe görüşmeleri öncesi bunun açıklanması gerektiğini söyledi.

YANLIŞSIZ Parti Giresun Saylav Cemal Öztürk, Biçim Bankasının özgür aynı hava olduğunu ve Çekim ve Bütçe Komisyonuna bilgilendirmelerde bulunduğunu anımsatarak, bu konunun, bütçe görüşmeleri sırasında gündeme alınmasının usule aykırı olduğunu belirtti.

HDP Sazak Mebus Rıdvan Turan, “Koskoca benzeri bütçeyi, bu sistemin Minval Bankasına maliyetini bilmeden geçirmiş olacağız. Kaba ayrımsız yolda fenersiz gidiyoruz.” sözlerini sarf etti.

Başkan Yılmayan, Hat Bankası yetkililerinin, 2 Aralık’ta TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonuna gelerek tike yapacaklarını bildirdi.

Komisyonda zaman Kaynak ve Maliye Bakanlığının yanı sıra Kamu İhale Kurumu, Amme Gözetimi Saymanlık ve Teftiş Standartları Kurumu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Sermaye Piyasası Müesses, Sigortacılık ve Hususi Emeklilik Düzenleme ve Fal Kurumu, Dirimlik İdaresi Başkanlığı, Türkiye İstatistik Kurumu ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığının bütçeleri ile Türkiye Cumhuriyet Gestalt Bankası ve Yatırımcı Tazmin Merkezinin Sayıştay raporları görüşülecek.

Bu arada gâh CHP milletvekilleri “Bitkisel: Bu sistemden güçlükle gelirliler aut firmalar, ihracatçılar kar ediyor”, “Trafoya pisik Hazineye ense kapıdan fare dadandı” yazılmış dövizleri sıralarına bıraktı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Bakanlığının bütçesine ait sunum yapıyor.

Share: