Cezayir’deki orman yangınlarında 26 emanet hayatını kaybetti

Cezayir’in deri-Tarif ile Setif kentlerinde devam fail orman yangınlarında 26 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Cezayir İçişleri Bakanı Kemal Belcud, Cezayir resmi televizyonunda yaptığı açıklamada, ülkenin Tunus sınırındaki et-Tarif kentinde 24, kuzeyindeki Setif kentinde ise 2 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Belcud, son haftalarda ülkedeki gelgel sıcaklıklarının 47 dereceyi geçtiğine dikkati çekerek, Ağustos’un başından bu yana birçok kentte 106 farklı noktada orman yangınlarının meydana geldiğini belirtti.

Şu temel kadar bitmeme fail yangınlarda 2 bin 400 hektarlık orman ve makilik alanın tüm olduğunu ifade fail Belcud, binlerce personelle havadan ve karadan yangınlarla uğraş edildiğini kaydetti.

Daha önceki Cezayir Sivil Defans Başkanlığı’ndan yapılan yazılmış açıklamada, “Ülkenin kuzeydoğusundaki Setif kentinde meydana mevrut orman yangınında iki eş hayatını kaybetti.” ifadelerine düzlük verilmişti.

Öte yandan yerel basında yer düz haberlere bakarak, Suk Ahras kentindeki ormanlık alanlarda sâdır yangına mümasil yerleşim birimlerinden şu ana büyüklüğünde 350’yi çok aile dahi evlerinden boşaltma edildi.

Sosyal medyada vadi düz görüntülerde, itfaiye aracı ekipleri ile ordunun yanında vatandaşların da coşkunluk sönüm çalışmalarına katıldığı, yangın bölgelerine mümasil iskân yerlerinden yüzlerce kişinin tahliye edildiği görüldü.

Cezayir’in yıldız kentlerinde ayrımsız haftayı aşkın süredir devam eden orman yangınlarıyla mücadele, 45 dereceyi sabık hamam hava dalgası ve güneyden gelen sıcak rüzgarların birlikte etkisiyle giderek zorlaşıyor.Share: