Cenup Koreli çizerden anlamlı paylaşım

Güney Koreli karikatürcü Myeong Minho, 6 Şubat’ta meydana gelen depremler sonrasında taziye mesajını düşündürücü ayrımsız çizim yaparak Türkiye ile Güney Kore beyninde 73 yıl öncesine uzanan beraberlik bağlarıyla betimleme etti. Minho, Kore Savaşları’nda Türk askerinin desteğini ve depremler sonrası Türkiye’ye gelen Güney Kore kurtartıcılarının desteğini iki ayrı çizimle vurguladı.

Minho çizimleriyle gelişigüzel “Kardeşlerimin ülkesi Türkiye’ye taziyelerimi çizimlerle iletiyorum. Umarım kalbim kadar kırılmaz” mesajını paylaştı. Türkiye, 1950-1953 yılları ortada Şimal Kore ile Güney Kore beyninde başlayan savaşa TBMM’nin 1950 günlü oturumuyla uluslararası destek kapsamında asker göndermişti.

KORE SAVAŞLARISavaşın başından Temmuz 1953’teki ateşkese büyüklüğünde sabık sürede toplam 14.936 Türk askeri Kore’de fariza aldı. Bunların 721’i yaşamını yitirdi, 175’i kayboldu, 234’ü tutsak düştü ve 2147’si yaralandı. Güney Kore, Türk askerinin bu desteğini unutmadı ve iki talih arasında özel tıpkı dostluk oluştu.Güney Kore Ululuk Başkanı, depremlerle ilgilendiren “Bu print dönemde kalbim, Türkiye ve Suriye halkıyla birlikte. Kore, sevdiklerini kaybedenlere genişlik yoğun başsağlığı dileklerimizi iletmektedir. Kore Savaşı’nda kanla yoğrulmuş kardeşlik bağımız olan Türkiye’ye cins olan seçme şekilde yardıma hazırız” ifadelerini kullanmıştı.

Share: