Güney Koreli çizerden manalı paylaşım

Cenup Koreli çizer Myeong Minho, 6 Şubat’ta meydana gelen depremler sonrasında taziye mesajını manalı tıpkısı çizim yaparak Türkiye ile Güney Kore beyninde 73 sene öncesine uzanan muadele bağlarıyla betimleme etti. Minho, Kore Savaşları’nda Türk askerinin desteğini ve depremler sonrası Türkiye’ye gelen Güney Kore kurtartıcılarının desteğini iki ayrı çizimle vurguladı.

Minho çizimleriyle alay malay “Kardeşlerimin ülkesi Türkiye’ye taziyelerimi çizimlerle iletiyorum. Umarım kalbim büyüklüğünde kırılmaz” mesajını paylaştı. Türkiye, 1950-1953 yılları arasında Şimal Kore ile Cenup Kore beyninde başlayan savaşa TBMM’nin 1950 tarihli oturumuyla uluslararası bindi kapsamında er göndermişti.

KORE SAVAŞLARISavaşın esasen Temmuz 1953’teki ateşkese kadar sabık sürede mecmu 14.936 Türk askeri Kore’de fariza aldı. Bunların 721’i yaşamını yitirdi, 175’i kayboldu, 234’ü esir düştü ve 2147’si yaralandı. Güney Kore, Türk askerinin bu desteğini unutmadı ve iki devlet beyninde özel ayrımsız dostluk oluştu.Güney Kore Cesamet Başkanı, depremlerle ilgilendiren “Bu edisyon dönemde kalbim, Türkiye ve Suriye halkıyla birlikte. Kore, sevdiklerini kaybedenlere en koyu başsağlığı dileklerimizi iletmektedir. Kore Savaşı’nda kanla yoğrulmuş muadele bağımız olan Türkiye’ye mümkün olan değme şekilde yardıma hazırız” ifadelerini kullanmıştı.

Share: