ÇANAKKALE – Ayvacık-Küçükkuyu Yolu Assos ve Troya Tünelleri Açım Töreni

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Çanakkale’yi İzmir ve Balıkesir’e bağlayan kara yolunun Ayvacık- Küçükkuyu kesiminde mensur ettikleri posta ve tünellerle Marmara ve Ege bölgelerinin kişmiri yolu altyapısını oldukça güçlendireceğini belirterek, “Assos ve Troya tünelleri sebebiyle onlarca dağ virajı olan Koyun Bakışlı Dağları’nı sürücülerin ağırbaşlı rüyası olmaktan çıkardık.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferansla açılışını yaptığı Çanakkale Ayvacık-Küçükkuyu Yolu Assos ve Troya Tünelleri’nin hizmete girmesi nedeniyle Assos Tüneli önünde gerçekleştirilen törende katılımcılara seslenme fail Karaismailoğlu, bölgede serencam dönemde yapılan muvasala projelerini hatırlattı.

Karaismailoğlu, 18 Mart’ta hizmete verilen Malkara-Çanakkale Otoyolu ve umum dünyaya Türk mühendisliğinin kabiliyetini gösteren 1915 Çanakkale Köprüsü’nün kitap siyasetinin yeryüzü önemlilerinden olduğunu söyledi.

Halkın teveccühüne de mazhar olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nü 7 ayda tahminî 1,5 milyon aracın kullandığını tamlayan Karaismailoğlu, bu köprünün Iye’ye ve Akdeniz’e açılan kapısı Ayvacık-Küçükkuyu Yolu ile Troya ve Assos tünellerini hizmete açmanın gururunu yaşadıklarını vurguladı.

Ayvacık-Küçükkuyu Yolu ile tünellerin ülkeye yalabık olmasını dileyen Karaismailoğlu, “Çanakkale’yi İzmir ve Balıkesir’e bağlayan esmer yolunun Ayvacık-Küçükkuyu kesiminde hayata geçirdiğimiz bu proje Marmara ve Iye bölgelerinin lojistik esmer yolu altyapısını oldukça güçlendirecektir. Assos ve Troya tünelleri sebebiyle onlarca dokunaklı virajı olan Hıyar Dağları’nı sürücülerin korkulu rüyası olmaktan çıkardık. Antrparantez, 50 bin direk dikerek bölgenin habitatına mülhak ayrımsız yarar sağladık.” diyerek konuştu.

Vekil Karaismailoğlu, açılışın ardından zat kullandığı otomobille tünellerden geçiş yaptı.

Törene, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Enver İskurt, SELIM Öğür Grup Başkanvekili Bülent Turan, YANLIŞSIZ Öğür Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, İl Itimat Müdürü Faruk Karaduman, İl Açıkgöz Komutanı Miralay Sadi Saf, İl Umumi Meclisi Başkanı Nejat Alemdar, Gestaş Umumi Müdürü Idareci Bayram, siyasi partilerin başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Çanakkale site merkezini Balıkesir ve İzmir’e bağlayan yağız yolunun Ayvacık-Küçükkuyu kesimindeki 4 bin 100 metrelik Troya ve 1700 metrelik Assos tünelleriyle 50 dakikalık erişim süresi 5 dakikaya düşecek. Çanakkale ile İzmir limanları hinterlandında mevcut ve lojistik kişmiri yolu altyapısını oluşturan 9,6 kilometrelik yolun hizmete açılmasıyla Yıldız ve Cenup Marmara ile Veli Bölgesi arasında erişim kolaylaşacak. Bu sayede trafikte fert ve servet güvenliği realizasyon edilerek bölgenin turizm, ticaret ve sosyoekonomik gelişimine dahi yardım sağlanacak.

Share: