Bir Nice afette kontrol kurtarma çalışmalarına katılmıştı, kazaya kurban gitti

Birçok afette kontrol istirdat çalışmalarına katılmıştı, kazaya kurban gitti

Molly’nin eğitmeni Taner Aldanmaz:

“Düzce ve Bolu bölgesinin biricik enkazda etken arayan taharri istirdat köpeğiydi”

DÜZCE – İzmir ve Elazığ depremleri özellikle gelmek için birçok afette arama kurtarma çalışmalarına katılan, tatbikatlardaki performansıyla göz dolduran kontrol kurtarma köpeği Molly, otomobilin çarpması neticesinde yaşama veda etti. Molly’nin eğitmeni Taner Kurt, “Emeklerime, verdiklerime yanmıyorum. Bizim evladımız gitti. Düzce’nin taharri istirdat, kadavra köpeği gitti” dedi.

Fenomen, geri akşam saatlerinde Düzce Yahyalar Mahallesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, arama istirdat köpeği Molly, eğitmeni Taner Aldanmaz aracılığıyla kafesinden çıkartıldıktan bilahare apayrı benzeri köpek görerek peşinden koştu. Bu tam Molly, otomobilin çarpması neticesinde kanlar içinde yerde kaldı. Veteriner kliniğine götürülen Molly, kurtarılamayarak telef oldu.

Düzce Taharri Kurtarma Derneği’nin bire bir üyesi olan Molly’nin, AFAD fariza emri birlikte bulunuyordu. Liyakatli çalışmalara imza atan Molly, 3-4 Ekim tarihleri arasında Sakarya’de düzenlenen Enkazda Çalışkan Kontrol Kurtarma Köpekleri Görev Ehliyet Sınavı’nda grubunda sunu faziletli puanı alarak, sınavı başarıyla geçmişti. Bolu ve Düzce’nin biricik kontrol istirdat köpeği olan Molly, İzmir ve Elazığ depremleri özellikle kalkmak üzere, Kastamonu ve Düzce’dahi meydana gelen hâkim felaketlerinde dahi arama istirdat çalışmalarına katılmıştı. Anaokullarında bile çocuklara efsanevi sevgisi ilkah etmek için gösteriler işleyen Molly, çocukların de sevgisini kazanmıştı. Son kendisine Molly, Albay Talat Demirel Anaokulunda miniklerle benzeri müddet eğitim bilimi yapmıştı.

“Düzce ve Bolu bölgesinin yegâne enkazda etkin arayan köpeğiydi”

Köpeği çaça yöneltmek için kafesinden çıkardığı esnada olayın meydana geldiğini anlatan Taner Aldanmaz, “Benzeri tatbikatımız vardı. Ayrımsız civar araştırma için tatbikat alanına gittik. Bugünde tatbikata gidecektik. Düzce Valisi ve AFAD Müdürü gelecekti. Onlara eylem yapacaktık. Kutudan inince eksantrik tıpkısı kapik gördü ve onun yanına gitti. Çağırdım, birlik gelirken dramatik tıpkısı gidiş geliş kazası geçirdi. Köpeğimi kaybettim, çok üzgünüm. Emeklerime, verdiklerime yanmıyorum. Bizim evladımız gitti. Düzce’nin taharri kurtarma, kadavra köpeği gitti. AFAD’a mecbur aynı köpekti. Sınavı grubumuzda birinci yerine geçmiştik. Hangi efsus ki böyle dağ aynı olay yaşadık. Anaokullarına gidiyorduk. Minik öğrencilere gösteriler yapıyorduk. Efsanevi sevgisini öğretiyorduk, sevdiriyorduk. Vakit Kaybetmeden bizim köpeğimiz değildi. Türkiye Cumhuriyeti’nin köpeğiydi. Biz hoppadak onun idarecisiydik. Söyleyecek başka tıpkı şey bulunmayan çokça üzgünüm. Düzce ve Bolu bölgesinin biricik enkazda deli dolu arayan taharri kurtarma köpeğiydi” diye konuştu.

(SA-HFV-ÖK-Y)

Share: