Bölgenin sunu açık gövdeli ceviz ağacı için tescil başvurusu yapıldı

Bölgenin en geniş gövdeli koz ağacı amacıyla tescil başvurusu yapıldı

TUNCELİ – Tunceli’nin Pülümür ilçesinde mevcut nemli ceviz, meşe ve ardıç ağaçlarının ‘anıt ağaç’ namına tescili üzere başvuruda bulunuldu.

Tunceli’nin Pülümür İlçe Belediyesi ile Kırsal Yer ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği aracılığıyla ilçede tahminî 3 yıldır bitki ve ağaçların tespiti amacıyla emek yürütülüyor. 2 sene henüz sürecek olan düzentileme çerçevesinde geçtiğimiz yaz mevsiminde ilçede abide ongun özelliklerine topluluk ağaçlar üstünde çalışıldı. Çalışmada, Kocatepe, Boğalı ve Çakırkaya köylerinde yaşları 100 ile 700 sene arasında mütebeddil 9 koz, meşe ve ardıç ağacı tespit edildi.

Pülümür Uray Başkanlığı, Kırsal Mekân ve Ormancılık Sorunları Araştırı Derneği tarafından hazırlanan tabir doğrultusunda Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne başvuru yaparak bahsi sabık 9 ağacın ‘abide ongun’ kendisine tescili için başvuruda bulundu. Belirleme edilen ağaçlardan Çakırkaya köyünde kâin 922 santim vücut çevresi, 13 metre boyu olan ve 700 yaşın üzerinde olduğu tahmin edilen koz ağacının Türkiye’deki sunma açık gövdeli koz ağacı olduğu düşünüyor.

Köydeki koz ağacını durumunda inceleyen Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Boğa, “Pülümür Belediyesi yerine ilçedeki bitkilerle ilişkin tıpkı düzentileme yaptık. Bu çalışmayı Ankara’üstelik bulunan Rustik Yer ve Orman Sorunları Araştırı Derneği ile eş yapıyoruz. İçinde Ankara Üniversitesine merbut hocaların üstelik olduğu berenarı etkili ve çalışkan çalışan aynı topluluk. 18 Mayısta düzlük çalışması esnasında anıt ağaçlarla ait birlikte ayrımsız emek bile bunun benzeri parçasıydı. Buradaki köylülerin talebi üzerine arkamızda sâdır ağaçla ilgilendiren gövdesinin çokça serbest olduğu ve çokça yaşının olduğu söylenmişti. Arkadaşların dahi yaptığı çalışmada tayin ettiklerine göre belli 700 yaş ya dahi üzerinde olduğu, 15 metreye yakın bile gövdesinin olduğu, muhtemeldir ki bu bölgede bu üzeri ve hoşnutluk eş ender ağaçlardan biri” dedi.

Başlatılan çalışmayı sürdüreceklerini kaydeden Başbuğ Kele, “Bu bölgedeki anıt ağaçlarla ilişkin ceviz ağacıdır, meşe ağaçlarıdır ardıç ağaçlarıdır bu bölgedeki çalışmalara devam edeceğiz. Elan üç yıldır çalışıyoruz. Himmet iki yıl elan bitmeme edecek. Bunları tayin ettiğimizde bunlarla ilişik başvurularımızı yapacağız. Bu ağaçla ilgili de ilgili derneğin hazırladığı bir tabir vardı. Bu rapora istinaden Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına sunulmak için tıpkısı tabir hazırlandı. Biz da bunu eğin yazısıyla beraber Yer Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne gönderdik. Tesciliyle ilişkin talepte bulunduk” diye konuştu.

Başkan Kele, abide ongun sayısının çoğalması, bilinir olması, dulda altına alınması açısından çalışmanın değerli olduğunu belirterek, “Hem demet duyan insanların bunları durumunda buyurmak istemesi buraya olan ilgiyi da artıracaktır diyerek düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Share: