Tunceli’de yapılması planlanan tesise köylülerden “dikbaşlı, halis ve eşekli” reaksiyon

Tunceli’da ayrımsız kadro vatandaş, Sütlüce köyünde yapılması planlanan ceberut atık depolama tesisini şehremaneti önüne getirdikleri dikbaşlı, eşek ve saf kovanıyla protesto etti.

Sütlüce köyü ve yer köylerin bazen sakinleri, kentte yapılması planlanan tesisin doğaya zarar vereceği gerekçesiyle tepkilerini dile getirmeye bitmeme ediyor.

Köylüler beraberinde getirdikleri 2 direngen, merkep ve sili kovanıyla belediye önüne gelip, projenin yapılmasına reaksiyon gösterdi.

Sütlüce köyü muhtarı İmam Polat konuşmasında, cani atılan ambarlama tesisinin yapılacağı bölgede akide yerlerinin olduğunu söyledi.

Herkesin doğaya erbap çıkması gerektiğini tabir fail Polat, “Biz tesise alın değiliz amma inanç yerlerimizin üzerine gübür alanı yaptıkları için karşıyız. Bizim bu mazeretimizi tümce ayn uğrunda bulundursun.” dedi.

Bölgede arıcılıkla uğraşan Zülfikar Kıpırdak, köylerindeki 18 hektar ormanlık alanın projenin hayata geçirilmesiyle kötülük göreceğini istikbal sürdü.

Canlıları ormanların ayakta tuttuğuna meni eden Cıvıl Cıvıl, “Burayı namevcut etmekle bu canlıları bulunmayan edeceksiniz ve bizler bile namevcut olacağız. Oraya elden çöp tesisinin alanı değil yapılacak yollar da ongun katliamına illet olacak.” ifadelerini kullandı.

Köylülerden Ulvi Hıdır Kulu, tesisin yapılmasıyla besledikleri hayvanların bile kötülük göreceğini ve tesisin bozma edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Share: