Bilecik’te 34. Ulusal Tarımsal Mekanizasyon ve Erke Kongresi düzenlendi

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesince 34. Ulusal Zirai Mekanizasyon ve Erke Kongresi (TARMEK) gerçekleştirildi.

Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya, Kültür ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nde planlı kongredeki konuşmasında, tarımdaki teknolojik gelişime dikkati çekti.

Kızılkaya, buna koşut olarak zirai üretimde rekolte artışının yaşandığını dile getirdi.

Rektör Prof. Dr. Şükrü Beydemir ise dünyadaki son yıllardaki değişimin, ayrıksı parçalanmamış canlılık alanlarında olduğu gibi zirai uygulamalarda dahi yeniliğe ve bilimselliğe olan ihtiyacı gösterdiğini söyledi.

Dünya nüfusunun alelacele artmasıyla kaynakların yetersizliği sorununu getirdiğini, bunun bile toplumları ayrımlı yöntemlere atıf ettiğini tamlayan Beydemir, şöyle konuştu:

“Ekincilik arazilerinin bereketli ve enerjik kullanımı, akilane işaret ve akla yatkın aplikasyon üzere konular günbegün önem kazanmaktadır. Dünyanın mail zamanda yaşadığı ve ülkemizin arabuluculuğu ile münhal tahıl krizi, toplumların kişi kendilerine kâfi ölçüde tarımsal istihsal yapmaları gerektiğini bizlere bir nöbet elan göstermiştir. Bu zirai üretimi yaparken kitap seçimi, toprakların mübarek kullanımı, enerji tasarrufu, uygulamada kullanılan anahtar ve gereçler kabil it canlı çok amil dikkate alınmalıdır. Ülkemizde alelhusus sonuç yıllarda yerel ve milli imkanlarla geliştirilen ekincilik makinaları ve teknolojileri gelecek için bizlere rüya vermektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı vasıtasıyla hayata geçirilen zirai politikalar ülkemizin tarım geleceğine yön verirken yapılan akademik icraat ise tarımsal modernizasyona öncülük etmektedir. Üniversite kendisine bizler üstelik metin haddinden fazla alanda olduğu kadar zirai faaliyetlerde bile ilmî icraat yapmakta ve sonuçlarını konunun muhatapları ile paylaşmaktayız.”

Bilecik Belediye Komutan Vekili Ferişte Cıda Subaşı, Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bacanak Polat, TARMAKDER Umumi Heyet Başkanı Prof. Dr. Can Ertekin, TARMAKBİR Genel Sekreteri Selami İleri ile akademisyen ve zirai ruh yürüten firmaların katıldığı kongrede, Türkiye’üstelik tarımsal faaliyetlerin dünü, bugünü ve yarını ile ilişik değerlendirmelerde bulunuldu.

Share: