Zehirlenmelerin yaşandığı Yuva köyü için verilen “laboratuvar” önergesi kabul edilmedi

Zehirlenmelerin yaşandığı Yuva köyü için verilen “laboratuvar” önergesi akseptans edilmedi

BOLU Bolu’da, 1 kişinin öldüğü ve haddinden fazla sayıda kişinin zehirlendiği Yuva köyüyle ait İl Genel Meclisi üyelerinin İl Hususi İdaresi bünyesinde Su Çözümleme ve Analiz Laboratuvarı kurulması önerisi yapılan oylamada kabul edilmedi.

Bolu merkeze bağlı Yuva köyünde 1 kişinin öldüğü ve 141 kişinin zehirlenme şüphesiyle hastaneye başvurduğu olayla ilişik 1’i ağır bakımda oluşmak için 10 kişinin tedavileri bitmeme ediyor. Zehirlenme vakalarının üzerinden 2 ay geçmesine karşın kullanılmamış vakaların ortaya çıkmasıyla beraber İl Umumi Meclisi üyesi bir kol, köylerin kullandığı suların analizinin İl Hususi İdaresi bünyesinde Akarsu Analiz ve Analiz Laboratuvarları yoluyla yapılması üzere önerge verdi. Üyelerin verdiği önerge, meclis başkanının kanuncu olmadığı yönündeki açıklamasının ardından yapılan oylamada akseptans edilmedi.

“Laboratuvarlar 2004 yılında devredilmiş”

Su Analiz ve Analiz Laboratuvarı’nın 2004 yılında İl Ekincilik Müdürlüğü’ne devredildiğini belirten İl Umumi Sedir üyesi Erhan Beykoz, “Zehirlenmelerin kaynağının köyümüzün kullandığı suların olabileceği düşüncesiyle sair köylerimizin dahi hakeza bahtsızlık yaşamaması adına işlerin henüz hızlı ve sistematik şekilde yürümesi amacıyla takım yerine İl Hususi İdaresi bünyesinde Akarsu Çözümleme ve Analiz Laboratuvarı kurulması amacıyla takrir verdik. İl Özel İdaresi 2004 yılına büyüklüğünde akarsu ve arazi analizlerini zat laboratuvarlarında yapmaktaydı. 2004 yılında alınan karar ile laboratuvarlar İl Tarım Müdürlüğü’ne devrildi. Vermiş olduğumuz önerge divan başkanı Yaşar Yüceer’in hakeza benzeri uygulamayı kanunen yapamayacaklarını ve eksantrik ilerde hakeza benzeri çalışmanın yapılmadığı, tahlillerin İl Afiyet Müdürlüğü yoluyla yapılmakta olduğu gerekçesiyle oylamada kabul edilmedi” dedi.

“Kanuncu yönden engel bulunmayan”

Laboratuvarların başka illerde faaliyette olduğunu ve kanuncu yönden tıpkı sav olmadığını söyleyen Beykoz, “Yapmış olduğumuz araştırmalarda Zonguldak ve Elazığ kabil bir nice ilimizde Su Tahlil ve Analiz raporlarının yapıldığını biliyoruz. Bile Elazığ’daki laboratuvarda bakteri analizinin yanında sıçanotu tahlili da yapıldığını öğrendik. Divan argüman ettiği kabil özel hile bünyesinde kurulması melhuz laboratuvarın kanuncu yönden de tek engeli bulunmamaktadır” şeklinde konuştu.Share: