Bayburt’ta bulgur kazanları kaynamaya başladı

Bayburt’un Demirözü ilçesinde vatandaşlar dev kazanlarda buğday kaynatarak kışa tedarik yapmaya başladı.

Demirözü ilçesine kapalı köyde buğday hasadının peşi sıra kazanlar kaynamaya başladı. Dev buğday kazanlarının kurulduğu köyde vatandaşlar, kış mevsimine tedarik yapıyor. Tarladan hasadı yapılan buğdaylar yıkandıktan sonradan kurulan ocaklar üstüne konulan kazanlarda kısaca 3 saat boyunca karıştırılarak kaynatılıyor. Kaynatılan buğdaylar henüz sonraları yere serilen oba ve hasırlar üzerinde kurutulmaya bırakılıyor. Kuruyan buğdaylar elan sonra bulgur tevessül etmek için değirmenlere gönderiliyor. Bazen yurttaş özlük kışlık yiyeceğini hazırlıyor bazı vatandaş ise yaptığı bulgurları satarak familya ekonomisine ulama sağlıyor.

Devasa büyüklükteki kazanda bulguru efdal ateşte kaynatan karye sakini Furkan Memiş, kısaca 15 kilo kışlık bulgur, sayı farkı 10 kilogram kadar bile bulgurdan un elde edeceğini bildirdi.

Kendilerine kış boyunca bu bulgurun yeteceğini belirten Memiş, marketten, bakkaldan bulguru, unu almadıklarını bu şekilde bulgur ihtiyaçlarını karşıladıklarını, amma velakin bulgurdan öğütülen unla üstelik kışlık un ihtiyaçlarını giderdiklerini belirtti.

3 saat faziletli ısıda kaynatılan başka benzeri ifadeyle haşlanan bulgurlar, süzüldükten sonraları örtülere serilerek güneşin altında kurumaya bırakılıyor. Kuruyan bulgurlar öğütülme işleminin ardından un haline geldikten bilahare artan kısmı üstelik yemeklerde kullanılmak için paketlenerek, kışa büyüklüğünde nemsiz, rutubetsiz alanda sahabet ediliyor.

Bunun yanı sıra Memiş, bulgurdan elde edilen unun, beyaz zehir undan vasıf ve lal yerine biraz henüz değişik, lezzetinin ise durumunda olduğunu söyledi. – BAYBURT

Share: