Bağımsız Hususi: Benzeri Partinin Seçim Şarkısını Polis Güçleri Bandosunu Çaldırmak, Bu Devletin Çivisini Çıkarmaktır

CHP Kol Başkanvekili Hür Özel, TBMM Genel Kurulu’nda, “Ayrımsız partinin yeni yaymaca ve seçme şarkısını polis güçleri bandosunu çaldırmak, bu devletin çivisini çıkarmaktır. Bu devlete değer veren herkese söylüyoruz; bu devletin çivisini intikal etmek, milletin oyuyla şımarıp artık milletin aklıyla kortej etmektir. Sonraları benzeri de fazladan, Güvenlik Müdürlüğü’ne izah yaptırıp, bunu A Veri muhabirine yazdırıp, halen henüz ‘Türkiye’nin yüzyılını sahipleniyoruz’… Böyle ayrımsız açıklama olmaz, yapılamaz. Hakeza tıpkısı izah, Güvenlik Umumi Müdürlüğü’ne da yakışmaz, İçişleri Bakanlığı’na bile yakışmaz, Türkiye Cumhuriyeti’ne üstelik yakışmaz. Yazıklar olsun, bu kafadakilerin ellerinde bulundurdukları bu yetkiyle yaptıklarına. ya ayrımsız vicdanınıza ülkü evet. Şeş kamer sonraları iktidar değişti, şeş ay sonraları geldi CHP, bando çalıyor CHP marşı; evet mu rüfeka? Emniyet Müdürlüğü diyor ki ‘Altı okumuzu sahipleniyoruz’. Peki mu? Az Buçuk insaf, biraz vicdan, az buçuk terbiye” dedi.

Müstakil Hususi, zaman TBMM Genel Kurulu’nda hezel alarak gündeme ilgili değerlendirmelerde bulundu. Özel, Irak’ın kuzeyinde martir olan Sözleşmeli Leşker Mustafa Öztürk ve İsmail Karaca, Pençe-Parıltı Operasyonu bölgesinde halk yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu şehit olan Uzatmalı Çavuş Halil Yıldız ve Kontratlı Asker Fırat Güner, Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde PKK’lılar aracılığıyla açılan keder sonucu martir olan Onbaşı Lokman Akçağlayan’a yağmur diledi.

“ALEVİ CAMİASINA, İNANÇ GRUBUNA ER BEZI YASA DAYATMASINI AKSEPTANS ETMİYORLAR; BİZ DA KABUL ETMİYORUZ”

TBMM Umumi Kurulu’nda bugün görüşülecek olan, cemevlerinin canlılık giderlerinin şevket tarafından karşılanması, su giderlerinin de yerli yönetimler tarafından ücretsiz yahut tenzilatlı verilmesi kabil düzenlemeleri de içeren torba kanun teklifini anımsatan Hususi, “Aleviler, bu ülkenin arz kadim akide gruplarıdır. Sivas’ta, Çorum’da, Maraş’ta çokça kötü olaylara maruz kaldılar. Talepleri yıllardır aynıdır ve maalesef bu konuda bile erk kadem atmamıştır. Yıllar geçmiş bugünkü Reisicumhur ‘Cemevi, cümbüşevi’ demişken ve bu dil yarası, yüreklerdeki kanattığı zehir apaçık duruyorken seçimlere aylar kaldığında Alevileri piyes fail açık kitlelerin temsilcileri hesabına bir kadro berceste kişiyle sanki görüşmeler yapıp ondan sonraları tam Alevi camiasına, akide grubuna husye kanun dayatmasını kabul etmiyorlar; biz birlikte kabul etmiyoruz” dedi.

“‘ALEVİLİK TORBAYA SIĞMAZ’ DİYORLAR, AYNI GÖRÜŞÜ KORUYORUZ”

Alevi örgütlerinin zaman TBMM uğrunda gösteri yaptığını belirten Özel, “‘Alevilik torbaya sığmaz’ diyorlar, tıpkısı görüşü koruyoruz. Sanki kültürel tıpkı etkinlik yapıyorlarmış kabilinden Ekin Bakanlığı’na bağlanacak. Firez bütçesinden verilecek paralara değil, Alevilerin kendi inançlarının ayrıksı inançlar kadar, öz mezheplerinin sair mezhepler gibi karşılık ve adaletli şekilde fehamet aracılığıyla tanınmasına ihtiyaçları var. Geçmişte ‘Cemevi, cümbüşevi’ diyen temel ‘cümbüşevini’ tabii ki Firez Bakanlığı’na bağlar. Meğer cemevi, ayrımsız ibadethanedir. CHP’li belediyelerde camiler ve cemevleri eşit statüdedir, eşit bakım alırlar, böyle bire bir ayrımcılığa tabi değillerdir. Bu ayrımcılığı açmak, sağ açıklık maçılım değildir. ‘Açılım yapacağız’ diye yola çıkıp birlikte gelen Alevilerin temsilcilerinin otobüslerine polis güçleri bindirip otobüsleri şehir dışına zula etmek neyin nesidir? ‘Açılım yapacağız’ diyerek söyleyip, mevrut Alevilerin temsilcisinin dedesinin kaşını yarmak nedir, kolunu yemek nedir” diyerek konuştu.

“ÖZEL BİR KANUNU BILCÜMLE BU ARADA ÇIKARALIM”

Özel, “Bunu, hem Alevi vatandaşlarımızın yoğun üzüntülerini paylaşıyoruz ve bilcümle milletimize şikayet ediyoruz. Sahada bu çekişme namevcut. Bu açtığınız çevirici yaraları, toplumda kapanmakta olan yaraları derinleştiriyor, yaralara tuz basıyor. Bunları yapmayın, bu torbadan ayırın ve istedikleri kabil hususi aynı yasa, onlara yakışır, onlar amacıyla özel tıpkı kanunu bütün beraber çıkaralım” önerisinde bulundu.

“BİR PARTİNİN YENİ PROPAGANDA VE SEÇİM ŞARKISINI POLİS BANDOSUNU ÇALDIRMAK, BU DEVLETİN ÇİVİSİNİ ÇIKARMAKTIR”

Polis Güçleri bandosunun AKP’nin “Türkiye Yüzyılı” vizyonu için bestelenen şarkıyı çalması ve Güven Genel Müdürlüğü’nün yaptığı alfabe açıklamada AKP’nin Türkiye Yüzyılı vizyonunu sahiplenmesini eleştiren Özel, şunları söyledi:

“Bire Bir partinin eskimemiş propaganda ve seçme şarkısını polis bandosunu çaldırmak, bu devletin çivisini çıkarmaktır. Bu devlete değer veren herkese söylüyoruz; bu devletin çivisini hissetmek, milletin oyuyla şımarıp çıktı milletin aklıyla küçümseme etmektir. Sonra bir dahi caba, Güven Müdürlüğü’ne açıklama yaptırıp, bunu A Bilgi muhabirine yazdırıp, halen daha ‘Türkiye’nin yüzyılını sahipleniyoruz’… Hakeza ayrımsız izah imkânsız, yapılamaz. Böyle bir açıklama, Inanma Genel Müdürlüğü’ne üstelik yakışmaz, İçişleri Bakanlığı’na birlikte yakışmaz, Türkiye Cumhuriyeti’ne da yakışmaz. Yazıklar olsun, bu kafadakilerin ellerinde bulundurdukları bu yetkiyle yaptıklarına. evet ayrımsız vicdanınıza sorun evet. Şeş kamer sonra erk değişti, altı ay sonradan geldi CHP, takım çalıyor CHP marşı; olur mu arkadaşlar? Inanma Müdürlüğü diyor ki ‘Altı okumuzu sahipleniyoruz’. Tamam mu? Az Buçuk insaf, biraz vicdan, biraz edep.”

“BU ÜLKENİN BÜYÜKELÇİSİ PARTİLİ TAMAM MU”

20 Kasım 2021’bile Jakarta Büyükelçisi kendisine atanan ve 15 Mesafe 2021’üstelik görevine başlayan sakat AKP Milletvekili Çok Asan’ın görevinde tıpkısı yılı doldurmadan idraksiz döndüğüne ilgili haberleri hatırlatan Hususi, “Endonezya’ya büyükelçi, partili aynı hanımefendiyi atadınız. Endonezya’ya atanan hanımefendi, ağustosta Türkiye’ye mevrut, o günden beri dönmemiş. Ati kamer orada G20 var, ‘Git’ diyorlar, ‘Gitmem’ diyor. evet Dışişleri Bakanı, deminden Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, bu tutanak onun önüne düşsün. Bu nedir ya? Bu marifet üzerine sabahtan beri benzeri tekzip yok, tıpkısı görevden alma namevcut, benzeri görevlendirme namevcut. Şımartılmış DOĞRU Partili, partili aynı büyükelçi. Peki mu ya? Bu ülkenin büyükelçisi partili evet mu, bozuk saylav tamam mu, vekil yardımcısı peki mu, siyasal nefis peki mu evet” dedi.

“DEVLETİN ÇİVİSİNİ ÇIKARANLARA YAKIZLAR OLSUN”

İstanbul Büyükşehir Şehremini Ekrem İmamoğlu’nun davasına nazır hakimin duruşma öncesi Samsun’a atanmasına değinen Özel, şu eleştirileri yaptı:

“İstanbul Büyükşehir Belediye Reisi’mızın hakimini değiştirmişsiniz. Cuma Namazı günü yargılanıyor. Refik, sekiz yıllık yerde bir yıl görev yapmış, diyor kim ‘Ahlaksızlığım yok, dosya bitirmemişliğim yok, ayrımsız şeyim namevcut. Ego iktidara yakınım ama ‘Bu davada dört yılı patlat, siyasa yasağı ver’. ‘Vicdanım el vermez. Ukubet vereceğim ama bu dosyanın hakkı, iki yılla hükmün açıklanması kafasız bırakılır’ diyor. ‘Bunu söyledim diyerek adliyenin başındaki tutumlu, -bakın, bu benzeri paralel tutumlu, hakimler kimden mir alacak- hükümetle görüştü, beni atama etti’ diyor. ya bu konuda aynı soruşturma açtınız mı? Bu hakime gidip sordunuz mu? Devletin çivisini çıkaranlara yazıklar olsun. Kavim bunu affetmez. Namevcut efendim ‘Onu yaptık, bunu yaptık; rüzgar dönecek, millet bizi seçecek’. Seçer mi ya, sen olsan seçer misin? Polisin bandosuna parti marşı çaldıranı bu kavim seçer mi evet?

“BU MİLLET DÖNEM SAYIYOR, SANDIKTA SİZLE HESAPLAŞACAK”

Büyükelçiliğe eski mebus, küsmesin, partiden istifade etmesin diye Endonezya’yı siftinlik görüp lalettayin birini yollamış, avrat de kendini oraya layık görmemiş. Olur mu ya? Mahkemenin hakimini tıpkısı sene görev yapmışken, yedi yılı daha varken kararını önceleri öğrenip ihbarla alınca size bu ulus görev verir mi evet? Bu kavim ahit sayıyor, sandıkta sizle hesaplaşacak. Bu hesabı milletten değişik kimesne göremez, milletimize güveniyoruz.”

Share: